Półka globalna w lokalnym sklepie

Produkty z różnych części świata w niewielkim sklepie, to nie szalona fantazja, a wymóg konieczny dla każdego, kto myśli o zwiększeniu sprzedaży. Półka globalna, a więc taka, która oferuje produkty z różnych części świata, jest odpowiedzią na rosnące potrzeby klientów.

Zaopatrzenie półek w często egzotyczny asortyment, to nie tylko korzyści płynące z jego sprzedaży, ale także zachęcanie klienta do zakupu kilku innych towarów. Przykładem niech będzie mleczko kokosowe, które samo w sobie nie jest wielkim rarytasem ale w połączeniu na przykład z dynią, curry i tabasco stworzy doskonałą zupę dyniową. Polscy konsumenci coraz sprawniej radzą sobie w kuchni tworząc wymyślne dania z różnych części świata. Zachęcani przez popularne programy kulinarne eksperymentują i poszukują produktów, które pozwolą im rozwinąć skrzydła. Zainteresowanie żywnością z różnych regionów świata podsycają akcje marketingowe wielu sieci dyskontów, opierające się na tematycznym promowaniu produktów: tydzień włoski, tydzień kuchni azjatyckiej czy też tydzień grecki. Działania takie pobudzają fantazję kulinarną klientów, co przekłada się na wzrost sprzedaży.

Zdrowa egzotyka
Nie bez znaczenia jest również fakt, że Polacy prowadzą coraz zdrowszy tryb życia. Moda na zgrabną sylwetkę, dbanie o jakość kupowanych produktów, ekologiczne podejście do swojej diety, lub całkowita jej zmiana na np. wegetarianizm, weganizm, dietę bezglutenową itp. powoduje, że kupują produkty, które są odpowiedzią na konkretne, jednostkowe potrzeby i pochodzą z innych regionów świata. Dlatego też w większości sklepów na stałe znalazło się miejsce na mleko bez laktozy, makaron bezglutenowy czy tofu, ale też bataty, mleko sojowe i makaron ryżowy. Zmiana diety powoduje, że klienci sklepów małoformatowych rozglądają się za półproduktami kulinarnymi, sosami, przyprawami, których jeszcze niedawno próżno było szukać na półkach, poza tzw. sklepami ze zdrową żywnością.
Diety i eksperymentowanie przy gotowaniu często wymagają używania składników, które nie występują w tradycyjnej polskiej kuchni, a więc należy sięgnąć po te, które oferuje cały świat. Dbałość o zdrowie i problemy z alergiami pokarmowymi wręcz zmuszają klientów do poszukiwania produktów, które pomogą im funkcjonować.

Obiad po włosku czy hiszpańsku?
Przeglądanie dostępnych towarów na półkach może zasugerować klientowi jego domowe menu w najbliższych dniach. Tu też nie bez znaczenia pozostaje moda, na przykład na kuchnię śródziemnomorską, azjatycką czy amerykańską, ale również na konkretne produkty, takie choćby jak hiszpańska szałwia chia czy południowoamerykańska komosa ryżowa quinoa. Poza bogatym asortymentem, który samą swą egzotyką i wyeksponowaniem rozbudza fantazję skłaniającą do zrobienia większych zakupów, można klienta zachęcić do bardziej świadomego, a co za tym idzie ukierunkowanego zapełniania koszyka. Mowa tutaj o gazetkach promocyjnych zawierających przykładowe przepisy kulinarne. Dodatkowy wydatek ze strony sklepu może szybko się zwrócić, bo klient dokona zakupu asortymentu z listy, którą mu się wskaże. Sugerowanie zakupu i podpowiedzi na temat wykorzystania danej żywności usatysfakcjonuje klienta, który po raz kolejny wróci
w poszukiwaniu inspiracji.

Co na półce?
Specjaliści z sieci Carrefour zauważają, że zainteresowanie polskich klientów zagranicznymi i importowanymi produktami stale rośnie.Przyzwyczajając klientów mniejszych sklepów do zakupów towarów z globalnej półki, bezpiecznie jest zaczynać od produktów z długim terminem przydatności do spożycia, czyli głównie suchych, lub pakowanych w słoiki, butelki itp. Poza tym produktów modnych, które królują w danym sezonie. Kolejnym punktem będzie przygotowanie osobnej półki na ten towar i jej wyraźne oznaczenie.
Po pewnym czasie, gdy paragony wykażą rosnącą sprzedaż w tej kategorii, można się pokusić o powiększanie oferty.

 

Opinie ekspertów


 

 

 

Maciej Szała
współwłaściciel firmy
De Care Sp. z o.o.

Azjatyckie smaki
Najbardziej poszukiwane przez konsumentów są wciąż produkty kuchni azjatyckiej. W ostatnich latach widzimy znaczny wzrost zainteresowania kuchnią tajską, która jest niezwykle aromatyczna, zdrowa i w znacznej mie-
rze bezglutenowa. Rynek makaronów orientalnych, w tym właśnie tajskich makaronów ryżowych, w Polsce staje się z roku na rok coraz bardziej dynamiczną i interesującą kategorią sprzedażową. Polacy przywożą ze sobą wiele kulinarnych wspomnień i chcą odtworzyć poznane smaki w swoim domu.

 

 

 

 

Anna Adaszewska
Marketing Manager
w firmie Italmex Sp. z o.o.

Dynamiczny rozwój
Segment produktów należących do tzw. Kuchni Świata rozwijał się ostatnio w bardzo szybkim tempie. Temu zjawisku sprzyja przede wszystkim otwartość Polaków na wszelkie kulinarne eksperymenty oraz coraz większy nacisk mediów i środowisk lekarskich na zdrowe odżywianie. Produkty Kuchni Świata wpisują się idealnie w nowe spojrzenie na to, co jemy. Sądzę, że coraz częściej hasło Kuchnie Świata będzie używane równolegle z pojęciem Superfood. Żywność o wysokiej wartości odżywczej, zawierająca dużo witamin, minerałów i antyoksydantów będzie wyznaczała trendy na najbliższe lata. Italmex – importer i dystrybutor produktów diety śródziemnomorskiej – od 25 lat dba o to, aby na polskich stołach nie zabrakło oliwy z oliwek włoskich marek Basso i Costa d’Oro, włoskich makaronów Divella, Corticella i Baronia, hiszpańskich oliwek Jolca czy dalekowschodnich olejów z ryżu SoRiso, MiRa, Suriny czy Rizi. Dużą popularnością cieszą się dystrybuowane przez Italmex makarony bezglutenowe Sam Mills, które niebawem pojawią się w wersji BIO. Produkty BIO to kolejny trend, który rozwija się bardzo dynamicznie. Italmex mając na uwadze ekologiczne potrzeby klientów uzyskał niedawno certyfikat BIO i dzięki temu stał się pełnoprawnym uczestnikiem całego rynku produktów organicznych ( inaczej: BIO, EKO ).
Wraz ze zmianami świadomości żywieniowej polskich konsumentów, zmieniać się musi oferta producentów i dystrybutorów. I tak jak parę lat temu Kuchnie Świata zapoczątkowały te zmiany, tak teraz Superfood i żywność ekologiczna będą szły za potrzebą Polaków do prowadzenia zdrowego trybu życia.