Konto i terminal w jednym

Bank Zachodni WBK wraz z firmą Elavon stworzyły ofertę, która ma pomóc detalistom w uruchomieniu lub usprawnieniu transakcji bezgotówkowych. O szczegółach rozmawiamy z Wiesławem Macherzyńskim, dyrektorem Biura Rozwoju Relacji z Klientami MŚP BZ WBK oraz Jackiem Bochenkiem, dyrektorem ds. współpracy z bankami i partnerami strategicznymi firmy Elavon.

? Jaka idea przyświecała stworzeniu oferty łączącej konto bankowe i terminal płatniczy?
W.M.: Klienci sklepów często dokonują zakupów pod wpływem chwili lub potrzeby i nie chcą czuć się ograniczeni posiadaną w danym momencie gotówką. Właściciele sklepów, którzy zdecydowali się na instalację terminali płatniczych twierdzą, że ich przychody zwiększyły się o 30%. Więc wprowadzenie terminala płatniczego do sklepu należy traktować jak dobrą inwestycję.
J.B.: W dzisiejszych czasach akceptowanie transakcji kartowych jest opłacalne dla każdej firmy. Rozwój płatności zbliżeniowych spowodował, że nawet najmniejsze kwoty klienci lubią wpłacać kartą. Jest to wygodne również dla akceptanta – obsługa gotówki jest kosztowna, a wydawanie reszty bywa kłopotliwe. Korzystanie z terminala minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów oraz przyspiesza proces płatności. Oferowanie możliwości płacenia bezgotówkowo jest również źródłem przewagi konkurencyjnej. Wielu konsumentów wybiera tylko te punkty handlowo-usługowe, gdzie mogą dokonać płatności kartą.

? Jaki jest koszt korzystania z terminala płatniczego?
J.B.: Na całkowity koszt terminala składają się: czynsz najmu urządzenia, prowizja za obsługę transakcji oraz innych uzgodnionych opłat za usługi dostosowane do potrzeb klienta. Czynsz najmu oraz prowizja zależą od wielkości obrotów z kart, rodzaju działalności, średniej wysokości transakcji, a także typów kart, które przeważają u danego akceptanta.

? Jakie są szczegóły rozliczeń z bankiem związane z wprowadzeniem płatności kartami w sklepie?
W.M.: Kluczowym czynnikiem wyboru partnerów biznesowych jest czas rozliczenia transakcji oraz dostępność środków pieniężnych na rachunku. Klienci naszego banku, którzy podpiszą umowę o akceptację płatności bezgotówkowych z firmą Elavon, otrzymują środki z tytułu transakcji najpóźniej na drugi dzień, do godziny 10.30. Naszym celem jest, aby klient jak najszybciej otrzymał swoje pieniądze, które będzie mógł dalej wykorzystać w działalności i do rozwoju biznesu.

? Czy Elavon montuje terminal w sklepie oraz szkoli personel?
J.B.: Elavon zapewnia swoim klientom wsparcie na każdym etapie współpracy. Instalacją terminala zajmuje się nasz specjalista, który przeprowadza szkolenie, w zależności od zapotrzebowania: zarówno z obsługi technicznej urządzenia, jak i z zasad bezpieczeństwa przy obsłudze kart płatniczych. Nieco inaczej wygląda szkolenie dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z terminalem i dla już doświadczonych w obsłudze płatności kartowych. Te mogą mieć dodatkowe pytania dotyczące działania konkretnego urządzenia bądź postępowania w szczególnych przypadkach. Przebieg szkolenia zależy też od branży i rodzaju działalności klienta, adekwatnie do sposobu przeprowadzanych przez niego transakcji, oferowanych usług dodatkowych oraz zasad akceptowania płatności w jego punkcie handlowo-usługowym.

? Jak długo trzeba się uczyć, by sprawnie obsługiwać terminal?
J.B.: Szkolenie zapewniane przez nas na początku współpracy w zupełności wystarcza, by klient poznał urządzenie i potrafił obsłużyć wszystkie rodzaje transakcji. Na wszelkie pojawiające się pytania udzieli odpowiedzi nasz zespół obsługi klienta, który czeka w ciągłej gotowości.

? Czym terminale Elavonu różnią się od urządzeń innych producentów?
J.B.: Oferowane przez nas rozwiązania mają wspierać naszych klientów w prowadzeniu ich biznesu, a więc muszą być dostosowane do różnych typów działalności. Podstawą jest oczywiście szybkość i niezawodność, a przy tym szerokie spektrum metod komunikacji – w tym GPRS czy funkcja Bluetooth. Zależy nam, aby pomóc przedsiębiorcom uprościć procesy biznesowe i systemy potrzebne do ich obsługi, stąd np. możliwość integracji terminala z systemem kasowym. Dzięki temu dane przekazywane są automatycznie do terminala, a urządzenie jest gotowe do zbliżenia karty i autoryzacji. Ponadto szeroka gama produktów dodatkowych pozwala naszym klientom zwiększyć ich przychody poprzez sprzedaż doładowań telefonu na kartę czy dynamiczną wymianę walut lub też przyciągnąć kupujących, którzy potrzebują pobrać gotówkę, oferując im usługę cash back (wypłaty gotówki przy płatności bezgotówkowej). Dodatkowym atutem naszej oferty jest bezpłatny system raportowania ułatwiający kontrolę nad transakcjami i rozliczeniami. Elavon jest też jedynym na polskim rynku operatorem terminali, które mogą zapewnić przedsiębiorcom planującym ekspansję na rynki zagraniczne obsługę na większości rynków europejskich.

? Niektóre punkty sprzedaży, np. stacje paliw, pracują całą dobę. Co robić, gdy nocą terminal ulegnie awarii?
J.B.: Nasi klienci mogą liczyć na pomoc zawsze, gdy tego potrzebują. Linia telefoniczna wsparcia technicznego działa przez całą dobę. Oferujemy nowoczesne i niezawodne terminale wytwarzane przez wiodących producentów, zgodne z obecnie obowiązującymi wymogami bezpieczeństwa. Jeżeli jednak pojawi się techniczny problem, to w większości przypadków jesteśmy w stanie rozwiązać go zdalnie podczas rozmowy telefonicznej.