Gdzie wyłożyć towar?

Regały magazynowe dla produktów spożywczych muszą być wykonane z materiałów nietoksycznych i higienicznych. Najlepiej sprawdza się wzmocniona konstrukcja z profili metalowych, pomalowana natryskowo farbą proszkową. Regały jednostronne, ustawiane przy ścianach, powinny być do nich przymocowane, aby przy przeciążeniu nie przewróciły się na klientów. Gdy nie ma możliwości zakotwiczenia ich w murze, trzeba zrezygnować z wysokich półek (maksymalna wysokość 1,6 m) i głębokich (powyżej 30 cm) oraz z poszerzonej najniższej kondygnacji, na którą klienci często wchodzą, by sięgnąć po coś stojącego wyżej lub głębiej.
Regały dwustronne ustawiane pośrodku dwóch ciągów handlowych są przeznaczone do większych sklepów. Muszą być cięższe, stabilne, o jednakowej szerokości półek.

Ile udźwignie?
Kupując którykolwiek z tych wariantów, należy odróżnić regał lekki od regału dla lekkich towarów.
» Dla regałów przemysłowych, a więc i sklepowych, przewiduje się określoną nośność każdej półki. Chyba nie ma w naszym kraju sklepu detalicznego z pierzem, ale na pewno są z poduszkami. Dla tego typu towarów wystarczą lekkie regały o niewielkim udźwigu. Jednak wiedząc, że zamiast pościeli zostaną tam ustawione rzędy puszek, warto nośność półek dobrze poznać.
» Producent regałów określa zakres temperatur, a nawet wilgotność, w jakiej mogą przebywać. Oznacza to, że niektórych regałów nie można umieszczać, nawet czasowo, poza budynkiem, bo ulegną odkształceniu czy rozklejeniu.
» Regały nie mogą być poddawane uderzeniom, wstrząsom, przepychaniu ani żadnej innej formie tzw. obciążeń wyjątkowych. Dlatego sugeruje się ich zamocowanie, zakotwiczenie i osłonięcie części newralgicznych.

Przeznaczenie
Zależnie od towaru regały mają inną konstrukcję. Półki na warzywa i owoce są niskie i tak wyprofilowane, by umieścić na nich skrzynki w pozycji nieco nachylonej. Te na wyroby cukiernicze też są instalowane w nachyleniu do klienta i wyposażone w ograniczniki tak, aby towary się z nich nie zsuwały. Stanowiska z towarami na wagę: orzechami, cukierkami czy fasolą będą wyposażone w przegrody na różne gatunki.
Przy ograniczonym budżecie należy wziąć pod uwagę długość stelaży: im dłuższa sekcja, tym niższy koszt sprzętu. Standardowe sekcje mają 600-650 mm,
960-1000 mm, 1200-1250 mm. W standardowych półkach głębokości to 40 i 30 cm, a dla najniższej kondygnacji – 50 cm.

Listwy cenowe
Regał powinien mieć wygodne miejsce do umieszczania etykiety z informacją o cenie. Dostępne wysokości wsuwu dla etykiet w zależności od typu listwy to od 25 do nawet 105 mm. Standardowe listwy są przezroczyste, czasem białe. Przy dużych zamówieniach wchodzą w grę inne kolory. Zwykle listwy są przycinane na żądany wymiar.