Dolnośląskie: Niezawodny Przepis na sieciowy biznes

Sieci wyspecjalizowane w sprzedaży jednego typu produktów to specyficzna nisza rynku. Na czym polega sekret sukcesu firm, które zaczynały lokalnie, a teraz działają w całym kraju?

Na Dolnym Śląsku są trzy takie sieci: dwie wyspecjalizowały się w sprzedaży herbaty, jedna oferuje kosmetyki. Przyjrzyjmy się bliżej firmom Organique i Czas na Herbatę. Pierwszy sklep sieci kosmetycznej Organique powstał w Szczawnie-Zdroju. W tej chwili w Polsce działa dziewięć sklepów własnych i 44 punkty franczyzowe, także sklepy w Dubaju i Katarze. Sieć Czas na Herbatę stworzyło małżeństwo Agaty i Jakuba Szurlejów. Rozpoczęli 20 lat temu we Wrocławiu. Teraz mogą pochwalić się 30 placówkami firmowymi, 20 franczyzowymi oraz 68 punktami partnerskimi na terenie całej Polski.

Jak się robi specjalistyczny biznes sieciowy
Trzeba zmiksować pasję, łut szczęścia, upór i cierpliwość. To co wyróżnia te sieci, to wysoka jakość towaru, niekoniecznie za niską cenę. To również odwaga i skłonność do zmian, umiejętność zaprzyjaźnienia się z dostawcami i odbiorcami. Plus nieustanne dbanie o jakość wyrobów i dostosowanie do potrzeb klientów. Na przykład niektóre kosmetyki Organique wciąż są produkowane ręcznie w manufakturze w Obornikach Śląskich. W ofercie znajduje się też kategoria produktów Pure Nature, które składają się wyłącznie z naturalnych produktów, a także kosmetyki dla wegetarian i wegan oznaczone certyfikatem V, czyli Międzynarodowego Ruchu na rzecz Zwierząt – Viva!
Twórcy sieci Czas na Herbatę są przekonani, że siła ich salonów tkwi w wyjątkowej atmosferze, stworzonej pospołu przez franczyzodawcę i właściciela punktu. Franczyza określa wygląd sklepu, jego lokalizację, dba o efektywny marketing, a nastrój tworzy sprzedawca.

Ważny internet
Jest pewien aspekt działalności handlowej tych firm, na który warto zwrócić uwagę. Mimo otwierania kolejnych sklepów, żadna z nich nie zaniedbuje kontaktu z klientem w kanale internetowym. Tu można zaprezentować produkty każdemu na świecie. To szansa zwiększenia obrotów, dotarcia do coraz większej liczby klientów. Przy czym sklepy internetowe zawierają nie tylko listę towarów i cen, lecz także świetne zdjęcia produktów i informacje dodatkowe oraz fascynujące blogi. Zamieszczanie ciekawych tekstów jest ważne, bo sprawia, że klienci chętniej wchodzą na stronę, szukając inspiracji.
Firmy te nie stronią od komunikacji za pomocą Facebooka. Wiedzą, że taki kontakt jest jednym z podstawowych nowoczesnych sposobów prezentacji oferty.