SPAR Polska podsumowuje I półrocze 2018 roku

Ubiegły rok, zgodnie z zapowiadanym przekroczeniem miliarda złotych obrotu, SPAR Pol-ska zamknął kwotą ponad 1,17 mld zł. Po 6 miesiącach 2018 r. sieć raportuje wzrosty we wszystkich obszarach, potwierdzając, że plan rozwoju na rok 2018 jest realizowany zgodnie z przyjętymi założeniami.

SPAR Polska dokonał podsumowania działalności firmy w I półroczu 2018 r. W porównaniu do analogicznego okresu minionego roku, nastąpił wzrost obrotów – z ponad 483 mln zł w 2017 r. do ponad 550 mln zł w roku 2018. To wzrost o blisko 15%. Tak dobry wynik sieć odnotowała dzięki zwiększeniu średniego koszyka zakupowego, a także zwiększeniu efektywności, przejawiającemu się wzrostem obrotów na metr kwadratowy powierzchni sklepów – informują przedstawiciele SPAR Polska.

Sieć działająca w modelu franczyzowym nie ustaje w wysiłkach pod sterami Prezesa Leszka Bać i w kolejnych miesiącach zamierza realizować przyjętą strategię rozwoju. W planach jest zamknięcie roku 2018 z obrotem o wartości ponad 1,2 mld zł. Sieć zgodnie z założeniami, w dalszym ciągu największy nacisk kłaść będzie głównie na rozwój segmentów, które w ostatnich latach wykazują największą dynamikę wzrostu, czyli mniejsze supermarkety oraz sklepy typu convenience, zapewniające klientom wygodę i szybkość zakupów. Dlatego SPAR w swoich planach rozwojowych zakłada głównie rozbudowę formatów SPAR Express oraz supermarketów SPAR i EUROSPAR, nie zapominając jednocześnie o budowaniu wielkości sprzedaży sklepów już istniejących, głównie poprzez efektywne zarządzanie powierzchnią sprzedaży, ciągłą optymalizację jakości i ekspozycji produktów oraz wykorzystywanie potencjału marek własnych SPAR i GK Bać-Pol.

SPAR zawsze wysoko stawiał również jakość obsługi klienta, czego potwierdzeniem jest otrzymanie wyróżnienia Gwiazda Jakości Obsługi 2018. Sieć zapowiada dalszą pracę nad najwyższymi standardami obsługi jako jednego z kluczy do lojalności klientów. Kontynuowana będzie również strategia oparta na haśle przewodnim „Moja okolica, mój SPAR”, zakładająca współpracę opartą na partnerstwie przedsiębiorców nie tylko z ogólnopolskimi, ale także z lokalnymi dostawcami, dzięki której klienci sieci mają zagwarantowaną najwyższą jakość przy niskiej cenie oferowanych towarów oraz wygodzie codziennych zakupów w dumnie polskich sklepach, prowadzonych przez lokalnych przedsiębiorców, przy wsparciu polskiej Grupy Kapitałowej Bać-Pol.