Wiesław Włodarski, Prezes FoodCare: Energetyczny rynek

Młodzi konsumenci potrzebują ciągłego impulsu do zakupów, a decydującą rolę w podejmowanych przez nich decyzjach zakupowych ma przekaz reklamowy – o nowych, wyjątkowych kampaniach promocyjnych i trendach na rynku energetyków rozmawiamy z prezesem firmy FoodCare – Wiesławem Włodarskim.

? Black Energy Drink jest liderem swojej kategorii, co składa się na taki sukces?
Jakość na pierwszym miejscu, potem pomysły i strategie marketingowe. Równolegle do tych dwóch aspektów dostępność produktu na wszystkich półkach sklepowych, w możliwie jak najszerszej dystrybucji. To są właśnie te trzy najważniejsze elementy, dzięki którym produkt odnosi sukces na rynku.

? Jak duży wpływ na decyzje podejmowane przez konsumentów mają kampanie promocyjne?
Kampanie promocyjne mają bardzo duży wpływ, ale to nie tylko reklama sprzedaje produkt. Dla nas zawsze na pierwszym miejscu była jakość. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i szukają na rynku produktów, którym mogą zaufać. Mamy własny, bardzo rozbudowany dział R&D, stale w niego inwestujemy, bo to tam powstają nowe receptury, których zadaniem jest podbić serca konsumentów, nie tylko nowym smakiem, ale przede wszystkim składem, który zapewni optymalne działanie danego produktu. Oczywiście nie działamy sami, jesteśmy w stałym kontakcie z konsumentami, badamy ich oczekiwania, a jednocześnie śledzimy nowe, światowe trendy. Mamy własną fabrykę, z najnowocześniejszą w Europie linią produkcyjną, dlatego możemy oferować produkty spełniające najwyższe standardy. Nasz dział kontroli jakości pracuje bardzo restrykcyjnie, dlatego mamy pewność, że każdy produkt opuszczający zakład produkcyjny został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.
Mamy oczywiście świadomość, że dla współczesnych konsumentów, forma jest kwestią równie ważną. Inwestujemy w reklamę, w duże kampanie marketingowe, staramy się zaskakiwać innowacyjnymi, przełomowymi pomysłami. W tym aspekcie również pragniemy być trendsetterem i liderem rynku. W naszej ofercie mamy dwa produkty energetyczne. N Gine, sygnowany teamem Roberta Kubicy i Black, którego ambasadorem jest Mike Tyson. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów prowadzimy obecnie dużą kampanię, w której Black promują amerykańskie futbolistki z LFL. Sprowadziliśmy je po raz pierwszy do Europy, ponieważ wartości, które one reprezentują są również wartościami Blacka. Sport, rywalizacja, energia, walka, szybkość działania to są wszystko cechy wpisane w DNA marki. Mam nadzieję, że kampania będzie zaskoczeniem dla naszych konsumentów, ale jednocześnie przyjmą ją oni z entuzjazmem i sympatią.

? Black Energy Drink jest obecny na wielu rynkach zagranicznych, które z nich są kluczowe z punktu widzenia Pana firmy?
Obecnie Blacka oferujemy konsumentom w 58 krajach. Teraz pracujemy nad tym 59. rynkiem, czyli Stanami Zjednoczonymi. Jesteśmy we wszystkich sklepach polonijnych, ale równolegle, bardzo intensywnie pracujemy nad budową szerokiej dystrybucji w dużych sieciach handlowych. Naszym kluczem do Amerykanów jest Mike Tyson, jako legenda amerykańskiego sportu, ma ogromną rzeszę fanów w Ameryce. Ludzie go kochają i podziwiają, na swoim profilu na FB ma ponad 5 milionów fanów. Dlatego to Mike będzie twarzą Black w USA. Obecnie pracujemy nad intensywną, szeroko zakrojoną kampanią promocyjną. Współpracujemy z lokalnymi agencjami, gdyż kampania musi być absolutnie dostosowana do oczekiwań i potrzeb lokalnych odbiorców.

? Polacy często kupują w małych sklepach spożywczych, jak ważny jest to dla Państwa kanał sprzedaży?
Małe sklepy spożywcze, sklepy typu convenience oraz stacje benzynowe to punkty najważniejsze dla kategorii energy drink. Sklepy te zazwyczaj są czynne dłużej, znajdują się blisko domu czy pracy i nie ma w nich długich kolejek. W tych sklepach nie trzeba długo szukać produktu, jest on dobrze widoczny, zawsze pod ręką. Energy drink to jest zakup impulsowy, a produkty z tej kategorii powinny być wystawione przy kasach, w przypadku Black dodatkowo staramy się, aby produkt był umieszczony w lodówce.

? Jak ułożyć półkę energetyków, żeby rotowała jak najlepiej?
Czego oczekują klienci? Mniejsze sklepy powinny mieć koniecznie naszą lodówkę i stojak reklamowy, który montują nasi przedstawiciele handlowi. Najlepiej jeśli są one umieszczone przy kasie lub w najbardziej widocznym oraz dostępnym miejscu. Napoje energy to produkt impulsowy i klient nie ma ochoty szukać go na różnych półkach. Chciałby wejść do sklepu i napój bez długiego poszukiwania kupić. Obecność energetyków przy kasie przypomina konsumentom o chęci zakupu produktu.

? Jakiego wsparcia detalista może spodziewać się przy współpracy z firmą FoodCare?
Najważniejsze wsparcie, które oferujemy sklepom, to są nasze lodówki do przechowywania i ekspozycji napojów. Produkt tego typu powinien być schłodzony do kilku stopni Celsjusza, najlepiej w okolicach zera – wtedy zdecydowanie najlepiej smakuje oraz dobrze działa. Mamy do wyboru wiele formatów lodówek, od małych poprzez średnie do dużych, wszystko zależy od wielkości i kategorii sklepu. Posiadamy też różnego rodzaju podajniki do produktów typu Energy. Przekazujemy sklepom standy, zawieszki informujące o nowościach. Cały czas te nowości na bieżąco do sklepów dostarczamy.
Jako lider kategorii niejako odpowiadamy w Polsce za jej rozwój, więc wprowadzamy różnego rodzaju nowe rozwiązania typu sex Energy czy mohito. Teraz najnowszym naszym hitem jest produkt after akohol – czyli taki napój po imprezie. Jego mocno cytrynowy, mocno kwaskowy smak neutralizuje skutki imprezowe. Ten produkt również otrzymał bardzo duże wsparcie w postaci dedykowanych materiałów POS przekazywanych sklepom.

? Co nowego FoodCare planuje w najbliższych miesiącach? Które jeszcze marki, oprócz Blacka zaskoczą konsumentów?
W tym roku bardzo intensywnie będziemy pracować nad moją najstarszą marką, czyli Gellwe. Właśnie ta marka bardzo mocno zaskoczy klientów w nadchodzących miesiącach. Wypuszczamy serię produktów, które są jeszcze bardziej zdrowe i dietetyczne. Będzie można je jeść niemalże bez ograniczeń. Podążamy za prozdrowotnym trendem europejskim i światowym, więc musimy tę kategorię ożywić takim nowym konceptem. W tej chwili świat podąża w tym kierunku i ten, kto nie nadąży, kto zostanie z tyłu, przegra.