Marcin Bojanowicz, Zbyszko Company: Naturalnie w 100%

Zdrowe, naturalne produkty, bez sztucznych dodatków i konserwantów, to trend obowiązujący już od kilku sezonów. O tym, jak na rosnące potrzeby klientów odpowiada firma Zbyszko Company rozmawiamy z Marcinem Bojanowiczem, dyrektorem marketingu.

? Jaka jest odpowiedź firmy Zbyszko na trendy prozdrowotne?
Firma Zbyszko od dawna stawia na trendy prozdrowotne, misją naszej firmy jest oferowanie produktów bez substancji konserwujących, sztucznych słodzików i sztucznych barwników. W roku 2017 wprowadziliśmy do naszej oferty linię Veroni active, którą wyróżniają designerskie i poręczne butelki oraz innowacyjny skład samych produktów. Veroni active to linia asortymentowa, która jest skierowana do osób zarówno aktywnych fizycznie, jak i umysłowo, żyjących zgodnie z trendami prozdrowotnymi, dbających o właściwy dobór jedzenia i picia. Nasza strategia na rok 2018 oraz najbliższe lata brzmi krótko: „w 100% naturalnie” i zakłada poszerzenie portfolio Veroni active o nowe kategorie produktów, których receptury oparte są o składniki w 100% naturalnego pochodzenia. Dwie z nich już możemy zobaczyć na sklepowych półkach, są to Naturalny Energetyk i Naturalny Isotonic.

? Jak duży wpływ na decyzje konsumentów mają kampanie promocyjne?
W obecnej rzeczywistości rynkowej kampanie promocyjne są tylko częścią mechanizmu, który wpływa na decyzje zakupowe konsumentów. Napoje są kategorią mocno sezonową, stąd w naszej branży bardzo ważne są kampanie przed rozpoczęciem sezonu dla zbudowania świadomości marki, przed tzw. peakiem zakupowym. Planując wsparcie marketingowe musimy pamiętać o analizie danych statystycznych, takich jak aktywność marek konkurencyjnych, poziomu sprzedaży, cenie, dystrybucji, szerokości oferty, ekspozycji. Kampanie muszą być oparte o przemyślane modele ekonometryczne składające się z różnych typów reklamy, aby zwrot z inwestycji marketingowej był jak najbardziej efektywny. O szeroko zakrojonej kampanii promocyjnej trzeba pamiętać szczególnie przy lunchu nowej marki, ale decyzja o niej musi zapaść po osiągnięciu odpowiedniej dostępności numerycznej produktu. To wszystko w połączeniu z działaniami trade marketingowymi, takimi jak programy motywacyjne, ekspozycje, działania gazetkowe, oferty promocyjne połączone z odpowiednim pozycjonowaniem cenowym, wpływa na decyzje zakupowe konsumentów.

? Jakie jeszcze czynniki mają wpływ na decyzje zakupowe konsumentów?
Na polskim rynku nadal jednym z kluczowych elementów, który wpływa na decyzje zakupowe konsumentów jest cena, będąca często jednym z najważniejszych determinantów zakupowych, oczywiście nie możemy zapominać o znaczeniu świadomości marki. Konsumenci coraz mocniej zwracają uwagę na pochodzenie produktów i zdecydowanie wybierają polski asortyment od krajowych producentów. Ponadto istotna jest również poprawna ekspozycja oraz wypozycjonowanie na rynku. Decydujące jest tutaj poznanie preferencji konsumentów, oferty innych producentów i stworzenie produktu lepszego, bardziej innowacyjnego i odpowiadającego na potrzeby konsumentów lepiej niż to, co jest do tej pory na półkach sklepowych. Nowemu produktowi trzeba przypisać wartości i cechy, które go wyróżnią na tle konkurencyjnych produktów. Idealnym przykładem takiego produktu jest nasz projekt Veroni active Natural Energy Drink. Wprowadzając kolejnego klasycznego energetyka opartego o taurynę, niczym wyjątkowym byśmy się nie wyróżnili, ale wprowadzając w 100% naturalnego energetyka, który zawiera kofeinę z ziaren zielonej kawy i guarany zamkniętego w funkcjonalnym i praktycznym opakowaniu z atrakcyjnym layoutem etykiety, dajemy konsumentom produkt, odpowiadający na ich potrzeby i zgodny z trendami rynkowymi.

