Nowa receptura Żurku Krakus

Ulepszona wersja Żurku Krakus na naturalnym zakwasie już w sklepach. Produkt znajduje się w nowym opakowaniu, które informuje o pozytywnej zmianie.

Żurek to tradycyjny smak polskiej Wielkanocy. Można podawać go na kilka sposobów: uroczyście, z dodatkami – jajkiem, kiełbasą czy przyprawami.  Firma Krakus, jako lider na rynku zup gotowych, dostosowała swoją ofertę do oczekiwań konsumentów – zbliżająca się Wielkanoc to okazja, aby konsumenci poznali nową recepturę Żurku Krakus na naturalnym zakwasie. Ponadto – w limitowanej, wielkanocnej ofercie konsumenci znajdą koncentrat Żurku Krakus na naturalnym zakwasie oraz Żurek w familijnym formacie 1,5 l.

Producent podkreśla, że dzięki sprawdzonemu przepisowi, produkt od lat zachwyca wyrazistością i aksamitną konsystencją. Dzięki ulepszonej recepturze gwarantuje jeszcze więcej smaku.  Żurek Krakus jest idealną propozycją na uroczysty obiad lub wieczór z najbliższymi, nie wymaga dużego nakładu pracy – wystarczy podgrzać.

Krakus to firma, której historia sięga roku 1965. Flagowymi produktami marki są przede wszystkim zupy –  barszcz czerwony i żurek oraz ogórki konserwowe. Wyroby warzywne Krakusa to częsty gość nie tylko na polskich stołach – są znane oraz lubiane w Europie i na świecie.