Maszyny ułatwiają sprzątanie

W sklepie spożywczym trzeba zachować codziennie idealną czystość, a jej utrzymanie jest jednym z czynników zwiększających sprzedaż. Sprzątanie nie może się ograniczać jedynie do czyszczenia podłogi, pozostałe elementy wnętrza również wymagają odświeżenia, usunięcia kurzu.

W sklepie trzeba sprzątać, jest to trudne biorąc pod uwagę czas, który można temu poświęcić – najczęściej wówczas gdy sklep jest zamknięty, czy praktycznie nocą. W porównaniu do sprzątania pomieszczeń biurowych czy domu, dodatkową trudność sprawia kurz osiadający na produktach przeznaczonych do sprzedaży. Nie tylko psuje ich wygląd, ale może też być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Generalne sprzątanie w sklepie powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Wówczas czyści się wszystkie komercyjne meble i wyposażenie, okna, ściany, nawet fasadę budynku itp. To czas mobilizacji, wysiłku i dużych nakładów pracy.

PODŁOGOWE

Najwięcej maszyn dostępnych na rynku ułatwia sprzątanie podłóg, ich zamiatanie, szorowanie, mycie, suszenie, polerowanie. To maszyny najczęściej prowadzone ręcznie, zasilane z gniazdka o długich, np. 15 metrowych kablach, lub z wbudowanymi akumulatorami. Ten ostatni typ jest droższy ale znacznie wygodniejszy, gdy trzeba operować, zawracać wokół wielu regałów. Na rynku jest sporo ofert, można wybierać między mniejszymi urządzeniami, sprzątającymi dokładniej w zakamarkach, o niższym poziomie hałasu itd. Nie zawsze szorowarkę, polerkę czy zmywarkę trzeba kupować, istnieją wypożyczalnie takiego sprzętu. Są tam oferowane egzemplarze o zasilaniu bateryjnym, lub samojezdne z siedziskiem. Wybierając sprzęt trzeba dostosować go do wielkości czyszczonych powierzchni oraz materiału, z którego są wykonane. Inaczej usuwa się brud z powłok metalicznych a inaczej z drewna lub betonu. Dlatego trzeba dokładnie przyjrzeć się szczotkom, w które wyposażono np. zamiatarkę. Uniwersalne szczotki walcowe nadają się do praktycznie każdej powierzchni, ale na podłogach wyłożonych choćby deskami sosnowymi konieczne będzie zastosowanie czegoś delikatniejszego, nie rysującego drewna. Szczotki tarczowe mają mniejszy nacisk, dłuższy kontakt z podłożem i bardziej nadają się do zamiatania codziennego tzw. zachowawczego.

MYJKA PAROWA, LANCA PIANOWA

Podczas czyszczenia podłóg czy nawet omiatania ścian, zapewne nie pojawiają się jakieś szczególne trudności, ale jak wyczyścić dość cienkie ścianki półek, wbudowane w regały kosze czy szyldy wiszące między regalami? W przypadku tych elementów bardzo pomocna będzie myjka parowa oraz lanca pianowa. Generator pary, który po włączeniu wytwarza gorącą parę pod dużym ciśnieniem nie tylko czyści, ale też dezynfekuje bez użycia detergentów. Czyszczenie parą jest bardzo skuteczne i tanie. Trzeba uważać na gorące opary, które mogą przypadkowo spowodować oparzenia. Zbyt długie operowanie parą na tej samej powierzchni może przyczynić się do odkształcenia ścianek sprzętów pod wpływem gorąca.

WODA POD CIŚNIENIEM

Jedną z alternatywnych opcji czyszczenia urządzeń handlowych i części zewnętrznych sklepu jest woda dostarczana pod dużym ciśnieniem. Myjki ciśnieniowe doskonale „skrobią” powierzchnię nawet z najmniejszych cząsteczek pyłu, ale jest to metoda kosztowna, ponieważ zużywa dużo wody i energii elektrycznej. Inwestując w zakup takiej myjki trzeba zwrócić uwagę na jej parametry, zwłaszcza moc (wysoka) i zużycie wody (małe). Przeszkolenie pracownika zajmie niewiele czasu, a powinna to być osoba odpowiedzialna, gdyż pod silnym strumieniem wody mogą zostać uszkodzone miękkie plastikowe obudowy, czy nawet zbite szklane szybki.

ODKURZACZ DO SZYB

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka urządzeń, które zaopatrzone w akumulator, wspomagają mycie szklanych i innych gładkich powierzchni. Maszyny te, na tyle lekkie, ze można je trzymać w ręku przez dłuższy czas, umożliwiają mycie pod różnymi kątami, nawet nad głową, bez ściekającej na twarz brudnej wody. Wymienne dysze ssące i gniazda umożliwiające montaż drążka- -wysięgnika ułatwiają sprzątanie wysokich lub bardzo wąskich powierzchni. Można wybrać model zaopatrzony w system „automatycznego trybu gotowości”, czyli dopiero w chwili zetknięcia z szybą przechodzący z trybu oszczędzania energii na pełną moc. Kupując odkurzacz do szyb koniecznie należy zapytać się o jego wagę, czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora i dostępność alternatywnego źródła zasilania. Bo gdy się okaże, że sprzątania jest dużo a sprzęt po pół godzinie „padł” i ładowanie trwa kolejne 4 godziny, można nie być zadowolonym z zakupu.