Konsument 2.0. Realne wyjście naprzeciw potrzebom klientów

Komentarz eksperta: Pozyskanie i utrzymanie lojalnego klienta, który dokonuje zakupów zarówno online, jak i offline – w sklepie stacjonarnym jest nie lada wyzwaniem. Pomóc w tym może szczegółowe przemyślenie spójnego systemu sprzedaży, jak również korzystanie z nowoczesnych technologii.

Polski rynek – i nie tylko – od lat cechuje klientocentryzm. Nie jest tajemnicą, że pozyskanie klienta stanowi wyzwanie, przed którym stale musi stawać biznes. Jeszcze poważniejszym zagadnieniem jest jego utrzymanie – zbudowanie z nim relacji, aby pozostał lojalny marce. Klient, którego wrażenie z zakupu będzie pozytywne, będzie wracał do sklepu. I odwrotnie – negatywne doświadczenie klienta odbije się na jego utracie na rzecz konkurencji. W czasach, w których na jakość doświadczenia wpływa znacznie więcej niż sam produkt – jakość obsługi w sklepie, dostępność, wygląd sklepu, atrakcyjne promocje itp., jedyną strategią biznesową jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom współczesnego klienta – konsumenta 2.0.

Klient offline i online

Dane Gemius Polska dla e-commerce wskazują, że już 56% internautów dokonuje zakupów online – w ciągu roku odsetek ten wzrósł z 54%. Tendencja jest jasna – coraz więcej naszych rodaków decyduje się na przeniesienie przynajmniej części zakupów do Internetu. Oczywiście, zakupy za pośrednictwem Internetu mają swoje wady – przede wszystkim niemożność natychmiastowego odebrania produktu oraz ograniczoną możliwość „poznania” – nie ma możliwości dotknięcia, poczucia produktów. Dlatego też często możemy spotkać się ze zjawiskiem ROPO – research online, purchase offline oraz odwrócone ROPO – gdy produktu poszukuje się w sklepie stacjonarnym, a kupuje się go w sklepie online. Rośnie również popularność korzystania z kilku kanałów przy procesie zakupu – konsumenci wykorzystują np. telefony czy tablety, aby dowiedzieć się jak najwięcej o danym produkcie, a zakupu dokonują już z komputera.

Doświadczenie konsumenta

Zmiana oznacza wyjście ze strefy komfortu – w trakcie procesu zmian czujemy się zagubieni, wiąże się to ze stresem i jest zasadniczo trudnym doświadczeniem. Dlatego też, aby pomóc konsumentowi, który chce korzystać z większej liczby kanałów przy procesie zakupowym, należy w miarę możliwości utrzymać wszelkie kanały w jak najbardziej zbliżonym klimacie, z bardzo podobnymi rozwiązaniami i spójnym systemem promocji, płatności, przeglądania produktów.

 – W obecnych czasach kluczowe jest korzystanie z technologii tak, aby umożliwiała budowanie pozytywnego doświadczenia klienta w każdym z kanałów sprzedaży. Dzięki spójnemu systemowi lojalnościowemu, promocjom i nawet wrażeniom wizualnym wpływamy na komfort naszego odbiorcy, który ostatecznie przełoży się na jego lojalność. Stworzenie tego “ręcznie” jest bardzo trudne i czasochłonne, zwłaszcza, gdy dodamy do tego konieczność personalizacji promocji – mówi Witold Miśniakiewicz, producent systemu kasowego iXpos.

Korzystanie z nowoczesnych technologii – podobnie, jak korzystają z nich konsumenci – jest bardzo ważnym elementem odnoszenia sukcesu w biznesie. Zamykanie się na osiągnięcia techniki spowoduje, że zacznie się odstawać od konkurencji. Ostatecznie nowoczesny konsument skorzysta wtedy w usług sprzedawcy, który potrafi odpowiedzieć najlepiej na jego potrzeby.

INEOGroupto firma i kooperatywa jednocześnie. Założona w 2017 roku przez wizjonerów i specjalistów IT z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu cyfrowych ekosystemów detalicznych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu, zespół posiadł szczegółową wiedzę na temat procesów sprzedażowych, co pozwoliło na stworzenie nowoczesnego i innowacyjnego systemu, umożliwiającego optymalizację procesów sprzedażowych, zarówno w tradycyjnym handlu, jak i kanałach e-commerce oraz m-commerce.

Produkty INEOGroup są nie tylko innowacyjne i potrzebne klientom, ale również zmieniają świat na lepsze. Flagowym produktem jest iXpos – system zarządzania sprzedażą. Jest on odpowiedzią na zmiany zachodzące w technologii, potrzebach sklepów oraz współczesnych wyzwaniach środowiska. iXpos łączy procesy back-office (dostawy, inwentaryzacje, zatowarowanie, rozrachunki i raportowanie) z superszybkim, czytelnym i wszechstronnym programem kasowym wyposażonym w zaawansowane moduły promocyjne i lojalizacyjne. Jednocześnie, jest to produkt, który bezpośrednio przyczynia się do ograniczenia marnowania żywności, dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak algorytmy pozwalające na optymalizację zamawianej ilości towaru, informacje o stanach magazynowych online, analizator utraconych korzyści z powodu marnowania produktów wraz z zaawansowanymi raportami i wiele innych.

iXpos dostosowywany jest do potrzeb biznesowych, sprawdza się w biznesie każdej wielkości, może być również używany jako rozwiązanie chmurowe. Otwarte API iXpos pozwala na przebudowywanie go i integrowanie z dostawcami usług zewnętrznych i dostosowywanie do potrzeb klientów. INEOGroup umożliwia również dzierżawienie programu i tym samym redukcję kosztów inwestycyjnych dla przedsiębiorcy.