Wspólnie bezpieczniej

Polacy chcą czuć się bezpiecznie, również w obszarze finansowym. Dlatego coraz częściej rozmawiają z partnerem lub partnerką o domowym budżecie i wspólnie nim zarządzają.

Troska o bezpieczeństwo finansowe rodziny przejawia się także w regularnym oszczędzaniu i współdzieleniu comiesięcznych opłat. Kobiety i mężczyźni coraz częściej odkładają też pieniądze i mają świadomość, jaka kwota zapewni im spokojny sen. Jak wynika z badań platformy do opłacania i obniżania rachunków MAM, kwota ta różni się w zależności od wieku, płci i wykształcenia. Na bezpieczeństwo finansowe Polaków wpływają nie tylko ich oszczędności, ale także fakt, że zarówno podejmowanie decyzji o wydatkach, jak i ponoszenie odpowiedzialności za nie mogą dzielić ze swoim partnerem lub partnerką.

Zgodnie z wynikami badań platformy MAM ponad połowa ankietowanych (56 proc.) przyznała, że wydatki, które najbardziej obciążają domowy budżet, zawsze konsultuje ze swoją drugą połówką. Średnia miesięczna oszczędność wynikająca ze wspólnego życia to aż 388 zł. Najczęściej współdzielone opłaty to te za nośniki energii, opłaty za usługi telekomunikacyjne oraz opłaty czynszowe. W około 3 stałych związków współdzielone są również codzienne zakupy, takie jak żywność i kosmetyki.

Jak wynika z raportu „Polka – strażniczka domowego budżetu”, przygotowanego na podstawie badań przeprowadzonych na zlecenie platformy MAM, kobiety czują się bezpiecznie, posiadając oszczędności na poziomie 19 500 złotych. Mężczyznom komfort psychiczny i spokojny sen zapewnia kwota o kilkanaście punktów procentowych wyższa, sięgająca prawie 22 000 złotych.