Łukasz Konieczny, Stock Polska: Beluga – Luksus i prestiż

O pochodzeniu, wyjątkowym smaku, niezwykłym procesie produkcji, tajemniczej strategii promocji oraz planach podboju polskiego rynku nowej ekskluzywnej wódki Beluga rozmawiamy z Łukaszem Koniecznym, National On Trade and Premium Brands Managerem Stock Polska.

? Skąd wzięła się nazwa Beluga? Co symbolizuje? Kiedy i gdzie powstała wódka o tej nazwie?
Inspiracją do powstania nazwy były europejskie domy kawiorowe, które łączyły najcenniejszy i najdroższy na świecie kawior z bieługi ze szlachetnymi napojami alkoholowymi. Wódka i kawior to tradycyjne zestawienie. Ryba bieługa – z cennego gatunku jesiotrowatych – sama w sobie jest symbolem luksusu. Ekskluzywna wódka Beluga produkowana jest od 2002 roku w zakładach na Syberii, które istnieją od 1900 roku i są jednym z największych producentów alkoholu w Rosji.

? Czym wyróżnia się ta wódka na tle innych dostępnych na naszym rynku?
Beluga to prestiż, jest produktem ekskluzywnym. Podkreśla to nie tylko zawartość butelki, ale również każdy detal, który się na niej pojawia, np. ręcznie wykonywany i naklejany symbol bieługi. Jednym ze składników jest woda artezyjska, która wydobywana jest z głębokości 300 metrów. Poza tym mało która wódka może pochwalić się 90-dniowym okresem leżakowania.

? Jaka jest tajemnica niezwykłego smaku Belugi?
Intensywny, wyważony, złożony i głęboki smak zawdzięcza naturalnym składnikom, między innymi: wodzie artezyjskiej, syropowi cukrowemu i naparowi owsianemu. W składzie są też: naturalny miód, ostopest oraz wanilia. Te wszystkie komponenty składają się na unikatowy aromat i aksamitny smak.

? Kto kupuje Belugę? Na jakie okazje djdjdznaczona i komu warto ją polecać?
Beluga to trunek dla konsumentów ceniących smak, jakość trunku, prestiż oraz takich, którzy chcą się wyróżniać. To produkt z najwyższej półki – idealny na wystawne przyjęcia, lecz także na eleganckie kameralne spotkania.

? Beluga pochodzi z Rosji. Jak sprzedaje się w innych krajach?
Beluga odnosi sukcesy na rynkach międzynarodowych, szczególną popularnością cieszy się wśród gwiazd. Była jednym z partnerów urodzin Jennifer Lopez,
do cichych ambasadorów można zaliczyć też Jay Z, rapera i biznesmena. Została bardzo dobrze przyjęta w Polsce, rynek konsumentów wciąż rośnie.

? Jakie widzą Państwo szanse dla marki Beluga na polskim rynku?
Rynek dóbr luksusowych rozwija się w Polsce bardzo szybko. Świadomość konsumentów jest coraz większa, dlatego poszukują prestiżowych produktów w różnych miejscach. Naszym zadaniem jest znalezienie najlepszych możliwości dotarcia z ekskluzywnym alkoholem tam, gdzie jest on oczekiwany. Świetnie rozwija się canał C&C, który dociera zarówno do dobrych sklepów tradycyjnych, jak i do wielu punktów HoReCa. Inną drogą jest kanał nowoczesny, który ma swoje placówki w dużych miastach, tam gdzie jest nieco więcej zamożnych konsumentów.

? Jakie miejsce na sklepowej półce powinno się zarezerwować dla Belugi?
Zawsze wśród alkoholi premium.

? Czy przewidują Państwo akcje promocyjne i wydarzenia związane z marką?
Zazwyczaj konsumenci poznają luksusową markę czy produkt poprzez pryzmat ścianek i znanych osób, które dany produkt promują podczas imprez. Analizując rynek oraz konkurencję, postanowiliśmy na przekór zrobić coś kompletnie innego. Uruchomiliśmy BELUGA SECRET NOBLE DINNER – projekt, który jest tajemniczy nie tylko w nazwie, bo żaden z gości nie wie, kogo spotka na kolacji, do ostatniego momentu w sekrecie utrzymywane jest też miejsce, w którym odbędzie się wydarzenie.
Nie ma na nim fotoreporterów, ścianek, a potem publikacji w mediach. A clou imprezy? To wyśmienite jedzenie w towarzystwie równie wyśmienitego alkoholu. Znani szefowie kuchni przygotowują dania do czterech rodzajów wódki Beluga. Stworzyliśmy ten projekt, aby pokazać, że można zaprezentować alkohol w innej formie. Z pewnością tę akcję będziemy kontynuować w przyszłym roku.

? A co z materiałami marketingowymi wspomagająceymi sprzedaż – czy sprzedawcy mogą na nie liczyć?
Od momentu rozpoczęcia współpracy z Beluga Group mamy do dyspozycji wysokiej jakości materiały POS, które służą nam do wzmocnienia komunikacji marki zarówno w kanale on-trade, jak i w kanale off-trade.

? Jakich argumentów powinien użyć detalista, aby zachęcić klienta do zakupu wódki Beluga?
Beluga to wyjątkowa wódka, w której produkcji stosuje się charakterystyczny dla whisky, niepraktykowany w świecie wódek proces leżakowania. Sprawia to, że jej smak jest naprawdę unikalny. Trunek doskonale nadaje się na specjalne okazje i na prestiżowe prezenty. Beluga – created, not made.CZY MASZ UKOŃCZONE 18 LAT?

STRONA ZAWIERA INFORMACJE O ALKOHOLU I JEST DOZWOLONA WYŁĄCZNIE DLA OSÓB PEŁNOLETNICH.