Magdalena Rzepka, Van Pur: Polacy najchętniej sięgają po lagera

Piwa bezalkoholowe biją rekordy sprzedaży – są doskonałą alternatywą dla miłośników smaku piwa, którzy nie mogą sobie pozwolić na spożywanie alkoholu. O procesie tworzenia złotego trunku, również w wersji bezalkoholowej, rozmawiamy z Dyrektor Marketingu VAN PUR S.A – Magdaleną Rzepką.

Z czego wynika popyt na piwa bezalkoholowe? Dlaczego Polacy coraz chętniej sięgają po piwo niskoprocentowe?

Od kilku lat, zarówno w Polsce jak i na całym świecie, umacnia się trend świadomego i zdrowego życia. Dotyka on prawie każdego jego aspektu – od podejmowania działań zmierzających w kierunku dbania o środowisko, przez coraz bardziej powszechną aktywność fizyczną na co dzień, aż po rosnącą świadomość w zakresie żywienia. Konsumenci coraz lepiej wiedzą co i jak wpływa na ich zdrowie oraz samopoczucie. Częściej sięgają po nieprzetworzone produkty, stawiają na lokalne wyroby, a także świadomie rezygnują z używek. Piwo bezalkoholowe doskonale wpisuje się w ten trend. Pozwala się cieszyć smakiem ulubionego napoju ale bez żadnych ograniczeń.

W roku 2018 zadebiutował bezalkoholowy wariant piwa Łomża 0,0%. Czy tworzenie i opracowanie nowej receptury piwa to trudny proces?

Mamy w firmie zespół doskonałych technologów i piwowarów, którzy potrafią wyczarować praktycznie każdy styl o jaki ich poprosimy. Piwa bezalkoholowe są pewnym wyzwaniem, ponieważ nie jest łatwe zachowanie wszystkich walorów sensorycznych, charakterystycznych dla ich klasycznych odpowiedników. Nie lubimy kompromisów, więc zdecydowaliśmy się zainwestować w technologię, która pozwoliła nam osiągnąć idealnie wywarzony smak piwa Łomża. 100% piwa, 0% alkoholu.

Jak wygląda proces produkcji piwa bezalkoholowego? Czym różni się od przygotowywania tradycyjnego trunku?

Są różne sposoby produkcji piwa bezalkoholowego. Łomża 0,0% powstaje w wyniku tzw. dealkoholizacji. Alkohol usuwany jest w procesie destylacji termicznej, która następuje po standardowym procesie fermentacji i dojrzewania. W prostych słowach można więc powiedzieć, że nie różni się niczym, poza tym, na samym końcu z gotowego piwa odparowujemy alkohol. Tym samym, proces produkcji jest odpowiednio dłuższy, a także wymaga sporych inwestycji w rozbudowę linii. Jednak doskonały smak Łomży 0,0% jest najlepszym dowodem na sens takich inwestycji.

Do kogo skierowana jest bezalkoholowa wersja Łomży 0,0%?

Ofertę bezalkoholową kierujemy do szerokiego grona odbiorców. Zarówno do miłośników piwa, którzy w pewnych sytuacjach nie chcą lub nie mogą sięgnąć po alkohol, ale także do osób które dotychczas nie sięgały po piwo właśnie ze względu na zawartość procentów. Do osób aktywnych, dbających o zdrowie, sięgających lokalne i naturalne produkty, a także tych, którzy poszukują alternatyw na innych napojów bezalkoholowych.

Jakie plany na przyszłość ma Łomża? Czy marka przewiduje wzbogacić swoje portfolio o kolejne nowości?

Intensywnie pracujemy nad rozwojem portfolio planując nowości na sezon 2019, ale szczegółów nie mogę na razie zdradzić.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę pijąc piwo? Jak rozpoznać dobre piwo?

To bardzo trudne pytanie. Z jednej strony, mamy proces technologiczny. Stoimy na stanowisku, że dobre piwo, to piwo stworzone zgodne ze sztuką piwowarską z użyciem najwyższej jakości składników. Hołdujemy prostocie i czystości klasycznych stylów piwnych, ale doceniamy też szalone innowacje. Nie uznajemy kompromisów, więc bardzo szczegółowo dopracowujemy nasze receptury żeby zaspokoić gusta najbardziej wymagających konsumentów. Jednocześnie, cieszymy się bardzo, że polski rynek piwa stał się różnorodny, bo dzięki temu każdy konsument znajdzie na półce taki styl, który najbardziej mu zasmakuje. Tutaj dochodzimy do drugiego aspektu słowa „dobre”, czyli subiektywnej oceny. To, co dla jednego jest dobrym piwem, dla innego może być nie do wypicia.

Jakimi zasadami kieruje się marka Łomża w procesie tworzenia piwa?

Częściowo już odpowiedziałam na to pytanie. Cenimy prostotę, dlatego nasz flagowy produkt Łomża Jasne – klasyczny lager – powstaje na bazie jedynie trzech składników (wody, słodu jęczmiennego oraz chmielu). Oczywiście wykorzystujemy też drożdże w procesie fermentacji, ale nie są one składnikiem sensu stricte. Stawiamy też na naturalność i regionalne pochodzenie. Do produkcji używamy wody z własnych ujęć, polskich chmieli, a w wariantach smakowych naturalnych soków i prawdziwego miodu. