Alkohol na co dzień i od święta

Jak wynika z badań, pijemy zarówno z okazji, jak i dla samej przyjemności. Sprzedaż alkoholu to domena sklepów małoformatowych. Klienci kupują go w dużej mierze impulsowo, blisko domu, w drodze na imprezę.

Cały polski rynek napojów alkoholowych w 2016 roku szacowany był na ok. 57 mld zł. W tym sprzedaż napojów spirytusowych oceniono na ok. 19,5 mld zł.
Natomiast sprzedaż wszystkich wyrobów winiarskich mieściła się w kwocie 4,5–5 mld zł.* To spory kawałek tortu, w którym sklepy małoformatowe mają swój niebagatelny udział. – 65 proc. transakcji na rynku alkoholi odbywa się w handlu tradycyjnym – powiedział Marek Sypek, dyrektor zarządzający Stock Spirits Group, podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu. – To właśnie w tym segmencie rynku Stock proporcjonalnie jest najmocniej reprezentowany. Transakcje alkoholowe są często transakcjami impulsowymi. 90 proc. gospodarstw domowych zaopatruje się w alkohol po prostu w drodze na imprezę, tam gdzie jest otwarty sklep. W małych i średnich sklepach jesteśmy obecni, bo tam też jest konsument. Tego konsumenta trzeba jak najlepiej poznać, do niego dostosowywać ofertę.
Jak wykazały badania ARC Rynek i Opinia wykonane na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (maj 2016 r.), 40 proc. Polaków pije alkohol, świętując jakąś okazję. Około 33 proc. osób zadeklarowało, że do wzniesienia kieliszka skłania je tradycja bądź zwyczaj. Oczywiście powodem spożycia alkoholu są też przyjemne doznania, które zapewnia. 40 proc. respondentów przyznało, że piło alkohol po to, aby się upić.

Nowe nawyki
Zmieniają się zwyczaje, pijemy więcej trunków premium oraz win gronowych, jednak w sumie alkoholu nadal spożywamy niemało. Według Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) najwięcej czystego alkoholu etylowego Polacy spożywają w piwie – 59 proc., w napojach spirytusowych, czyli wódkach mocnych oraz nalewkach – 32 proc., a w winie – 9 proc. Warto wiedzieć, jaką specyfikę ma każda z alkoholowych półek i na sprzedaż których trunków warto się nastawić zimą.

Wódki
Sprzedaż wyrobów spirytusowych utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Zwyżki obserwowane są w segmencie premium, zwłaszcza wśród whisky. Stąd wartościowy wzrost sprzedaży. W sklepach małopowierzchniowych 70 proc. klientów kupuje wódki ze środkowej półki cenowej. Zimne miesiące to również czas spożywania rumów. Natomiast wódki smakowe są kupowane przez cały rok. Jak podaje Nielsen, w 2016 roku stanowiły 29,2 proc. wśród wszystkich sprzedanych wódek w sklepach małoformatowych, o 9,3 punktu procentowego więcej niż w wielkopowierzchniowych. W tym jedna trzecia sprzedaży to zakupy butelek o małej pojemności – 0,1 litra.

Cydr
Najlepiej sprzedaje się podczas gorących miesięcy. Zimą cydr nie wzbudza zainteresowania, wówczas piją go głównie smakosze. Cydr pojawił się na półkach kilka lat temu, a jego sprzedaż z roku na rok rosła. Ostatnie, chłodne i deszczowe lato nie sprzyjało spożyciu tego trunku. W latach poprzednich wygrywał jako nowinka, a teraz ma konkurencję w postaci napojów piwnych – cydropodobnych, które można reklamować. Poza tym są produkowane w wielu smakach, co w przypadku typowego cydru jest niedopuszczalne. Jeśli proponowane zmiany prawne wejdą w życie – mamy tu na myśli zniesienie obowiązku banderolowania i zerową stawkę akcyzy – będzie można liczyć na większe obroty cydrem już w najbliższej przyszłości.

Wina
Polska Rada Winiarstwa szacuje polski rynek wina na 2,5 mld zł. Segment stale rośnie – o 5–6 proc. rocznie. 30 proc. sprzedaży przypada na grudzień i styczeń. Przeciętny Polak najchętniej kupuje wina gronowe ze średniej półki cenowej. Według badań przeprowadzonych w 2016 roku przez Centrum Rozwoju Biznesu Sostaric, Polacy preferują wina czerwone – wybiera je ponad 65 proc. respondentów. Białe wina ceni 24,8 proc. badanych, a różowe na razie jedynie 9 proc.

Słodkie grzańce
Sprzedaż tego typu napojów alkoholowych w listopadzie i grudniu rośnie aż o 30 proc. w porównaniu z pozostałymi miesiącami – szacuje ZP Polska Rada Winiarstwa. Poszukiwania trunków rozgrzewających widać już pod koniec października, a sezon trwa aż do przedwiośnia. Korzenne aromaty i cytrusowe nuty zapachowe kojarzą się ze świętami.

Piwo
Jest kupowane w każdym sklepie małopowierzchniowym. W 2016 roku wartość tego segmentu osiągnęła 15,3 mld złotych. W sklepach do 300 m² piwo stanowi 23 proc. całkowitej wartości sprzedaży artykułów spożywczych. W ostatnim roku o 61 proc. wzrósł popyt na piwo bezalkoholowe, a o 44 proc. – na piwa pszeniczne. Warto wiedzieć, że w sklepach małego formatu 56 proc. piw sprzedawanych jest w butelkach zwrotnych.

* Źródło: Raport Fundacji Republikańskiej 2016 – „Produkcja i rynek napojów spirytusowych względem pozostałych napojów alkoholowych. Analiza otoczenia prawnego, gospodarczego i społecznego”.CZY MASZ UKOŃCZONE 18 LAT?

STRONA ZAWIERA INFORMACJE O ALKOHOLU I JEST DOZWOLONA WYŁĄCZNIE DLA OSÓB PEŁNOLETNICH.