SPAR z Gwiazdą Jakości Obsługi 2018

SPAR został laureatem wyróżnienia Gwiazda Jakości Obsługi 2018. Przyznana nagroda stanowi potwierdzenie docenienia przez klientów starań sieci, aby standardy obsługi i poziom dbałości o klienta były na najwyższym poziomie.

Wyróżnienie Gwiazdą Jakości Obsługi ma szczególną wartość, gdyż przyznawane jest na podstawie badań opinii klientów. Laureatami co roku zostają firmy, które w opiniach konsumentów wykazują najwyższą dbałość o obsługę, a także zyskują pozytywne rekomendacje klientów.  Wśród nagrodzonych znajdują się firmy, będące liderami w swoich branżach, postrzegane jako przyjazne dla konsumentów i godne zaufania. Gwiazda Jakości Obsługi pokazuje firmom jak ważne jest ciągłe zaangażowanie w dialog z klientem. Komunikuje też wartości, którymi na co dzień warto kierować się w biznesie i w walce o zadowolenie klientów, jak uprzejmość, sprawność obsługi, rzetelność czy wysokie kompetencje pracowników. Dbałość o wszystkie te elementy SPAR podkreśla w nowej strategii komunikacji, funkcjonującej w sieci od października 2017 r. Hasło przewodnie „Moja okolica, mój SPAR” daje wyraz dążeniu sklepów sieci do wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom klientów i dopasowywaniu się do ich bieżących potrzeb, akcentując znaczenie polskości oraz dostępności lokalnych produktów oferowanych w sklepach SPAR. Promowana przez sieć współpraca oparta na partnerstwie pozwala zagwarantować najwyższą jakość przy niskiej cenie oferowanych towarów.

Satysfakcja klientów jest priorytetem naszej sieci. Cieszymy się, że wysiłek naszych sklepów został dostrzeżony przez konsumentów.  Będziemy dokładać wszelkich starań, aby standardy obsługi były na jak najwyższym poziomie – podkreśla Michał Zych, Dyrektor Marketingu SPAR Polska S.A.