Jesienne porządki

Słota zmusza handlowców do większej dbałości o czystość w sklepie. Warto pamiętać, że nawet niewielkie zadaszenie przed wejściem pozwala znacząco zmniejszyć brud za progiem.

Zbadań wynika, że schludny wygląd placówki handlowej jest ważny dla klientów. Studium firmy CBRE dowodzi, że czystość i bezpieczeństwo, obok ceny i wygody, należą do najważniejszych czynników wpływających na satysfakcję klientów z zakupów. Jak zadbać o czystość, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym? Zdaniem specjalistów detaliści powinni zabiegać o rozwiązania służące jak najlepszemu otrzepywaniu obuwia, takie jak np. kratka przed wejściem czy wycieraczka systemowa, najlepiej podgrzewana, bo pozwala szybko odparować wilgotne plamy czy błoto.

» Dobór sprzętu i środków
Ważnym zagadnieniem jest dostosowanie urządzeń i środków czyszczących do zmywanych powierzchni. Jeśli np. posadzka jest wykonana z gresu i czyści się ją środkiem o pH zasadowym, przyczynia się to do osadzania na niej kamienia. Raz na jakiś czas warto więc przeprowadzić czyszczenie dogłębne środkiem kwaśnym, który usunie osad.
– Nie ma produktów dobrych do wszystkiego. Wiemy to dobrze, bo nasz asortyment niemal 300 preparatów jest efektem różnorodności potrzeb naszych klientów – wyjaśnia Dariusz Pińkowski, marketing manager w spółce Tenzi. – Uwzględniamy m.in rodzaj czyszczonej powierzchni, intensywność zabrudzenia, metodę sprzątania i opcjonalne funkcje produktu, takie jak dezynfekcja czy zabezpieczanie. Tak szeroka oferta pozwala wybrać zestaw środków nawet do bardzo specyficznych obiektów tak, by dwoma–trzema preparatami wyczyścić wszystkie istniejące powierzchnie.

» Dozowanie preparatów
– Rezygnacja z zamiatania podłóg przed przystąpieniem do zmywania na mokro to pozorna oszczędność czasu – zauważa przedstawiciel spółki Tenzi. – Grubszy brud czyni mycie dużo mniej efektywnym. Nie wolno też pomijać etapu płukania powierzchni po jej umyciu, bo brudzi się ona dużo szybciej i intensywniej. Co ważne, dozowanie środków musi być zgodne z instrukcją ze względu na oczekiwany efekt i z powodów ekonomicznych. W wielu polskich placówkach handlowych do mycia posadzek używa się przypadkowych środków, które były w ofercie sklepu, ale uległy uszkodzeniu. To błąd i pozorna oszczędność. W obiektach stanowiących duży ciąg komunikacyjny tylko profesjonalna chemia sprzątająca jest w stanie usunąć brud w sposób skuteczny i trwały. Specjaliści radzą, aby sprzęt do sprzątania znajdował się w schowku w pobliżu wejścia.

» Mata antypoślizgowa
Autorzy wpomnianego wyżej badania wykazali, że trzeba również dbać o bezpieczeństwo klientów. Jeśli bowiem klient wykaże, że mokra podłoga nieoznaczona tabliczką była przyczyną upadku i spowodowała uszczerbek na jego zdrowiu, może domagać się finansowej rekompensaty. Każdy sklep powinien mieć podłogę antypoślizgową, która ochroni klientów i personel przed upadkiem. Podczas wyboru podłoża należy się kierować obowiązującą w tym zakresie normą 12R10. Mata antypoślizgowa powinna znajdować się przede wszystkim w ciągach komunikacyjnych i przy wejściu.