Nowe propozycje deserów od marki Grycan

Malinowe Brownie, Mango, Pistacjowy oraz Bakaliowy – to cztery nowe propozycje w menu lodziarnio-kawiarni Grycan. Desery są przygotowywane na  zamówienie z lodów oraz sorbetów z owoców, a polewy, bita śmietana i rurki waflowe pochodzą z własnych pracowni cukierniczych.

Marka Grycan – Lody od pokoleń jest obecna na polskim rynku od 2004 r. Sieć liczy już ponad 150 lokali.  Oferta marki zawiera ponad 60 różnych smaków lodów, zarówno tych na bazie śmietanki, jogurtu naturalnego jak i sorbetów z owoców oraz kilkadziesiąt kompozycji deserów lodowych. Menu obejmuje również domowe ciasta i torty, rurki z bitą śmietaną, świeżo wyciskane soki i koktajle owocowe oraz kawę.

W ofercie lodziarnio-kawiarni znalazły się cztery nowe propozycje. Malinowe Brownie to połączenie lodów czekoladowych, stracciatella i sorbetu malinowego z ciastkiem brownie. Kompozycję dopełniają: bita śmietana, sos z malin oraz waflowa rurka. Deser Mango łączy sorbet z mango, lody śmietankowe z musem ze słodkiej odmiany mango Alfonso. Do tego – bita śmietana, plastry banana i maślane „kocie ciasteczko”. Deser Bakaliowy składa się z lodów bakaliowych i czekoladowych. Słodką przekąskę dekorują: bita śmietana, polewa czekoladowa oraz kawowe bezy. Deser Pistacjowy to połączenie lodów pistacjowych z czekoladowymi. Lodową kompozycję dopełniają: bita śmietana, polewa czekoladowa, bezy oraz pistacje.

– Kochamy desery lodowe i wiemy, że nasi goście także za nimi przepadają! W badaniu konsumenckim zapytaliśmy stałych bywalców lodziarnio-kawiarni przy jakiej okazji najchętniej sięgają po nasze lodowe kompozycje. Sukces w pracy, gorszy dzień, udane zakupy, potrzeba poprawienia sobie humoru, dobra ocena, którą dziecko przyniosło ze szkoły, czy też gorsza, niż się spodziewało – okazało się, że każdy powód jest dobry, aby nagrodzić się lub pocieszyć naszym deserem lodowym. – mówi Małgorzata Grycan – współwłaścicielka sieci Grycan – Lody od pokoleń.