Smartfon zamiast terminala płatniczego

Smartfon może być jedynym urządzeniem niezbędnym do przyjmowania płatności zbliżeniowych. W erze bezgotówkowości to wielki krok naprzód.

Z ostatnich badań na zlecenie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego wynika, że ponad co trzeci przedsiębiorca (36 proc.), który zrezygnował z rozliczeń w formie płatności kartowych/mobilnych, zrobił to z powodu związanych z tym kosztów. Narzędzie, które będzie wkrótce testowane, pomoże rozwiązać ten problem. Uczestniczący w pilotażu przedsiębiorcy muszą jedynie zainstalować na swoim telefonie odpowiednią aplikację mobilną i utworzyć w niej konto użytkownika. Osobne terminale płatnicze ani żadne inne urządzenia peryferyjne nie będą konieczne. To rozwiązanie idealne dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy do tej pory akceptowali płatności tylko gotówką.

Płatność przez zbliżenie karty do telefonu
Aby sprawdzić działanie rozwiązania w warunkach rynkowych oraz poznać opinie przedsiębiorców i konsumentów na jego temat, Mastercard będzie współpracował z agentami rozliczeniowymi Elavon i Polskie ePłatności. W projekcie zostaną wykorzystane opatentowana technologia oraz ekosystem firmy Mobeewave, reprezentowanej w Polsce przez OT-Morpho. Aplikacja będzie zainstalowana na urządzeniach Samsung Galaxy S7 i umożliwi realizację płatności poprzez zbliżenie karty płatniczej do telefonu. Kładąc nacisk na bezpieczeństwo, wykorzystuje ona możliwości nowoczesnych urządzeń mobilnych, w tym wbudowany tzw. element bezpieczny (ang. secure element) do szyfrowania i realizacji transakcji.

500 uczestników w programie
Program pilotażowy rozpocznie się jesienią tego roku i potrwa do lata 2018 roku. Do początkowej fazy zostanie zaproszonych 200 małych i średnich przedsiębiorców z całej Polski, a ostatecznie liczba uczestników programu powinna wzrosnąć do 500. W fazie pilotażowej maksymalna wartość transakcji akceptowanej na urządzeniu mobilnym pełniącym funkcję terminala wyniesie 50 zł, co stanowi limit płatności bez konieczności autoryzacji kodem PIN. – W Mastercard stawiamy sobie za cel, aby każde urządzenie z dostępem do sieci mogło przyjmować płatności bezgotówkowe. Jako pierwszy kraj na świecie do testów najnowszej innowacji w dziedzinie technologii płatniczych wybrano Polskę – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

Szybciej i taniej
Innowacje w biznesie pozwalają usprawnić procesy, zwiększyć dostępność usług, zredukować czas i koszty. Elavon, uczestniczący w programie, jest dostawcą
kompleksowych rozwiązań przetwarzania płatności dla ponad 1,3 mln klientów. Zakres dostarczanych przez Elavon rozwiązań wykracza poza obsługę typowych płatności kartowych.
– Ten projekt jest ważnym krokiem dla przedsiębiorców w Polsce. Poszerza możliwości akceptacji kart płatniczych poprzez wprowadzanie innowacji z udziałem urządzeń mobilnych. Zapewnia wygodę i łatwość korzystania zarówno sprzedawcom, jak i konsumentom. W następnych latach będzie to miało wpływ na strategię udostępniania sprzedawcom możliwości akceptacji kart płatniczych, co jednocześnie wspiera działania rządu dążące do pełnej cyfryzacji kraju – dodaje Janusz Diemko, prezes firmy Polskie ePłatności. W erze bezgotówkowości to rozwiązanie odpowiada na oczekiwania, zarówno sprzedawców, jak i branży
finansowej, pozwalając im jak najlepiej obsługiwać klientów.
Mastercard jest odpowiedzialny za zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa we wszystkich nowych rozwiązaniach. Firma opracowała szczegółowe zasady, które muszą zostać przyjęte przez wszystkich uczestników pilotażowej fazy projektu.