Napojeni energią

Wzrost aktywności fizycznej oraz fascynacja sposobem żywienia znanych sportowców dały początek zainteresowaniu napojami funkcjonalnymi. Polska jest na 9. miejscu w UE pod względem spożycia napojów izotonicznych.*

Największą sprzedaż grupa izotoników, energetyków i napojów witaminizowanych osiąga od wiosny do jesieni. Segment energetyków rozwija się nieco wolniej niż pozostałe napoje z tej grupy ale ma swoich stałych wielbicieli.
Nie rośnie tak szybko, ponieważ klienci coraz częściej sięgają po napoje nie zawierające cukru a napoje energetyczne zwykle są słodzone. Warto wiedzieć czym różni się napój izotoniczny od energetycznego, bo te dwa rodzaje są często mylone przez klientów. Oba są zaliczane do żywności funkcjonalnej, czyli spełniającej funkcję dodatkową, ponad efekt odżywczy, polegającą na poprawie stanu zdrowia bądź samopoczucia czy też zmniejszeniu ryzyka chorób.

Izotoniki
Napoje izotoniczne ze względu na swój skład, w szczególności zawartość elektrolitów i odpowiednią osmolalność (zbliżone do stężenia płynów ustrojowych ciała), wyrównują utratę wody i składników mineralnych w tkankach ciała, wynikających z intensywnego wysiłku fizycznego. Mogą też być stosowane przy odwodnieniu spowodowanym chorobą np. biegunką. Zawierają węglowodany i elektrolity. Mają takie samo ciśnienie osmotyczne jak płyny ustrojowe, dzięki czemu nadają się do stosowania podczas wysiłku. Nie zawierają syntetycznej kofeiny, która wzmaga diurezę, czyli sprzyja odwodnianiu organizmu. – Napoje izotoniczne przeznaczone są dla osób aktywnych fizycznie, jak i zawodowo, w tym również dla młodzieży. Produkty te bogate są w witaminy, minerały i inne dodatki funkcjonalne przeznaczone dla organizmu dorosłego człowieka. Na rynku można znaleźć wiele produktów przeznaczonych dla młodszych odbiorców, jak np. wody, soki lub napoje izotoniczne 4MOVE NATURAL ISOTONIC DRINK, których formuła została oparta na prostym składzie (tylko 5 składników, w tym soki owocowe),  dzięki odpowiedniej osmolalności jest napojem izotonicznym i nawadnia organizm skuteczniej niż zwykła woda – mówi Wojciech Rożnowski, R&D Manager, FoodCare. – Celem uniknięcia odwodnienia należy przyjmować płyny przed, w trakcie i po treningu. Jako eksperci zalecamy spożywanie 250-500 ml płynów przed ćwiczeniami, w trakcie treningu wskazane jest przyjmowanie ok. 200 ml napojów co 15 minut. Po wysiłku fizycznym należy zadbać o to, by uzupełnić poziom nawodnienia organizmu; należy wypić ilość napoju równoważną do ilości wytworzonego potu. W praktyce oznacza to, że dzienny cykl treningowy wytwarza zapotrzebowanie na ok. 1,5 L płynów. Odpowiada to dwóm butelkom 750 ml napojów izotonicznych 4Move i właśnie ta pojemność kupowana jest najczęściej.

Energetyki
Napoje energetyzujące działają pobudzająco. Zawierają węglowodany oraz substancje biologicznie aktywne w różnych zestawieniach: kofeinę, taurynę, inozytol, guaranę, glukuronolakton, karnitynę oraz witaminy (głównie witaminy z grupy B). Te napoje mają wysoką osmolarność (są hipertoniczne) i dlatego nie nadają się do stosowania przez sportowców podczas treningów i zawodów. Mogą być jednak one pomocne w odbudowie zapasów glikogenu między okresami intensywnego wysiłku fizycznego. Napoje energy pite są głównie ze względu na pozorne
dostarczanie energii.

Kupowane w małych sklepach
Analitycy firmy badawczej Nielsen uważają, że napoje izotoniczne są kupowane głównie impulsowo i dlatego najlepiej sprzedają się w sklepach małopowierzchniowych, a w drugiej kolejności w dyskontach. Napoje izotoniczne i energetyczne kupowane są głównie przez osoby młode i aktywne. Przede wszystkim przez mieszkańców miast, o średnich i wyższych dochodach. Producenci napojów zaobserwowali, że Polacy mają coraz większą wiedzę na temat żywności funkcjonalnej i chcą zaspokajać kilka potrzeb jednocześnie. Dlatego napoje izotoniczne są wzbogacane o coraz więcej witamin i przede wszystkim mają poprawiony smak, najczęściej poprzez dodanie soku owocowego. O dynamicznym i zauważonym przez producentów rozwoju segmentu napojów izotonicznych świadczy choćby wprowadzanie produktów przeznaczonych dla konkretnych osób, uprawiających konkretny rodzaj wysiłku fizycznego np. biegaczy. Do rynku dołączają się kolejni producenci, ostro rywalizujący ze starszymi brandami. Klienci kupując napoje funkcjonalne kierują się nadal głównie marką, która jest dla nich wyznacznikiem jakości. Ok 40 proc. chce spożywać tylko produkt znany i już wcześniej dobrze oceniony.
Dlatego sieci handlowe nie wprowadzają na razie do sprzedaży izotonów w marce własnej. Kolejnym istotnym aspektem dla ponad 50 proc. konsumentów jest skład napoju i dlatego często czytają etykiety tych produktów. Choć klienci zwracają uwagę na cenę napojów izotonicznych, jednak często wybierają produkty klasy premium, zapewne utożsamiając wyższy wydatek z jakością.