Maspex inwestuje w produkcję i nowe technologie

Firma Maspex finalizuje w tym roku największe w swojej historii projekty inwestycyjne. Najpoważniejsze prace prowadzone są w zakładach w Lublinie, Łowiczu i Olsztynku oraz w zagranicznych oddziałach firmy, czyli na Węgrzech, w Rumunii i w Czechach. Realizowane projekty dotyczą obszaru produkcji i nowych technologii oraz budowy nowoczesnych centrów dystrybucyjnych.

W Olsztynku, w którym produkowane są m.in. soki Kubuś, kończy się już budowa centrum logistycznego. Rozruch zakładany jest na końcówkę pierwszego kwartału tego roku. Planowany jest też zakup nowoczesnej, dodatkowej linii produkcyjnej. W Lublinie, gdzie produkowane są makarony i płatki śniadaniowe Lubella, w ubiegłym roku została uruchomiona nowa hala produkcyjna wraz z nowoczesną linią do produkcji makaronu. Obecnie trwają końcowe prace budowy centrum logistycznego, które rusza już w marcu.
W zakładzie w Łowiczu całościowy plan inwestycyjny obejmuje budowę zakładu produkcyjnego z instalacją nowoczesnych linii produkcyjnych, budowę zautomatyzowanego magazynu wyrobów gotowych, a także rozbudowę zaplecza służącego przetwórstwu owoców i warzyw. Obecnie w Łowiczu trwa budowa centrum produkcyjno – magazynowego.
W kolejnym etapie rozpocznie się montaż linii technologicznych, a produkcja ruszy w drugiej połowie 2018 roku.
W efekcie inwestycji w budowę nowych centrów logistyczno – dystrybucyjnych, łączna powierzchnia magazynów Maspex w Polsce i za granicą wzrośnie do 220 tys. m2. Firma będzie dysponować 370 tys. miejsc paletowych i będzie w stanie przygotować do wysyłki i załadunku 21 tys. palet na dobę, a w skali roku – ponad 4,5 mln. Nowe magazyny będą w pełni zautomatyzowane i obsługiwane 24 godziny na dobę. Zastosowane zostaną w nich najnowocześniejsze systemy IT, ale także nowy sposób w procesie pickingu, czyli odbioru palet z miejsc magazynowych o nazwie. W celu szybkiej i sprawnej komunikacji między produkcją a magazynem, zainstalowane zostaną innowacyjne systemy transportowe.
Maspex to jedna z największych firm w segmencie produktów spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Rocznie w swoich zakładach produkuje około 1,7 mld litrów soków, nektarów i napojów, 145 tys. ton makaronów oraz produktów instant oraz 135 tys. dżemów i przetworów. W portfolio firmy są takie marki jak: Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa i Plusssz. Firma skupuje od polskich rolników średnio 300 tys. ton owoców i warzyw oraz 100 tys. ton pszenicy. Produkty Grupy trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie. Spółka współpracuje z odbiorcami w krajach całej Europy, w USA, Kanadzie oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Sprzedaż
zagraniczna stanowi obecnie 31% obrotów firmy.

SPRAWNE I SZYBKIE DOSTAWY
Dzięki inwestycjom w nowoczesne technologie będziemy mogli poszerzać naszą ofertę i lepiej odpowiadać na trendy i oczekiwania konsumentów. Centra logistyczne w Tychach i nowe w Lublinie, Olsztynku oraz docelowo w Łowiczu, to będzie nowa jakość, logistyka 4.0 w wydaniu Maspex. Zrealizowane inwestycje pozwolą nam na bardziej precyzyjne i kompleksowe świadczenie usług dla naszych partnerów handlowych. Będziemy mogli dostarczać nasze produkty jeszcze szybciej i sprawniej.
– mówi Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex Wadowice