? Czy ubiegły rok był rokiem udanym dla firmy Zbyszko?
Rok 2017 był rokiem przełomowym dla firmy Zbyszko. To w tym roku dokonaliśmy szeregu zmian w funkcjonowaniu naszej organizacji, jak i określiliśmy długoterminowe cele rozwoju. Jedną z najważniejszych zmian było całkowite przemodelowanie polityki handlowej, obniżenie pozycjonowania cenowego naszego lidera serii 3 owoce gazowane, jak również zadedykowania rynkowi bardzo korzystnych warunków handlowych na pozostały nasz asortyment. W minionym roku dokonaliśmy weryfikacji naszego portfolio i postawiliśmy tylko i wyłącznie na najsilniejsze SKU, zmieniliśmy model pracy naszych sił handlowych, zoptymalizowaliśmy politykę produkcyjną. Ponadto określiliśmy kierunek rozwoju naszego portfolio, który przewiduje wejście w nowe kategorie produktowe w linii VERONI active. Planowane nowości asortymentowe sygnowane VERONI będą oparte o receptury w 100% naturalne, co jest następstwem oczekiwań i potrzeb konsumentów.

? Czego nowego możemy spodziewać się od Zbyszko Company?
Uważam, że nasza oferta często wręcz wyprzedza trendy rynkowe. Bardzo mocno obserwujemy potrzeby oraz preferencje polskich konsumentów i w oparciu o szereg danych rynkowych, badań podejmujemy decyzje o rozwoju naszego portfolio. Już jesteśmy po wprowadzeniu do naszej oferty Veroni active Natural Energy, napoju energetycznego, który dodaje energię do działania dzięki naturalnej kofeinie z ziaren zielonej kawy i guarany, jak również Naturalnego Isotonika składającego się tylko i wyłącznie z 4 składników, a jednym z nich jest sok wyciskany, którego zawartość wynosi aż 20%. Ale to jeszcze nie koniec, za chwilę do wspomnianych dwóch propozycji dołączą innowacyjne pod względem smaku i wyróżniające się opakowaniem produkty z kategorii wód smakowych w linii Veroni Life, naturalne Lemoniady z sokiem oraz nowość w kategorii herbat, ale tu nie mogę uchylić nawet rąbka tajemnicy. Podkreślę tylko, że będzie to herbata inna niż wszystkie.

? Jak ważnym kanałem sprzedaży jest dla Was kanał tradycyjny?
Rynek tradycyjny był i jest dla nas bardzo ważnym kanałem sprzedaży. Strukturalnie w naszym obrocie stanowi znaczący udział. Stąd też zmiana naszej polityki handlowej w roku 2017, która została pozytywnie odebrana przez naszych Partnerów z pionu handlu tradycyjnego. Ponadto dedykujemy temu rynkowi szereg działań trade marketingowych, takich jak promocje BTL dla Regionalnych Centrów Dystrybucji oraz pakiety handlowe dla sklepów detalicznych, ekspozytory produktowe, jak również aktywnie uczestniczymy w działaniach promocyjnych organizowanych przez regionalne sieci detaliczne wspierając je preferencyjnymi warunkami handlowymi.

? Jakie wsparcie proponuje Zbyszko detalistom w sprzedaży?
Naszym partnerom w rynku detalicznym przede wszystkim gwarantujemy bezpieczeństwo i odpowiedzialność za nasze produkty, nasze podejście do współpracy opieramy na rzetelności i zaufaniu. Dzięki naszym siłom handlowym zapewniamy dbałość o dostępność produktów, koordynujemy proces zamówienia i logistyki, dbamy o należytą ekspozycję, jak również oferujemy szereg działań wspierających handel i dających możliwość osiągnięcia dodatkowych profitów.