Tłuszcze do smarowania

Rynek tłuszczów przeznaczonych do smarowania pieczywa rok temu przeżył silne zawirowania cenowe. Czy po upływie 12 miesięcy detaliście opłaca się bardziej sprzedawać masło czy margarynę? Co wybierają klienci i jakie są prognozy?

Od razu można powiedzieć, że producenci tak margaryny, jak i masła mają się lepiej. Wyniki finansowe są wyraźnie wyższe w porównaniu rok do roku. Sprawdzamy, czy przez to właścicielom sklepów powodzi się lepiej i jak obecnie wygląda rynek tłuszczów do smarowania.

Rynek margaryn  

Analitycy rynku wyrobów przemysłu tłuszczowego (olejów roślinnych i margaryn) założyli, że w bieżącym roku sytuacja finansowa przedsiębiorstw z tego sektora będzie ulegać dalszej poprawie, ze względu na przewidywane utrzymanie wysokiej produkcji oraz spodziewane polepszenie relacji cen zbytu produktów do cen zakupu surowców. Dodatkowo wiadomo już, że wzrasta zużycie tych tłuszczów w gastronomii i przemyśle spożywczym. Niestety spożycie tłuszczów roślinnych w gospodarstwach domowych zmniejszyło się. Tendencja taka trwa od wielu lat. W 2017 roku, po gwałtownej podwyżce cen masła, szokującej dla klientów detalicznych, na krótko wzrósł w sklepach obrót margarynami do smarowania i mixami masła z tłuszczami roślinnymi. Tendencje w ograniczaniu spożycia tłuszczu widać nie tylko w segmencie margaryn. Konsumenci ograniczyli również zakupy masła i innych tłuszczów zwierzęcych. W tym sektorze zanotowano spadek spożycia o 2,8 proc. Na najbliższe miesiące eksperci przewidują zahamowanie spadku spożycia tłuszczów roślinnych w gospodarstwach domowych, stagnację w ilości kupowanego masła i wzrost spożycia innych tłuszczów zwierzęcych.

Drogie masło

Maksymalne ceny detaliczne masło osiągnęło w październiku 2017 roku – 35,4 zł/kg. Ten nagły wzrost cen masła wpłynął też na niewielki skok cenowy margaryny, która osiągnęła swoje maksimum w listopadzie 2017 roku przy cenie 9,85 zł/kg. Dziś już wiemy, że ten wzrost cen powstał na skutek dużego zapotrzebowania na masło poza naszym krajem, nawet poza Europą. Jak podaje IERiGŻ, światowe zużycie masła w latach 2000-2015 zwiększyło się o 22,8 proc. – do 6,2 mln ton. W Unii Europejskiej zużycie masła wzrosło prawie dziesięciokrotnie mniej, tylko o 2,6 proc, gdyż popyt jest tu prawie nasycony. W Polsce zużycie masła spadło o 0,8 proc., a w tym samym czasie jego produkcja zwiększyła się o 20,4 proc. Na razie nie ma perspektyw na obniżenie cen. Wszyscy już zapomnieliśmy o czasach deflacji, inflacja powoduje dalsze wzrosty. Ponadto w bieżącym roku na zachodnioeuropejskich giełdach wzrosły ceny zbytu większości przetworów mlecznych. Analogicznie za zadziałał rynek krajowy. Najbardziej podrożało masło. Polska jest piątym w Europie producentem masła (po Niemczech, Francji, Holandii i Irlandii). Na ruchach cenowych wygrali polscy eksporterzy, ponieważ ceny masła w blokach, które jest w dużej części wysyłane poza granice kraju, wzrosły aż o 12,6 proc. zaledwie od kwietnia 2018 r. Masło konfekcjonowane, najczęściej w kostki 200 g, podrożało o 7,7 proc, a masło z dodatkiem oleju o 1,4 proc. Ta tendencja oczywiście odbija się na cenach masła w hurcie. Producentom – eksporterom nie opłaca się zbijać cen, bo mniej zarobią.

Koniunktura

W maju 2018 roku nastąpił dalszy wzrost cen detalicznych masła i margaryn. Analizy finansowe (rok do roku) wykazują dla piątego (V) miesiąca wzrost cen detalicznych margaryn średnio o 2,4 proc., a masła o 23,0 proc. Zeszłoroczne podwyżki spowodowały jedynie krótkotrwałe ograniczenie zakupów konsumenckich. Słabsza koniunktura utrzymywała się w IV kwartale 2017 r. i w styczniu 2018 r. Następnie sytuacja rynkowa zaczęła się poprawiać. Spożycie masła jest w Polsce dość stabilne i nic nie wskazuje na to, by miało się nagle załamać. Zapotrzebowanie na ten surowiec na giełdach europejskich jest nadal wysokie, a cena w pierwszym półroczu wzrosła aż o 49,3 proc. W styczniu 2018 r. ceny masła na giełdach Europy Zachodniej wyniosły 4105 EUR/t, a w czerwcu 2018 r. 6129 EUR/t (wzrost o 49,3%).

