Diana Gawrońska, Bio Market Polska: Supermarket z ekologiczną żywnością

Poznański Bio Family to nie tylko sklep, ale wręcz centrum kultury zdrowego żywienia. Tego zazdroszczą poznaniakom weganie i wegetarianie z innych zakątków Polski. Ta placówka wpisuje się w trend zdrowych produktów, czystej etykiety. O dniu dzisiejszym i przyszłości sklepu rozmawiamy z Dianą Gawrońską, rzecznikiem prasowym Bio Market Polska.

? Czy idea takiego właśnie sklepu powstała na kanwie osobistych zainteresowań żywieniem, czy też trendów w handlu?
Jest to oczywiście połączenie obu tych obszarów. Bio Family Supermarket jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę i świadomość Polaków związaną ze zdrową i ekologiczną żywnością oraz jej pozytywnego wpływu na zdrowie. W obecnych czasach klienci potrzebują gwarancji oraz zapewniania, że produkty, które kupują, pochodzą z bezpiecznego źródła. Certyfikat żywności ekologicznej to gwarantuje.

? Jak długo firma przygotowywała się do uruchomienia sklepu?
Pomysł powstał na początku ubiegłego roku. Gdy pojawił się odpowiedni moment i udało się stworzyć wstępny zarys konceptu, od razu rozpoczęliśmy przygotowania do uruchomienia sklepu. Trwało to niecałe pół roku. Efektem tych intensywnych sześciu miesięcy jest właśnie Bio Family Supermarket przy ulicy Murawa 2 w Poznaniu.

? Czy właściciele mieli wcześniejsze doświadczenia w handlu towarami Eko?
Firma posiada wcześniejsze doświadczenie w handlu w ogóle, natomiast w przypadku produktów ekologicznych oferowanych na taką skalę jest to pierwszy tego typu projekt w historii naszej firmy.

? Obecnie w sklepie można wybierać z ponad 5000 produktów. Czy macie plany powiększania asortymentu?
Oczywiście cały czas poszerzamy asortyment o nowości, które posiadają certyfikat żywności ekologicznej. Staramy się, aby nasz klient mógł znaleźć w jednym miejscu wszystkie produkty spożywcze, których potrzebuje, a jednocześnie mieć pewność, że pochodzą z certyfikowanych i kontrolowanych gospodarstw ekologicznych. Nieustannie trwają prace nad rozbudową oferty o nowych producentów i dostawców. Można tu nie tylko kupić produkty spożywcze ekologiczne, ale również znaleźć ciekawe książki o zdrowym żywieniu.

? To rodzinna pasja i rodzinna firma, a więc właściciele mogą prowadzić sprzedaż w niedzielę.
Czy pojawiły się już jakieś wnioski z takiej niedzielnej sprzedaży?
Tak, otwarte niedziele cieszą się pozytywnym odbiorem przez klientów. Najważniejszy wniosek jest taki, że znacząca część ludzi preferuje robienie zakupów w niedzielę,
ze względu na aktywny tryb życia. Bardzo przyjemnym doświadczeniem jest prowadzenie sklepu w ten dzień, w którym to sami klienci cieszą się i gratulują, że sklep jest czynny.

? Jakie największe ograniczenia odczuwane są na tym etapie rozwoju?
Największym wyzwaniem jest proces wyszukiwania, weryfikacji i wprowadzenia nowych produktów na sklepowe półki. Przy każdym podjęciu pierwszego kontaktu z potencjalnym producentem lub dostawcą, najważniejszym aspektem jest ustalenie i potwierdzenie posiadania certyfikatu żywności ekologicznej. Proces ten polega na dokładnym sprawdzeniu zasadności posiadanego certyfikatu oraz kontaktu z jednostką certyfikującą, od której otrzymujemy oficjalne potwierdzenie, że certyfikat jest przez nich przyznany i kontrolowany.
Nie możemy sobie pozwolić na ewentualną utratę zaufania klientów.

? Na co Bio Family chce położyć w najbliższym czasie nacisk?
Cały czas uczymy się, wyciągamy wnioski, słuchamy sugestii naszych klientów. Misją Bio Family jest urzeczywistnienie marzenia o zdrowym stylu życia, gdzie bez kompromisów można odżywiać się zdrowo i ekologicznie. Najważniejszym aspektem dla Bio Family jest zadowolenie i spełnienie potrzeb naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę, że klient świadomy to klient wymagający, co jest dla nas największą wartością. Dzięki wszystkim wskazówkom od naszych klientów możemy się poprawiać, modernizować i udoskonalać, aby lepiej odpowiadać na ich potrzeby.

? Czy będziecie otwierać kolejne sklepy, powstanie sieć?
Oczywiście, jest to naszym celem i ambicją, aby otwierać więcej supermarketów Bio Family. Otrzymujemy bardzo dużo zapytań od osób z całej Polski, kiedy pojawimy się w ich mieście. Chcielibyśmy pojawić się wszędzie, gdzie nas potrzebują.
Jednak to wymaga czasu i cierpliwości, a przede wszystkim bardzo dużego nakładu pracy, ale będziemy się starać, aby być tam, gdzie możemy. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do otwarcia drugiego supermarketu Bio Family w Swarzędzu pod Poznaniem, które planowane jest 19 maja.