Święta na słodko

Wielkanoc kojarzy się z mazurkami, babami drożdżowymi, czekoladowymi jajami czy zajączkami. Producenci odnotowują spory wzrost sprzedaży słodyczy w tym okresie, szykują na święta specjalne serie limitowane.

Miłośnikom słodkości pretekst do ich spożywania nie jest potrzebny, pragną jeść ulubione łakocie o każdej porze i w dowolnych konfiguracjach. Za to kupcy, choć sprzedają różne słodycze przez cały rok, podczas zbliżających się świąt powinni dostosować swoją ofertę do okazji, by skłonić do zakupów nie tylko smakoszy, ale również pozostałych klientów. Uzupełniać półki o wielkanocne słodycze, ciasta i ingrediencje potrzebne do ich wykonania należy sukcesywnie. Na pierwszy ogień mogą pójść czekoladowe figurki, potem półprodukty konieczne do wykonania wypieków, a tuż przed samymi świętami również ciasta, zwłaszcza mazurki.

Czekoladowe figurki i jajka
Wielkanoc chyba każdemu kojarzy się z jajkiem. A to oznacza, że zainteresowaniem kupujących będą się cieszyły również czekoladowe jaja: z niespodzianką, pisanki, w świątecznych i jasnych opakowaniach. Czekoladowe pisanki są znane i lubiane przez klientów już od lat, ale w zeszłym roku weszły na nasz rynek czekoladowe jajka z nadzieniami w różnych smakach. Najbardziej popularne to karmelowy i waniliowy. Często pakowane nawet z patyczkami lub łyżeczkami ułatwiającymi degustację. Tłoczone kolorowe opakowania, takie jak do prawdziwych jajek, jeszcze ciekawiej wprowadzają w wielkanocną atmosferę, w której jajko – symbol życia i odradzania się, stanowi jeden z ważniejszych elementów. W tym okresie wzrasta szczególnie sprzedaż czekoladowych figurek.
Zajączki, baranki i niektóre czekoladowe jajka są wyrobami premium, a ich wysoka marża przynosi spore dochody. Ten towar ustawiony w strefie kas będzie wspomagał sprzedaż na wczesnym etapie przygotowań do świąt, równocześnie stanowiąc kolorową wielkanocną dekorację sklepu.
Zachodni zwyczaj szukania słodkich jajek w trawie i przynoszenia słodkich prezentów „od zajączka” nie jest tak samo popularny w całej Polsce, najwiecej takich upominków wręcza się na terenie Śląska i Wielkopolski.
Dobrze sprzedają się przed świętami również tabliczki czekolady i wyroby lubiane przez konsumentów, które znajdują nabywców przez cały rok, ale wiosną są proponowane w innych opakowaniach. Producenci przygotowują specjalne, krótkie serie wyrobów z wiosenną lub świąteczną symboliką, w kolorach jasnej zieleni, żółci, z obrazkami pisanek, zajączków, baranków, w kwieciste wzory. Takie limitowane edycje dobrze będą wyglądać na dodatkowych stojakach.

Ciasto w zestawie
Polacy są tradycjonalistami i podczas świątecznych okazji większość potraw i ciast wolą przygotować samodzielnie, w domowej kuchni. Tym bardziej, że lubią gotować, czytać o kucharzeniu i wymieniać się przepisami. Wprawdzie już nie piecze się wielkanocnych bab rozpoczynając od przygotowania dwóch tuzinów jaj, ale drożdżowa baba i mazurek na świątecznym stole powinny się znaleźć. Sklepy idące z duchem czasu, albo raczej z nowatorskimi trendami, mogą przygotować dla swoich klientów nie tylko poszczególne składniki, ale nawet zestawy do pieczenia określonych ciast, wraz z przepisem. Przykładowo dla baby drożdżowej w takiej torbie – zestawie powinny się znaleźć: mąka, jaja, drożdże, cukier, mleko, rodzynki, masło, skórka pomarańczowa, cukier puder i aromat. Dla sklepu sprzedaż zestawu będzie korzystniejsza ze względu na ilość sprzedanego asortymentu, oraz wyższą marżę za usługę przygotowania oraz druku przepisu. Zapewne za kilka lat klienci będą zdziwieni nie mogąc kupić takiego zestawu, na razie jeszcze sklepy przecierają szlaki dla tej nowej oferty.

Mąka
Myśląc o ciastach trzeba przygotować odpowiednią ofertę mąki. Pszenna 450, 500, 550 – to typy dla wypieku biszkoptów, drożdżowych bab, jasnych ciast kruchych. Miłośnicy zdrowego odżywiania będą sięgać po mąki razowe (typ 2000) i graham (typ 1850). Mąka orkiszowa, to również mąka pszenna, ale ze starej odmiany. Zawiera dużo więcej białka niż współcześnie ulepszone ziarna. Wypieki z niej wykonane są lepiej strawne i dłużej zachowują świeżość. W obrocie występuje najczęściej tylko w dwóch wersjach jako biała mąka oczyszczona (typ 700 lub 630) i razowa (typ 2000). Sprzedaż mąk z innych zbóż nie wzrasta znacząco przed świętami i wystarczy zadbać o posiadanie ich w ofercie, stosownie do dotychczasowej rotacji. Trendy konsumenckie stawiają coraz bardziej na zdrowy tryb życia, gotowanie bez konserwantów, sztucznych dodatków, pieczenie z zamiennikami mąki czy cukru. Biorąc pod uwagę te tendencje warto poszerzyć półkę bio i eko w produkty potrzebne do zdrowych światecznych wypieków.

