Mleczne owoce

Lato jest czasem owoców, również tych na mlecznej półce. Jogurty, maślanki z owocami cieszą się sporym zainteresowaniem. Tylko w tym sezonie sprzedają się chłodniki warzywne na bazie mleka zsiadłego czy kefiru.

Właśnie latem, przede wszystkim podczas upałów, wzrasta sprzedaż kefirów, jogurtów i śmietany. Pozostałe nabiałowe kategorie utrzymują podobny poziom sprzedaży przez cały rok.

ŚMIETANA

Wzrost sprzedaży śmietany wiąże się z przygotowywaniem większej ilości deserów z owocami i właśnie bitą śmietaną. Pokrywane są puszystą kołderką nie tylko świeże truskawki, poziomki, maliny, ale też galaretki, musy, a nawet przygotowywane w domu lodowe desery. Dlatego na śmietanowej półce trzeba zapewnić nieco więcej miejsca na śmietany o zawartości tłuszczu 30 i 36 %, przeznaczone właśnie do ubijania. Najwygodniejsze, tak dla detalisty jak i dla kupującego, będą śmietany w kartonikach. Mają długi termin przydatności do użycia, czyli na półce mogą postać jakiś czas. Klienci chętnie sięgają po tego typu opakowania, ponieważ mogą użyć pewnej części produktu, a resztę łatwo zamknąć, zabezpieczyć i schować do lodówki. Bardzo często popełnianym w sklepach błędem jest ustawienie „trzydziestek” na najwyższej półce, gdzie są trudne do odnalezienia. Również ich minimalna ekspozycja nie będzie sprzyjać zwiększeniu zakupów.

Śmietany do ubicia promować jest bardzo łatwo – wystarczy w okolicy chłodziarki z nabiałem umieścić duży poster na którym widać przygotowany do spożycia deser z bitą śmietaną i owocami. Śmietana o niższej zawartości tłuszczu, głównie 18%, chętnie jadana jest latem jako dodatek do surówek. Mizeria czy sałata jest podczas ciepłych miesięcy roku chętniej przygotowywana w domowych kuchniach. Również wieloskładnikowe zupy jarzynowe, ze świeżych sezonowych warzyw, lepiej smakują z dodatkiem śmietany. Nie można zapominać o zupach owocowych, które jada się praktycznie tylko latem i to zazwyczaj z dodatkiem śmietanki.

ZSIADŁE MLEKO, KEFIR, MAŚLANKA

Od wieków pito na terenach Polski mleko zsiadłe i maślankę latem „na ochłodę”. Teraz mamy do dyspozycji również kefiry. Napoje te nie tylko pozwalają w lepszej kondycji przetrwać gorące dni, ale też są bardzo zdrowe. Zawierają wiele wapnia potrzebnego dla kości, sporo minerałów oraz całe rzesze bakterii probiotycznych, które wspomagają funkcje jelit. Są niskokaloryczne i znakomicie zaspokajają głód. Mogą być prostym i szybkim dodatkiem do obiadu, gdy nie chce się gotować, bo latem wszak wystarczą młode kartofelki z kefirem. No i bez nich tradycyjne polskie i litewskie chłodniki, pełne koloru buraków, aromatu szczypiorku i koperku nie mogłyby zaistnieć na naszych stołach. Producenci proponują detalistom również te napoje o smaku owocowym, ale dość rzadko można je na półkach sklepów małego formatu spotkać. Każdy z kupców musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy te owocowe kefiry i maślanki nie sprzedają się, bo klienci ich nie chcą, czy dlatego, że nie mają szansy ich polubić. Kefiry, maślanki, mleka zsiadłe, gotowe chłodniki ustawiane są najczęściej na najniższej półce chłodziarek. Być może wynika to z formatu opakowań, ale zdecydowanie nie sprzyja zwiększeniu sprzedaży. Lepszą ekspozycją będzie układ pionowy dla danego produktu, gdzie najwyżej będą stały warianty droższe, w mniejszych opakowaniach, a na kolejnych, niższych półkach coraz większe pojemności. Przy takim układzie towaru zawsze jakaś część ekspozycji znajdzie się na wysokości oczu klienta i zapewne go zainteresuje.

