Zachodniopomorskie: Robertas Liudvinavičius, Prezes SANO: Sprawdzony format sklepu

SANO to jedyna sieć wywodząca się z województwa zachodniopomorskiego, która poszła swoją drogą i nie została wchłonięta przez większych graczy. Powstała w 1990 roku, od tego czasu przeszła przeobrażenia od małego biznesu do sieci sklepów, od własności osób fizycznych po akcjonariat międzynarodowego kapitału. Choć litewski kapitał z Cypru robiący interesy w Polsce brzmi dla zwykłego klienta nieco egzotycznie, to działa prężnie otwierając kolejne sklepy. Od listopada 2015 roku o firmę dba Prezes Robertas Liudvinavičius. Dziś rozmawiamy z nim o tym, jak funkcjonuje SANO i o przyszłości tej zachodniopomorskiej sieci FMCG.

? Czy handel w województwie zachodniopomorskim ma jakieś szczególne cechy, co wyróżnia
go w porównaniu z resztą kraju?
Wyróżniającą cechą tego województwa jest sezonowość. Duża część sklepów naszej sieci znajduje się
w Koszalinie czy Kołobrzegu i dlatego głównie lato jest dla nas bardzo aktywnym okresem. W tym czasie mamy wielu urlopowiczów, którzy kupują więcej gotowych do konsumpcji wyrobów, produktów
do grillowania czy już grillowanych.

? Co stoi za sukcesem firmy SANO? Jakie działania powodują, że sieć nie znika z rynku tak jak inne,
a wręcz dynamicznie się rozwija?
Brand zaczyna się od pomysłu człowieka lub zespołu ludzi, a dalej w ten pomysł wprowadza się więcej
i więcej osób które wierzą w tę ideę, w naszym przypadku w ideę SANO. Nasze sklepy są prowadzone przez załogę ludzi kochających to co robią i pragnących robić to jak najlepiej. SANO nieustannie dąży do bycia pierwszym wyborem dla klienta, gdy ten zadaje sobie pytanie, jakie produkty są mu potrzebne na obiad czy kolację. SANO od początku postawiło na jakość i szeroki wybór wędlin, świeżego mięsa, warzyw i owoców, a także dobrze dopasowany pozostały asortyment. Za naszym sukcesem stoi szeroki wybór w pobliżu miejsca zamieszkania czy pracy, z serwisem ludzi, którzy kochają to, co robią.

? Specjalne produkty spożywcze, szeroki wybór oraz sprawdzony format sklepu – to wg SANO
sposób na sukces. Jakie zmiany wprowadzono ostatnimi laty, by nie spowodować zastoju w biznesie?
Rynek produktów spożywczych rozwija się cały czas. Nasze zadanie, to być zawsze na czas z nowościami na rynku i tym samym zabezpieczyć ciągłość stałego, podstawowego asortymentu. W większości naszych sklepów, oprócz powszechnych brandów
i producentów, mamy swoje wyroby garmażeryjne, co wyróżnia SANO od konkurencji.

? Czy SANO ma zamiar rozwijać półki ekologiczne, bio i zdrowej żywności? Czy może jest to jednak zbyt marginalny segment rynku FMCG i należy uważać z tego typu towarem?
Artykuły zdrowej żywności są obecne od dawna w ofercie Sano, a od 2016 roku oferujemy znacznie rozszerzony asortyment, który mamy nadzieję zadowala każdego klienta.

? Lokalna marka SANO – czy to atut na tutejszym rynku? Czy klienci wybierają wasze sklepy dlatego, że mają lokalną markę?
Długoletni brand z mocnymi cechami zawsze jest atutem, a SANO istnieje na rynku 28 lat. Stałość i jakość oferty asortymentowej z dobrą obsługą daje trwały efekt, czego dowodem jest rosnąca liczba klientów rok do roku.

? Powiedział Pan: „Chcemy się podobać klientowi, który mieszka obok naszego sklepu” – czy to oznacza otwieranie mniejszych osiedlowych sklepów, na co np. stawia teraz Carrefour, czy też nadal marketów o powierzchni ok 500 mkw?
W SANO podejmujemy decyzje o nowej lokalizacji sklepu uwzględniając potencjał konkretnego miejsca i okolicy, a znając rentowność 1mkw łatwo ustalić, ile tych metrów potrzebujemy. Innymi słowy mogą to być lokale 150, 300, 500 czy nawet 900 mkw,
i na takiej powierzchni sklep może być wybudowany lub wynajęty.

