Co ma wpływ na sukces w branży spożywczej? – komentarz eksperta

Jeszcze do niedawna w Polsce stale rosła liczba sklepów spożywczych. W momencie, kiedy rynek zaczęły opanowywać duże centra handlowe i hipermarkety, właściciele mniejszych sklepów często byli zmuszeni do zamknięcia firmy lub ograniczenia działań biznesowych.

Aby przedsiębiorstwo mogło nadal sprawnie funkcjonować, potrzeba regularnego wdrażania ciekawych rozwiązań biznesowych oraz innowacji spożywczych np. w postaci nowych produktów. Niewątpliwie na sukces w branży spożywczej wpływa odpowiednio przygotowany zespół.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w branży spożywczej i gastronomicznej wiąże się ze stałą pracą z klientem. Dlatego niezwykle ważne jest, aby sprzedawcy, których rola często wykracza poza obsługę kasy, posiadali wiedzę na temat towaru znajdującego się w sklepie. W tym wypadku najbardziej pomocne będą szkolenia pracownicze i kursy przygotowawcze, dzięki którym zatrudnieni będą mieli możliwość stałego rozwoju i poszerzania swojej wiedzy. Takie działania pozwalają również na przygotowanie pracowników do roli ambasadora sklepu. Z czasem, oprócz stale rozwijanych relacji z klientami odwiedzającymi nasze sklepy na co dzień, pracownicy będą mogli także inicjować kontakt z nowymi grupami np. poprzez udzielanie mediom komentarzy eksperckich odnośnie do branży, w której działają. Dzielenie się swoją specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem może być wartością dodaną nie tylko dla klientów, ale również partnerów i innych podmiotów, które chcą rozwinąć bądź usprawnić swój biznes – mówi Cemre Yatur, współwłaściciel sklepu Harbi Meat