Konsumenckie preferencje

Ok 97 proc. osób smaruje pieczywo. Ponieważ kanapki są często spożywane na śniadanie, drugie śniadanie i kolację, zużycie tłuszczów do smarowania osiąga istotną wielkość. Skład, smak i cena mają największy wpływ na konsumencki wybór produktu do smarowania. Znaczący wpływ na kształtowanie struktury spożycia tłuszczów mają też kampanie promujące producentów margaryn lub masła. Badania naukowe wykazały, że aż 43 proc. konsumentów z miasta preferuje masło, przy 32 proc. osób zamieszkujących obszary wiejskie*. Aż 9,8 proc. mieszkańców miast deklaruje, że w ogóle nie smaruje pieczywa, w porównaniu do 3,7 proc. mieszkańców wsi. Młodsi klienci mają większe zaufanie do margaryny, a starsi do masła. Ponad 15 proc. osób w wieku 18-30 lat nie smaruje pieczywa w ogóle. Przy wyborze margaryny klienci często kierują się kształtem opakowania**. Najbardziej pożądane są opakowania o przekroju prostokątnym oraz kwadratowym, o pojemności 250 g, zamknięte osobnym wieczkiem. Najważniejszymi cechami, którymi konsumenci kierują się przy wyborze tłuszczu do smarowania są***: – smak, – czytelność daty przydatności do spożycia – łatwość rozsmarowywania. Znacznie mniej ważne jest opakowanie, design. Tak postępuje statystyczny konsument. Za to kobiety przywiązują dużą wagę do smaku, składu tłuszczów do smarowania pieczywa, konsystencji i rozsmarowywalności. Być może dlatego częściej zmieniają produkty, częściej spożywają naprzemiennie masło, margarynę i miksy tłuszczowe, w porównaniu do mężczyzn. Dla osób starszych mniej istotna jest procentowa zawartość tłuszczu w produkcie, ale o dziwo to właśnie oni, bardziej niż ludzie młodzi, przywiązują wagę do wyglądu opakowania.

 Miksy

Miksy tłuszczowe (tłuszcze mieszane) do smarowania pieczywa są produktami złożonymi. Pod względem składu można je podzielić na: – mieszanki masła z płynnymi olejami roślinnymi, np. słonecznikowym i rzepakowym; – mieszanki masła z olejami o konsystencji stałej lub półstałej, np. olejem palmowym; – mieszanki masła z utwardzonymi tłuszczami roślinnymi np. margaryną. – Miksy margaryny z masłem pojawiły się na rynku ok. 15 lat temu. Początkowo, jako produkty niezbyt znane, jeszcze nie rozpoznawalne cieszyły się umiarkowanym powodzeniem. Wraz z upływem lat zainteresowanie klientów tymi wyrobami rosło. W ofercie są miksy w kubeczkach i kostkowe. Najwyższą sprzedaż osiągnęły w 2017 roku i ich udział w rynku nadal rośnie. Prawdopodobnie również ze względu na duży skok w górę cen masła – wyjaśnia Aleksandra Szemik- -Duda z firmy Bielmar. – Typowy miks musi zawierać co najmniej 10 proc. masła w osnowie, tj. ponad 7 proc. w produkcie. Miksy kostkowe w ostatnim czasie cieszą się zdecydowanie większym powodzeniem niż kubkowe – dodaje. Mieszanki masła z płynnymi olejami roślinnymi mają podobny do masła smak, zapach oraz trwałość. Ich wygląd i konsystencja bardziej przypominają masło niż mieszanki z olejami twardymi lub półtwardymi. Za to smak, zapach i rozpływalność w ustach mieszanek z twardymi olejami zbliżona jest bardziej do margaryny, nie upłynniają się szybko. W szerokim spektrum temperatury pozostają miękkie i smarowne. Miksy do smarowania pieczywa są zróżnicowane pod względem zawartości tłuszczu (od 32 do 90 proc.), dzięki temu mają różną kaloryczność. Generalnie miksy cechują walory smakowe, bardziej mające przypominać masło. Miksy charakteryzują się ponadto łatwiejszą rozsmarowywalnością i wyższą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych niż masło. Część nich sprzedawana jest w opakowaniach przypominających masło.

Margaryny funkcjonalne

Żywność funkcjonalna to ta, która ma szczególne wartości odżywcze i prozdrowotne. Poza obowiązkową suplementacją w witaminy, do wybranych margaryn dodawane są sterole roślinne, czyli fitosterole. Badania naukowe potwierdzają, że fitosterole działają prewencyjnie na niektóre choroby dieto-zależne: miażdżycę, chorobę niedokrwienną.