? Jakie kanały kontaktu z klientem wykorzystuje SANO, które się najlepiej sprawdzają? W jakim kierunku według Pana wymiana informacji sklep – klient będzie się rozwijać?
SANO od lat korzysta z klasycznej komunikacji z klientem, czyli poprzez gazetkę promocyjną, która występuje w edycji cotygodniowej i miesięcznej. Ten kanał komunikacji 10 lat temu był i także do dziś jest najskuteczniejszym sposobem komunikacji z klientem, zaraz po reklamie w mediach. Bardzo skuteczna jest także reklama in-store i bilboardy na zewnątrz naszych sklepów. Aktywnie korzystamy również
z Facebook’a oraz naszej strony internetowej e-sano.pl.

? W Polsce sprzedaż artykułów spożywczych poprzez kanał internetowy dopiero raczkuje. SANO otworzyło e-sklep. Czy to samodzielny byt, czy wsparcie dla sprzedaży tradycyjnej?
E-sklep SANO istnieje na rynku od 2011 roku i jest to wsparcie zarówno dla sprzedaży tradycyjnej jak i samodzielny byt. Obroty e-sano rosną rok do roku i wyrażają się dwucyfrowymi liczbami. Cieszę się, że odnowienie strony internetowej poprzez usprawnienie jej funkcjonalności i idąca za tym większa łatwość korzystania
z niej, spodobało się klientom. A dzięki bardzo zaangażowanej i zmotywowanej załodze daje to pozytywną synergię, co uwidacznia się w znacznym wzroście liczby naszych klientów.

? Płatności kartą podczas dostawy z e-sklepu nie są powszechnie spotykane. Czy ta forma sprawdza się w waszym sklepie internetowym?
E-sano oferuje do wyboru możliwość płatności on-line, kartą i gotówką. Najpopularniejszą metodą płatności są płatności on-line i kartą, co razem daje 80% wszystkich płatności,
z czego nawet połowa to płatności kartą przy odbiorze. Chcieliśmy dać klientowi do wyboru płatność, która odpowiada jego możliwościom oraz preferencjom i stwierdzamy, iż udało się to nam w pełni.

? W ofercie e- sklepu SANO jest tabela wyboru wykluczająca alergeny. To bardzo interesujący i pro-konsumencki sposób myślenia. Zwykle tego typu sortowanie pozwala tylko na wybór cech, a nie na ich odrzucenie. Czy takie pomysły rodzą się w SANO po badaniach konsumenckich, czy na podstawie własnych doświadczeń?
Długoletnia praca zespołu e-sano z klientem i słuchanie ich daje piękne owoce w postaci różnych dogodnych rozwiązań. Stawiamy sobie za cel to, aby pomóc naszemu klientowi w dokonaniu dobrego i szybkiego wyboru.

? Nie znalazłam informacji o produktach marki własnej – czy ten obszar rozszerzający działalność sieci będzie kolejnym krokiem rozwoju SANO?
SANO w większości swoich sklepów produkuje na miejscu własne produkty garmażeryjne i grillowane. To jest nasz odpowiednik marki własnej.
W tej skali sieci, jaką jesteśmy na dzień dzisiejszy, nie planujemy na razie rozwoju marki własnej w nadchodzących latach.

? Jaka będzie droga SANO w najbliższych latach – umacnianie pozycji poprzez poszerzenie asortymentu czy zwiększenie liczby sklepów?
Droga SANO jest wpisana w obietnice dla naszych klientów: Supermarkety SANO = Twój sklep codziennych zakupów z najszerszą ofertą świeżego mięsa, wędlin na wagę i własnych wyrobów, z doskonale dopasowanym pozostałym asortymentem, oferującym konkurencyjne ceny na każdy dzień. W tym kierunku będziemy nadal szli dając naszym klientom dobry powód, by wracali po zakupy do SANO.