Wielkanocne planowanie

Jeszcze zimno, ciemno i mokro ale przygotowania do wiosennych zakupów związanych ze świętami Wielkiej Nocy już czas zacząć. Przede wszystkim warto zapewnić sobie optymalne dostawy białej kiełbasy, jaj i jajek z niespodzianką – towarów przed tymi świętami najbardziej poszukiwanych.

Przygotowania zaczynamy od przejrzenia listy typowych zakupów na wielkanocne stoły. Warto sięgnąć pamięcią do zeszłorocznego okresu przedświątecznego i sprawdzić co się dobrze sprzedawało, a co niestety w magazynie zostało. Merchandiserzy zakładają, że oferta świąteczna powinna być dostępna w sklepie najpóźniej na 21 dni przed świętami i sugerowana klientom w formie dwóch, trzech wysp zakupowych powiązanych tematycznie: wędliny i mięsa plus dodatki, dania obiadowe, słodycze i zestawy do pieczenia. Dekoracje wiosenne mniej denerwują klientów niż te przed Bożym Narodzeniem, więc można sobie pozwolić na wcześniejsze i większe ozdoby, stopniowo przyzwyczajając klientów do oferty.

Jaja
Wielkanoc kojarzy się z kolorowymi pisankami, jajkami na twardo w majonezie, wylęgającymi się kurczaczkami. Trudno się dziwić, że w tym czasie sprzedaż jaj znacznie rośnie w porównaniu do okresu pozaświątecznego. Wprawdzie szacuje się, że w okolicach Bożego Narodzenia obrót jajami jest podobny, ale wówczas spora ich część jest wykorzystywana do pieczenia ciast. Wielkanoc to jajka na twardo, do żurku, słałatki. Dodawane sa również do wypieków: bab drożdżowych i paschy. Specjaliści z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz uważają, że w tym okresie klienci najchętniej sięgają po jaja średnie M i duże L. Trzeba zadbać w tym czasie o ekspozycję jaj i często sprawdzać, czy sprzedawane jaja nie są wytłuczone. Majonez Na dwa, trzy tygodnie przed Wielkanocą wzrasta sprzedaż majonezu. Święta nie są czasem eksperymentów więc królują tradycyjne, znane smaki. Konsumenci są wierni marce. Jeśli klient nie znajdzie w sklepie produktu, którego zakup planował, zazwyczaj poszuka go gdzie indziej. Statystycznie w całej Polsce najwięcej sprzedaje się majonezów Winiary. Za to na południu zdecydowanie wychodzi na prowadzenie majonez Kielecki. Jeszcze dwa lata temu dyskonty sprzedawały majonezy nie znane szerszej rzeszy klientów, ale wprowadziły do swojej oferty także te najbardziej popularne i cenione brandy.
W miesiącu świątecznym sprzedaż majonezu wzrasta o ok. 13 proc. w porównaniu do miesiąca poprzedzającego*. W sklepach małoformatowych kupuje się najczęściej średnie opakowania majonezu, czyli 400g a w segmencie dyskontów, super– i hipermarketów opakowania duże – np. 700g Przed świętami wszędzie zwiększa się sprzedaż w dużych opakowaniach.

Żurek
Wielkanocną zupą jest barszcz biały lub żurek. Teoretycznie różnią się zakwasem, żurek powstaje z mąki żytniej i dlatego ma bardziej ostry smak, a barszcz biały z pszennej. Praktycznie, często odmienna jest tylko nazwa. W 2008 roku Unilever badał jaką zupę podaje się na wielkanocny stół. Biały barszcz wybrało ponad 40 proc. osób, a żurek około 30 proc.zwłaszcza z południowej i południowo–zachodniej Polski. Barszcz biały wolą mieszkańcy centralnych i wschodnich regionów kraju.
Obie zupy najczęściej są podawane z jajkiem oraz białą kiełbasą. Pod wpływem reklam ostatnio dodaje się do nich również chrzan. Co oczywiste, przed świętami wzrasta sprzedaż tych zup w torebkach, zakwasów i gotowych zup w kartonie. Telewizyjne reklamy producentów z pewnością wspomogą sprzedaż, przypomną zapominalskim o potrzebie przygotowania na świąteczny obiad tej kwaskowej zupy, dlatego nie może zabraknąć jej w ofercie sklepu.

Biała kiełbasa
To surowy produkt, o bardzo krótkiej trwałości. Ale doskonale sprzedaje się przed Wielkanocą. W sklepach z ugruntowaną marką klienci z wyprzedzeniem zamawiają sobie towar. Barszcz biały gotuje się na wywarze z białej kiełbasy. Część osób obgotowaną kiełbasę smaży lub zapieka i w takiej formie podaje na stół. Dlatego można jej sprzedaż powiązać ze smalcem i cebulą. Warto wiedzieć, że biała drobiowa jest bardziej sucha i może się kruszyć. Jest lepsza do zupy niż do smażenia. W okresie przedświątecznym dobrze rotują całe większe opakowania białych kiełbas.

Chrzan
Do wędlin i żurku obowiązkowo należy dodać chrzan. Różne źródła podają, że jego sprzedaż przed świętami wielkanocnymi rośnie nawet o 200 – 300 procent, w porównaniu do miesiąca poprzedzającego. Klienci sklepów małoformatowych sięgają po niego w tym okresie ponad dwukrotnie częściej niż w miesiącu poprzedzającym święta*. Sprzedaż innych przypraw i dodatków do dań wytrawnych wzrasta o 12 proc.* Większość klientów wybiera słoiki z już gotowym produktem, czasem zwracając uwagę na dodatek octu czy śmietany. Dla bardziej wymagających można przygotować produkt droższy, z oznaczeniami BIO lub EKO. Dla nielicznych klientów i jako ozdobę stoiska z warzywami można ustawić surowe korzenie chrzanu do samodzielnego tarcia.

Słodycze
Dobrze sprzedają się przed Wielkanocą zwłaszcza te, którymi obdarowywane są, według zachodniej tradycji, dzieci. Czyli głównie jajka niespodzianki (wzrost wydatków o 60 proc. miesiąc do miesiąca*), figurki zajęcy, małe czekoladowe jajeczka. Popyt na tabliczki czekolady wzrasta o 13 proc. a czekoladowych figurek czternastokrotnie.
Na zachodzie Europy, producenci czekoladowych wyrobów postanowili poszerzyć asortyment i zadbać o czekoladowe prezenty dla dorosłych. Wprowadzają na rynek jajka napełnione likierami lub whisky.