Cukier
W domach konsumentów cukier jest używany do wyrobu ciast i deserów, przetworów i po prostu słodzenia napojów. Więcej cukru spożywa się i sprzedaje na wsi niż w miastach.
W gospodarstwach domowych rolników spożycie cukru jest o 2/3 większe niż w pozostałych. Miejscy klienci chcą być bardziej fit i dlatego unikają słodzenia. Poza tym Milenialsi nie robią takiej ilości słodkich przetworów jak ich rodzice i dziadkowie. W gospodarstwach domowych emerytów i rencistów zużywa się rocznie ponad 16 kg cukru, to sporo, ponieważ według danych GUS za 2016 rok statystyczny Polak zjadał tylko nieco ponad 1 kg cukru miesięcznie. Wzrost sprzedaży cukru notuje się przed świętami i w sezonie robienia przetworów. – Sprzedaż cukru białego przed świętami wielkanocnymi wzrasta, a cukru pudru sprzedaje się kilkakrotnie więcej niż w tzw. nieświątecznych okresach. Obserwując strukturę asortymentu cukrowego na polskim rynku nie można pominąć znaczenia kategorii jaką stał się cukier trzcinowy charakteryzujący się bardzo dużą dynamiką wzrostu. Na podstawie danych AC Nielsen z roku 2017 rynek cukrów trzcinowych wzrasta rokrocznie o około 10% a udział marki Diamant w rynku wynosi ponad 50% – mówi przedstawiciel marki DIAMANT. – Mając świadomość, że panie domu podkreślają wyjątkowy charakter Świąt Wielkanocnych przygotowując osobiście słodkie domowe przysmaki, Diamant ma
w ofercie bardzo szeroki asortyment cukrów. Każdy z naszych produktów cechuje jasno sformułowana korzyść, a cechy poszczególnych produktów określają ich funkcjonalność definiując w ten sposób najlepszy sposób ich wykorzystania (np. Diamant Cukier Drobny 1000g – do pieczenia; Diamant Gruba Rafinada 1000g – do dekorowania; Diamant Cukier puder 500g – na polewy i lukry; Diamant Cukier puder waniliowy 250g – jako wzbogacający smak i aromat).

Dodatki do pieczenia
Przed świętami trzeba uważnie uzupełnić półki z dodatkami do pieczenia. Marka Gellwe informuje, że przed Wielkanocą sprzedaje co roku ponad 23 miliony opakowań cukru waniliowego i proszku do pieczenia. A przecież te same wyroby oferuje jeszcze kilka innych firm. Wspominaliśmy już o drożdżach, bez których nie udadzą się tradycyjne baby. Coraz większa rzesza klientów sięga chętnie po drożdże suszone
(instant), które mogą dłużej przechowywać. Wygodne, jednoporcjowe opakowania nie wymagają żmudnych obliczeń i zastanawiania się czy drożdże zapracują i ciasto urośnie.
Do ucierania i lukru potrzebny będzie cukier puder. Zainteresowaniem cieszą się też polewy i kremy do ciast o smaku czekoladowym, toffi. Wielokolorowe posypki znajdą nabywców, zwłaszcza wśród osób planujących własnoręczne przygotowywanie mazurków. Z tym ciastem na kruchym spodzie wiąże się też wykorzystanie mas o smaku toffi oraz marcepanu.
Wzmożonym zainteresowaniem będą się też cieszyły półprodukty zwane potocznie ciastami w kartoniku: serniki, drożdżowe, ciasto kruche, babeczki. Prosta receptura, wymagająca dodania jedynie jaj, tłuszczu i dobrego wymieszania całości przed wstawieniem do piekarnika ma coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród osób, które nie radzą sobie w kuchni najlepiej ale chciałyby samodzielnie wykonać świąteczne słodkości. Wzrasta w tym czasie sprzedaż opakowań „rodzinnych” lub XXL, ze względu na przygotowania do przyjęcia gości.

Bakalie
Trudno sobie wyobrazić wielkanocne ciasta bez rodzynek, skórki pomarańczowej, migdałów. Oczywiście to tylko niektóre z całej gamy bakalii, kupowanych również jako zdrowa przekąska. Mazurki są bakaliami dekorowane, a pascha – wielkanocny „sernik na zimno” – składa się z nich w sporej części. Muszą się tam znaleźć orzechy włoskie, rodzynki i kandyzowana skórka pomarańczowa, a mogą jeszcze figi, daktyle, migdały itp. Ten typ ciasta częściej będzie przygotowywany w Polsce wschodniej. Specjaliści przewidują, że rynek bakalii będzie się rozszerzał, znajdował nowych konsumentów ze względu na prozdrowotny trend. Zgodnie z nim konsumenci coraz chętniej zastępują niezdrowe słone i słodkie przekąski suszonymi owocami, orzechami i prażonymi ziarnami. Jest to towar o długiej przydatności do spożycia, więc o ewentualne zaleganie na półce nie trzeba się martwić.

Gotowe ciasta
Z roku na rok Polacy kupują więcej gotowych ciast, zwłaszcza mazurków. To trudny i czasochłonny wypiek. Poza tym powinien stanowić ozdobę stołu, a samodzielne wykonanie atrakcyjnych dekoracji nie zawsze się udaje. Aby poznać skalę zainteresowania tym towarem i nie pozostać z czerstwiejącymi wyrobami, można ogłosić zapisy na ciasta w porozumieniu z piekarnią, która już dostarcza towar do sklepu. Można tę ofertę połączyć z promocyjną degustacją wypieków, również pieczywa. Taka reklama będzie korzystna i dla sprzedawców i dla piekarzy, a przekonanie klientów, że obsługują ich lokalne firmy, podniesie prestiż obu.