Wprowadź kolor do swoich potraw z Bluecorn!

Blue Corn to niebieska kukurydza, zwana również kukurydzą fioletową. Jest naturalną odmianą kukurydzy uprawianą od kilkuset lat przez Indian z plemienia Hopi w południowych rejonach Ameryki. Nie zawiera glutenu, jest wolna od GMO.

Niebieska kukurydza jest szczególnie polecana osobom na diecie bezglutenowej oraz wszystkim, którzy w sposób szczególny dbają o swoje zdrowie. Cechują ją naturalnie słodki, lekko orzechowy smak – dotyczy to również produktów, które są wytwarzane na bazie niebieskiej kukurydzy.

To zbiór silnych antyoksydantów, które chronią organizm przed m.in.: szybkim starzeniem się, chorobami sercowo-naczyniowymi, nowotworami i wieloma innymi chorobami. Zawarte w niebieskiej kukurydzy antocyjany mają silne działanie przeciwzapalne i regeneracyjne. A ponadto stanowią skuteczną broń w walce z wolnymi rodnikami. Jest źródłem witamin rozpuszczalnych w wodzie i tłuszczach (B, D, E, K) oraz  związków mineralnych (magnez, wapń, fosfor, cynk, żelazo).

Kukurydza, dzięki wysokiemu stężeniu antocyjanów, naturalnych barwników roślinnych, wprowadza naturalny niebieski kolor do potraw. Na jej bazie można przyrządzić m.in. niebieskie naleśniki, makaron, kukurydziane muffinki czy niebieski popcorn.