Jakość w cenie jajka

Pochodzenie niosek, ich wiek, system chowu, odpowiednie żywienie oraz profilaktyka weterynaryjna bezpośrednio wpływają na jakość jaj. Równie ważne jest także ich bezpieczeństwo mikrobiologiczne.

Każdy duży producent jaj objęty jest obowiązkowym nadzorem służb weterynaryjnych oraz sanitarno-epidemiologicznych. Odpowiedzialne przedsiębiorstwa realizują w ramach swoich struktur prewencyjne procedury kontroli jakości. Ponadto, również kontrahenci nakładają na zakłady produkcyjne obowiązek realizacji dodatkowych badań produktu. Bezpieczeństwo mikrobiologiczne jest więc istotnym czynnikiem wpływającym na cenę produktu końcowego.

Najbardziej istotnym parametrem, mającym wpływ zarówno na smak, jak i koszty produkcji jaj, jest pasza. – Na ostateczną wartość konsumpcyjną jaj wpływa wiele czynników. Są one związane ze sposobem chowu, który, poza datą ważności, jest najważniejszy z perspektywy konsumenta. Zawsze warto jednak zwrócić uwagę, czy produkty pochodzą ze sprawdzonego i wiarygodnego źródła. Z naszej perspektywy, sama produkcja to jedynie element złożonego procesu. Samodzielnie wytwarzamy wysokogatunkową paszę, która w głównej mierze wpływa na smak oraz jakość jaj, stawiamy na zaawansowane technologie i implementujemy autorski system kontroli jakości oraz bezpieczeństwa EGGiDA. Weryfikujemy nie tylko stan kurników oraz produktu, ale także pochodzenie i parametry karmy – mówi Małgorzata Kuriata, dyrektor sprzedaży i marketingu Ferm Woźniak.

Pochodzenie kur, czyli rasa lub linia, jednoznacznie wpływa na barwę skorupy i wielkość jajka. Istotnym czynnikiem jest również wiek niosek. Starsze kury znoszą większe jaja, ale ich skorupa jest słabsza. Za wskaźnik świeżości uznaje się natomiast komorę powietrzną, która powstaje w chwili zniesienia na skutek różnicy temperatur oraz ciśnienia. W jajach zachodzi szereg zmian jakościowych już od momentu zniesienia aż do utraty przydatności technologicznej czy konsumpcyjnej. Jest to naturalny proces, będący efektem ruchu pary wodnej pomiędzy treścią jajka a środowiskiem zewnętrznym. System jakości na wszystkich etapach produkcji stanowi realne wsparcie dla badań prowadzonych przez jednostki nadzorujące oraz bezpośrednio przekłada się na to, że produkty na półkach sklepowych są pełnowartościowe, bezpieczne, zweryfikowane i zdrowe.

Największym zainteresowaniem cieszą się jaja duże i średnie. Decyzje zakupowe są również determinowane przez ich wygląd zewnętrzny – dodaje Małgorzata Kuriata.Termin przydatności do spożycia dla jaj to 28 dni od zapakowania. Czas transportu nie może być natomiast dłuższy niż trzy dni. Kolejnym kluczowym aspektem z perspektywy producenta jest zatem logistyka oraz profesjonalny transport jaj, który optymalizuje i przyspiesza dostarczenie produktu końcowego do odbiorców. – Pod koniec 2017 r. Fermy Woźniak wprowadziły na rynek własną markę jaj Zdrovo. – W przypadku Zdrovo celem jest budowanie zaufania do najwyższej jakości oraz w pełni polskich produktów. Na zaufanie do naszych produktów pracowaliśmy przez wiele lat. Konsumenci kierują się jednak nie tylko wiarygodnością producenta, ale zwracają także uwagę na dostępność produktu na półkach czy konkurencyjną cenę. Ważna jest również wysoka jakość, dobry smak oraz atrakcyjne opakowanie, które przyciąga uwagę i wzbudza zaufanie konsumenta do marki. Jaja Zdrovo spełniają wszystkie te założenia – podsumowuje Kuriata.