Zakaz wprowadzania na rynek żarówek halogenowych

1 września 2018 roku wejdzie w życie zakaz wprowadzania na rynek Unii Europejskiej halogenowych źródeł światła w kształcie tradycyjnej żarówki, kulki oraz świeczki. Będzie to stanowić ogromną zmianę dla gospodarstw domowych Polsce. W 2016 roku wycofano już reflektorki halogenowe (GU10).

Signify, poprzednio Philips Lighting, globalny lider branży oświetleniowej, przedstawia korzyści finansowe i energetyczne, które odniosą europejskie gospodarstwa domowe w związku z przejściem na oświetlenie LED.

Dlaczego w ogóle wycofuje się z rynku  żarówki halogenowe?  Żarówki halogenowe zużywają nawet 5 razy więcej energii niż źródła światła LED. Zakaz UE jest częścią wywiązania się ze zobowiązania do ograniczenia emisji CO2 i zmniejszenia śladu węglowego. Signify oferuje szeroki wachlarz zamienników LED dla wycofywanych żarówek halogenowych. Źródła światła Philips LED dostępne są w wielu kształtach i temperaturach barwowych. Dodatkowo coraz więcej źródeł Philips LED oferowanych jest w wersjach z możliwością regulacji strumienia świetlego (ściemnianie). Źródła światła Philips LED działają ponad 7 razy dłużej i zużywają do 80% mniej energii niż ich halogenowe odpowiedniki.

–  Stopniowy zakaz wprowadzania żarówek halogenowych odzwierciedla ogólnoeuropejskie zobowiązanie do oszczędzania energii i zmniejszenia śladu węglowegoTo nie tylko szansa dla gospodarstw domowych na czerpanie korzyści z obniżonych rachunków za energię, ale też wprowadzenie konsumentów w szerokie spektrum kolorów, jakości i możliwości jakie oferuje technologia LED. Każdy dom różni się pod względem użytkowania i rozmieszczenia oświetlenia. Nasze produkty i systemy oświetleniowe LED odzwierciedlają tę wyjątkowość i umożliwiają konsumentom dostosowanie oświetlenia do ich wymagań i preferencji – mówi Dorota Sławińska, Rzecznik Prasowy Signify w Polsce.

Średnia trwałość żarówek LED wynosi 15 lat, co sprawia, że są one dobre zarówno dla naszej planety, jak i naszych kieszeni. Rozwój techniczny umożliwił rozwinięcie szerokiego wachlarza opcji w obszarze oświetlenia LED, oferując szeroką gamę temperatur kolorów i wzorów, które spersonalizują każdy dom.

Żarówka halogenowa nie jest pierwszą ani ostatnią rzeczą, która „znika” z naszych domów. Tradycyjne żarówki, walkmany, a nawet książki telefoniczne – to tylko przykłady przestarzałych przedmiotów, które stopniowo zostały zastąpione przez innowacje. Takie zmiany często przynoszą korzyści i usprawniają nasze życie. Przy okazji zakazu wprowadzania żarówek halogenowych, firma Signify nawiązała współpracę z Deborah Sugg Ryan, profesor historii i teorii projektowania na Uniwersytecie w Portsmouth, aby przedstawić 50 przestarzałych przedmiotów użytku domowego z ostatnich kilkudziesięciu lat. Z naszych polskich domów zniknęły m.in : tradycyjna żarówka, książka telefoniczna, odtwarzacz kaset, magnetowid, magiel i krochmal, dyskietka czy maszyna do pisania.

Signify N.V. to nowa nazwa spółki Philips Lighting N.V., macierzystej firmy ogólnoświatowej grupy Philips Lighting. Nazwa Philips Lighting Poland sp. z o.o. zostanie zmieniona z początkiem roku 2019.