Masło Valio z tytułem „Best of Class”

8 marca br., klasyczne masło Valio zdobyło tytuł „Best of Class” podczas World Championship Cheese Contest 2018 w Wisconsin (USA). W konkursie, w kategorii masła niesolonego, brało udział 30 wiodących marek masła z całego świata. Masło jest jednym z najważniejszych produktów eksportowych Valio i produktem premium cieszącym się popularnością na całym świecie: jest eksportowane do ponad 30 krajów i jest produktem preferowanym między innymi przez francuskie piekarnie.

 

Masło Valio otrzymało w konkursie bardzo wysoką ocenę 99,70 punktów. Drugą lokatę zdobyło masło Fonterra z Nowej Zelandii, a trzecią – Isigny Sainte Mere z Francji. Zwycięskie cechy Valio to doskonały smak i konsekwentna, wysoka jakość uzyskiwana dzięki doświadczeniu mistrzów maselnictwa. Masło Valio to także 100-procentowa naturalność produktu bez dodatków.

 

Klienci i konsumenci Valio z całego świata doceniają nie tylko wyjątkowy smak masła Valio, ale także fakt, że jest ono wytwarzane z czystego, fińskiego mleka wysokiej jakości. Wytwarzamy masło od ponad stu lat, a wszystkie masła Valio produkowane są przez profesjonalistów mleczarni Seinäjoki z mleka pochodzącego z farm mleczarskich Valio – mówi Starszy Wiceprezes Valio, Annamari Lammi.

 

Historia Valio jako firmy rozpoczęła się w 1905 roku, kiedy fińscy producenci mleka chcieli rozpocząć eksport najlepszego masła na świecie.

 

 

Masło Valio cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów, jest ono eksportowane m.in. do Szwecji i Stanów Zjednoczonych. W 2017 roku z sukcesem weszliśmy także na rynek polski, gdzie masło Valio można już znaleźć w większości międzynarodowych sieci – zauważa Annamari Lammi.