Na wystawne przyjęcia

Eleganckie przyjęcia oraz świąteczne spotkania skłaniają Polaków do zaopatrzenia rodzinnych barków w droższe, markowe alkohole.c W zależności aury za oknami, wybory oscylują ku cięższym koniakom i whisky lub lżejszym winom. A jeśli na stole pojawi się wódka, to raczej premium i w oryginalnej butelce.

Wybór alkoholi jest coraz większy i gospodarze nie muszą się powtarzać, mogą szukać, odkrywać i proponować gościom wciąż inne trunki. Zwykle zaczynają od określenia gatunku, by potem skupić się na marce i innych walorach.

Koniaki i brandy
Są od lat uznawane za trunki luksusowe i od lat mają swoich wiernych wielbicieli. Ich sprzedaż jest stabilna. Brandy i koniaki kupują osoby dojrzałe, a regularne spożycie deklarują dopiero czterdziestolatkowie. Miłośnicy polecają wybrane marki swoim znajomym. Z jedną lampką koniaku w dłoni mogą spędzić nawet cały wieczór, delektując się bukietem i walorami smakowymi, zwłaszcza w domowym zaciszu. Brandy i koniaki w sklepach małoformatowych do 300 m kw. odpowiadają za niespełna 2% sprzedaży wszystkich mocnych trunków*.
Whisky
Polacy piją coraz więcej whisky. Biorąc pod uwagę wartość sprowadzanego alkoholu, w Polsce odnotowano wzrost szkockiej o 14,59 proc. Sprzedaż blended whisky w ujęciu wartościowym wzrosła r/r o 14,51 proc. choć ilościowo skok był minimalny. W tym segmencie również klienci sięgają po droższe butelki, kierując się już swoimi upodobaniami a nie tylko ceną. Import whisky single malt wzrósł w ujęciu ilościowym o 9,25 proc. Najwięcej „szkockiej” pije się we Francji, USA i Indiach. Polska plasuje się na 13 miejscu tego światowego rankingu.

Likiery, kremy
Przed świętami Wielkanocnymi wzmożonym zainteresowaniem cieszy się ajerkoniak. Ten jajeczny likier kojarzy się w USA z Bożym Narodzeniem, a w Polsce z Wielkanocą. Likiery ostatnimi czasy zyskują coraz większa popularność, ich sprzedaż rośnie zwłaszcza przed świętami. To trunek lubiany przez panie i osoby starsze. Najpopularniejszą marką w kategorii likierów jest Advocaat.

Wódki
Sklepy o powierzchni do 300 mkw. sprzedają w ciągu roku najwięcej wódki czystej. Przed świętami rośnie sprzedaż wódek kolorowych, smakowych i stanowi około 25 proc. obrotu w tym asortymencie. W dużych sklepach stoi na alkoholowej półce średnio 65 wódek kolorowych, a w sklepach mniejszych ich wybór systematycznie rośnie. Wódki czyste z segmentu premium, powoli ale trwale, wchodzą na polskie stoły, klienci coraz bardziej cenią sobie jakość.

 


 

 

 

Arkadiusz Słota
Digital & Brand Manager
w Stock Polska

Czas na celebrację
Klienci cenią jakość, wyrafinowany smak i unikalność produktu. Te cechy ma w sobie Beluga. Wyśmienity smak z wyczuwalnym aromatem kwiatów i pszenicy jest charakterystyczny dla Belugi Noble. Beluga to lustrzane odbicie luksusu, na który stać większość społeczeństwa. Naszymi odbiorcami są przede wszystkim mężczyźni 30 plus. Produkt jest wyjątkowy i kiedy pojawia się na stole, stanowi pewnego rodzaju manifestację własnego ja, świadczy też o szacunku i uznaniu dla gości, może też być ekskluzywnym prezentem nie tylko na święta.
Sprzedaż wódek premium ma tendencję wzrostową od kilku lat. Szczególne zainteresowanie konsumentów widoczne jest w okresie świątecznym, bo właśnie wtedy mamy ochotę na celebrację chwili. Wśród całej gamy wódek Beluga jest Beluga Celebration, dedykowana
na szczególne i radosne okazje.CZY MASZ UKOŃCZONE 18 LAT?

STRONA ZAWIERA INFORMACJE O ALKOHOLU I JEST DOZWOLONA WYŁĄCZNIE DLA OSÓB PEŁNOLETNICH.