JOGURT

Stale wzrasta spożycie jogurtu naturalnego. Jak podaje Nielsen pomiędzy 2015 a 2016 rokiem nastąpił skok sprzedaży o 7,9 proc, najwięcej spośród mlecznej galanterii. W sklepach małego formatu sprzedaje się 28,5 proc. całego nabiału – to mniej niż w dyskontach, ale za to są to dane stabilne. Pomiędzy 2016 a 2017 rokiem sprzedaż jogurtów wzrosła w małym formacie o 6,3 proc. A więc jogurt naturalny ma się dobrze, ale sprzedaż jogurtów owocowych wyhamowała, miejscami nawet obserwuje się spadki. Być może wiąże się to z trendem do zdrowego odżywiania, unikania cukru dodanego, który w tych wyrobach oczywiście jest. Producenci wabią detalistów i konsumentów wyrobami 0%, bez laktozy, bio, greckim gęstym, z dodatkami płatków czekoladowych, musu owocowego, protein, wapnia, drażetek i wielu innych mniej lub bardziej słodkich dodatków. Ponieważ producentom inwencji nie brakuje, to detalistom brakuje miejsc na półkach. Jogurty owocowe i naturalne zajmują większa część regału nabiałowego. Niestety taki wybór, choć ładnie wygląda, nie przyczynia się do wzrostu sprzedaży, a może powodować straty. Klient przychodzący po jogurt owocowy, szybciej i chętniej wybierze spomiędzy dwóch, trzech rodzajów, niż gdy będzie miał do wyboru dwadzieścia. Warto w tym przypadku opierać się na sprawdzonych we własnym sklepie towarowych liderach.

OBNIŻONA ZAWARTOŚĆ CUKRU – NOWE ETYKIETY

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że nie powinno się spożywać dziennie więcej niż 5 proc. energii z cukrów. Dlatego producenci napojów mlecznych, zwłaszcza owocowych, zmieniają teraz technologie produkcji tak, by się do tych wskazań dostosować. Po zmianie typowy jogurt owocowy nie może mieć więcej niż 9 g cukru w 100 g produktu. Oświadczenia żywieniowe, obecne na opakowaniach produktów i warunki ich stosowania regulowane są rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady oraz Komisji
Unii Europejskiej. Oświadczenie o obniżonej zawartości cukrów może stosować tylko ten producent, który zmniejszył jego ilość o co najmniej 30 procent. Ponadto udoskonalony wyrób nie może mieć wartości energetycznej wyższej od produktu podobnego. To istotne zalecenie, ponieważ w czasach gdy obniżano zawartość tłuszczu w wyrobach, zastępowano go cukrem, skrobią itp., słowem węglowodanami, które nie przyczyniały się do zmniejszenia kaloryczności, wręcz przyspieszyły epidemię otyłości.

CZAS NA ŚMIETANĘ

– Lato to dobry okres dla sprzedaży śmietan i śmietanek – wówczas obserwuje się wzrost konsumpcji deserów, sosów, dipów czy chłodników, których są niezbędnym składnikiem. Tym samym zauważalnie rośnie sprzedaż wszystkich śmietanek, które są produktem pierwszej potrzeby także przez cały rok, stanowiąc podstawę wielu dań. Obecnie, mimo trendu dążącego do poszukiwania produktów lżejszych, o obniżonej zawartości tłuszczu, asortyment śmietan i śmietanek cieszy się niesłabnącą popularnością. Nasze śmietanki Polskie i Wypasione stanowią szeroką ofertę, w której każdy znajdzie coś idealnego do letnich deserów i potraw. Śmietany UHT Polskie i Wypasione 12% i 18% świetnie sprawdzą się jako składnik zup i sosów, a śmietanki Polskie i Wypasiona 30% oraz Polska 36% to znakomita baza do ciast, kremów i deserów, przede wszystkim ze świeżymi owocami sezonowymi. Śmietanki 30% i 36% z MLEKOVITY doskonale się ubijają, dzięki czemu dodatek bitej śmietanki do lodów czy tradycyjnej szarlotki wzbogaca ich smak. Natomiast gęste śmietany Polskie 12% i 18% to kluczowe produkty w swojej kategorii, stanowią składnik potrwa podawanych zarówno na ciepło, jak i na zimno, w tym zup i chłodników oraz past, dipów czy sałatek – potraw, które wymagają podkreślenia gęstą, smakowitą śmietaną. Dodatkowo w odpowiedzi na potrzeby konsumentów, którzy nie mogą cieszyć się naturalnym smakiem śmietany ze względu na nietolerancję laktozy, MLEKOVITA wprowadziła na rynek śmietanę Polską 18% bez laktozy – mówi Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita