Szukaj:


Poniedziałek, 26 Lutego 2018


-->


2017-09-14

Święto miłośników whisky w Warszawie

W dniach 13-14 października w ramach festiwalu Whisky Live Warsaw można będzie poznać szerokie spektrum kolorów, bukietów i smaków tego wyjątkowego trunku. Dla fanów dobrego jedzenia zaplanowano atrakcje kulinarne.

Whisky Live Warsaw odbędzie się w stolicy po raz czwarty. Tym razem w Sangate Hotel Airport (ul. 17 Stycznia 32, Warszawa). Dla wystawców oraz gości festiwalowych przeznaczono ponad 2200 mkw. wypełnionych stoiskami, sceną oraz innymi atrakcjami przygotowanymi dla miłośników whisky.

Santis, FLOKI i inne
Dokładna liczba wystawców będzie znana dopiero na kilka dni przed rozpoczęciem imprezy, ale już teraz wiadomo, że zostanie pobity zeszłoroczny rekord frekwencji. Organizatorzy szacują, że w festiwalu weźmie udział blisko 80 wystawców, oferujących ponad 500 gatunków whisky do degustacji. Spora część z nich będzie bezpłatna. Za wybrane, droższe edycje trzeba będzie zapłacić dostępnymi na miejscu voucherami.

Warszawski festiwal stał się miejscem krajowych i zagranicznych premier. W październiku po raz pierwszy w Polsce pojawi się szwajcarska whisky Santis, produkowana w browarze Brauerei Locher AG. Rodzina Locher warzy piwo w Appenzell, u podnóża Alp od 1886 roku. W 1999 roku Karl Locher rozpoczął produkcję whisky, do której używa lokalnego jęczmienia, starych beczek po piwie oraz pozyskiwanej z pobliskich źródeł wody. Trzy lata później zabutelkowano Santis Malt, pierwszą szwajcarską whisky – opowiada Jarosław Buss, organizator corocznego Whisky Live Warsaw.

W tym roku w Sopocie (lokalna odsłona festiwalu Whisky Live) owacyjnie przyjęto FLOKI, pierwszy islandzki alkohol wyprodukowany z tamtejszego jęczmienia przez destylarnię Eimverk Distillery. Ciekawostką jest fakt, że do produkcji jej dymnej wersji zamiast torfu (do osuszenia słodu jęczmiennego) używa się owczych odchodów, co wcale nie odstraszyło miłośników mocnej, dymnej whisky. Dotychczas FLOKI było dostępne jedynie jako young malt, tzw. niepełna whisky, ze względu na krótszy niż wymagany (tj. trzyletni) okres leżakowania w beczkach dębowych. Jednak wkrótce pojawi się pierwsza, oficjalna whisky z tej destylarni. Kolejne nowości to Glenmorangie Astar oraz Ardbeg An Oa, należące do koncernu Louis Vuitton Moët Hennessy. Podczas festiwalu prezentowane będą również inne alkohole z rodziny „brown spirits”. Po raz pierwszy w tej części kraju pojawią się duńskie rumy A.H. Riise, pochodzące z destylarni zlokalizowanej na dawnym terenie Duńskich Indii Zachodnich, a obecnie Wyspach Dziewiczych (terytorium zależne od USA). W ich ofercie znajdują się rumy finiszowane w różnych beczkach (m.in. po porto, Sherry czy słodkim winie Sauternes).

Główna scena festiwalowa
Whisky Live Warsaw to również możliwość spotkań ze światowymi autorytetami w sprawach tego trunku: master blenderami, global ambasadorami oraz przedstawicielami zagranicznych destylarni.

Wpisujemy się w światowy koncept imprez pod szyldem Whisky Live, które stanowią doskonałe miejsce do rozmów na temat trendów i zjawisk zachodzących na rynku whisky, wymiany spostrzeżeń odnośnie wybranych smaków i aromatów tego trunku. Stawiamy na edukację naszych gości, którzy dzięki przyswojonej w ten sposób wiedzy mogą później samodzielnie zgłębiać tajniki fascynującego świata whisky – przekonuje organizator Jarosław Buss.

W tym roku życie festiwalowe skupi się na głównej scenie, zlokalizowanej w centralnym miejscu Whisky Live Warsaw. Odbędą się m.in. spotkania z uznanymi autorami książek o whisky. Ingvar Ronde opowie o tegorocznym wydaniu „Whisky Yearbook 2017” – obowiązkowej pozycji każdego miłośnika tego trunku. Z kolei Dominic Roskrow pojawi się w Warszawie z najnowszą edycją zaktualizowanej przez siebie, kultowej pozycji wydawniczej autorstwa nieżyjącego już Michaela Jacksona – „Michael Jackson’s Malt Whisky Companion”. Obie książki będą do nabycia w sklepie festiwalowym. Na scenie odbędzie się również szereg prezentacji, wykładów oraz rozmów na temat whisky. We wszystkich wydarzeniach można uczestniczyć w ramach kupionego biletu. Grono zagranicznych gości uzupełni Georgie Bell – globalny ambasador marki Bacardi, znana w środowisku miłośników alkoholi typu Premium jako „miss whisky”.

Zatoka Smaku w żółtych barwach
Tegoroczny koncept gastronomiczny jest wynikiem współpracy z Gault&Millau Polska, wydawcą prestiżowego przewodnika po restauracjach i hotelach w całej Polsce. Na specjalnie wydzielonej powierzchni festiwalowej zwanej „Zatoką Smaku” odbywać się będą warsztaty kulinarne, pokazy live cookingu oraz food pairingu (popularnego ostatnio parowania potraw z whisky) z udziałem najlepszych szefów kuchni w kraju. Goście będą mogli spróbować m.in. serów i wędlin połączonych z odpowiednimi gatunkami whisky, a także słodyczy i lodów przygotowanych na bazie złocistego trunku. Przewidziano również szereg konkursów z nagrodami.

Konkurs na najlepszą whisky festiwalową

W tym roku organizatorzy postanowili przyznać nagrodę dla najlepszej whisky festiwalowej. Każdy wystawca będzie mógł zgłosić do konkursu jedną whisky dostępną na stanowisku. Wyboru najlepszego trunku dokona jury konkursowe, złożone z krajowych i zagranicznych autorytetów w tej dziedzinie. Konkurs pod nazwą „Warsaw Whiskies Awards” to efekt szerszej współpracy z organizacją Paragraph Publishing, właścicielem konceptu Whisky Live oraz organizatorem odbywających się raz do roku w Londynie prestiżowych zawodów „World Whiskies Awards”.

Natomiast ranking publiczności wskaże trunek cieszący się największą popularnością wśród uczestników Whisky Live Warsaw. Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymają pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz możliwość posługiwania się przyznanym tytułem w działaniach promocyjnych.

Na whisky można zarobić
Dla tych, którzy poza wybornymi smakami i bogatym wachlarzem aromatów widzą w tym trunku również skuteczne narzędzie inwestycyjne, przygotowano wykład na temat inwestowania w whisky. Indeks Rare Whisky Apex 1000, będący najszerszym wskaźnikiem cen na rynku whisky, wzrósł aż o 140 proc. w ciągu ostatnich 5 lat. Na whisky można zarobić, trzeba tylko wiedzieć jak. Po raz kolejny pojawi się Stacja Dram z unikatowymi, wiekowymi, limitowanymi butelkami oraz możliwością nabycia ich próbek w małych, przygotowanych przez organizatora buteleczkach.

Coctail bary
O tym, że whisky dobrze smakuje nie tylko z lodem czy colą można będzie przekonać się w cocktail barach. Koktajle oferować będzie marka Bacardi oraz znana irlandzka destylarnia Telling, która z myślą o chłodnych jesiennych wieczorach przygotowała gorący napój o piekielnej nazwie Telling Damn Fine Hot Whiskey. Nie zabraknie też sesji Masterclass, zamkniętych spotkań prowadzonych przez przedstawicieli zagranicznych destylarni. Jedno z nich poprowadzi w tym roku Celine Tetu, globalny ambasador marki Compass Box. Poza główną przestrzenią festiwalową, dostępną wewnątrz hotelu, do dyspozycji gości pozostanie również taras o powierzchni 400 mkw. To na nim pojawią się wystawcy oferujący szeroki wachlarz cygar. Część entuzjastów dobrej whisky to przecież również Cigar Aficionados, którzy z pewnością zechcą wymienić się wiedzą i doświadczeniami w zakresie tych produktów klasy premium. Jak co roku, przy wyjściu do hotelu na uczestników czekać będzie sklep festiwalowy, a w nim bogata oferta whisky dostępna w cenach niższych o VAT.
 -->
Przeboje FMCG 2017

NewsletterO portalu | Reklama | Kontakt | Polityka prywatności | Mapa serwisu created by Visualteam


artykuły spożywcze | branża fmcg | fmcg | franchising | gazeta fmcg | handel w polsce | poradnik handlowca
merchandising | sieci handlowe | sklepy spożywcze | wyposażenie sklepu