Ważnym rynkowym trendem w obszarze prozdrowotnym jest obserwowany wzrost zainteresowania produktami funkcjonalnymi, czyli produktami zawierającymi aktywne składniki o potwierdzonym korzystnym wpływie na zdrowie. Świetnym przykładem tego typu produktu w ofercie ZT Kruszwica S.A jest margaryna Optima Cardio Potas +, która w segmencie produktów funkcjonalnych obniżających poziom cholesterolu dodała nową korzyść – w swoim składzie zawiera również potas, który wspiera utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Produkty funkcjonalne świetnie nadają się do smarowania pieczywa, jednocześnie skutecznie wzmacniają efekty zbilansowanej diety i wspierają organizm, dzięki zawartym w nich prozdrowotnym składnikom, których skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Z kolei słynne SMR roślinne w charakterystycznym opakowaniu ze słonecznikiem podbija serca Polaków od 1972 roku i do dzisiaj jest jedną z najchętniej wybieranych marek w kategorii. SMR to jeden z najstarszych produktów na rynku, używany obecnie przez trzecie pokolenie Polek. To marka sprawdzona przez lata, której składu i jakości konsumentki są niezmiennie pewne. SMR pozostaje w percepcji konsumentów osobną, unikalną kategorią, łączącą cechy kategorii masła i margaryn. Przy rosnących cenach masła SMR jest produktem, po który chętnie sięgają również nowi konsumenci, a zadowoleni z jego jakości ponawiają zakupy. Dzięki temu SMR jest jedną z najszybciej rosnących marek w kategorii. – ZT KRUSZWICA

Opinie ekspertów

Aleksandra Szemik-Duda

Category Manager Bielmar

 

W odpowiedzi na gusta klientów

Margaryny do smarowania pieczywa nie są produktem jednorodnym. Specjalne modyfikacje, dodatki tworzące nieco odmienne smaki i właściwości, powstają by zaspokoić najbardziej wyszukane potrzeby konsumentów. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, podczas którego bardzo często spożywa się kanapki i używa margaryn do smarowania pieczywa. To czas, gdy należy uzupełnić energię na cały dzień. I tutaj idealnie się sprawdza linia naszych margaryn Śniadaniowa. Marka ta, znana już od ponad 27 lat, jest stale ceniona przez konsumentów. A ponieważ znajdują się wśród nich tak tradycjonaliści, dla których nadal produkujemy margaryny w kubkach okrągłych, jak i osoby podążające za nowymi trendami, staramy się wprowadzając nowe produkty zaspokajać również ich potrzeby. Większość margaryn jest uzupełniana witaminami A i D, a nasza nowość – Śniadaniowa Energy dodatkowo zawiera witaminy z grupy B, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Jest również wzbogacona o kwas foliowy i witaminę E. Na drugim końcu linii margaryn śniadaniowych plasuje się kilka z nich, produkowanych z dodatkiem masła w trzech wariantach smakowych. Są to wyroby dla klientów ceniących smak masła, lekkość smarowania oraz niewygórowane ceny. W portfolio firmy Bielmar znajdują się też inne produkty do smarowania m.in. produkt nie zawierający mleka i tym samym bez laktozy, doskonały dla rodziców poszukujących produktów dla dzieci ze zdiagnozowaną skazą białkową. Miss Kromeczki o tych właściwościach dodatkowo ma obniżoną o połowę zawartość tłuszczu, więc jest ceniona przez osoby dbające o linię.

 

Joanna Goszczyńska-Wronkowska

Brand Manager Flora

UNILEVER BCS POLSKA SP. Z O.O., w trakcie zmiany na UPFIELD POLSKA SP. Z O.O.

 

Sterole roślinne dla zdrowia

Produkty funkcjonalne to specjalna grupa produktów, które wykazują korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Zalicza się do nich Flora ProActiv – doskonale znany konsumentom produkt przeznaczony do smarowania pieczywa. Dzięki dodanym sterolom roślinnym Flora ProActiv skutecznie obniża poziom „złego” cholesterolu. Sterole roślinne występują w niej w formie wyciągu z olejów roślinnych, np. z nasion słonecznika, nasion rzepaku lub soi czy oleju talowego z sosny. Badania pokazują, że jedząc codziennie 1,5-2,4 g steroli roślinnych, czyli 3 porcje (3 x 10 g) Flory ProActiv dziennie, już po 2-3 tygodniach możemy obniżyć poziom „złego” cholesterolu o ok. 7-10 proc. (a ogólnie korzystny efekt występuje przy spożyciu od 1,5 do 3 g steroli dziennie). Flora ProActiv dostępna jest także w dwóch innych wariantach, jako Flora ProActiv Plus Zdrowe Serce z witaminą B1 oraz Flora Pro- Activ Plus Mocne Kości z witaminą D w zwiększonej ilości. Oba produkty pomagają skutecznie obniżyć poziom cholesterolu LDL, oraz – w zależności od wariantu – wspierają pracę serca i układu nerwowego lub pomagają utrzymać zdrowe kości.