11 maja Dniem bez śmiecenia

Dzień bez śmiecenia to inicjatywa stworzona 12 lat temu z troski o nasze otoczenie. Podstawą do zmiany zachowań na rzecz środowiska jest odpowiednia edukacja. Wiedzą w tym temacie dzieli się firma Żywiec Zdrój w ramach 10. edycji programu „Po Stronie Natury”, która skupia się na edukacji o segregacji odpadów i ich recyklingu.

W ramach 10. edycji programu „Po Stronie Natury”, Żywiec Zdrój edukuje w temacie recyklingu. Niedawno na rynku pojawiła się jubileuszowa seria dwóch milionów innowacyjnych butelek stworzonych w 50% z przetworzonego plastiku.

Z okazji Dnia bez śmiecenia firma Żywiec Zdrój przygotowała sześć podstawowych zasad, które ułatwią codzienną segregację.

Po pierwsze – wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych powinny trafić do żółtego pojemnika. Po drugie – nie trzeba myć opakowań przed segregowaniem – należy jednak wylać z wyrzucanego opakowania resztki płynu oraz opróżnić go ze stałych resztek. Po trzecie – w większości przypadków nie trzeba usuwać etykiet z butelek przed ich wyrzuceniem – chyba, że na etykiecie zakupionej butelki znajduje się informacja, że została ona wykonana z folii termokurczliwej (PVC), należy ją wtedy zdjąć i wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Czwarta zasada głosi, że opakowanie przed wyrzuceniem warto zgnieść i odkręcić nakrętkę z butelki. Kolejna – należy rozdzielić  odpady składające się z różnych surowców np. odkręcić nakrętkę od słoika i wrzucić tę pierwszą do pojemnika na odpady zmieszany, a słoik do pojemnika na szkło. Szósta – opakowania wielomateriałowe (stworzone z kilku warstw materiałów) należy wyrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne.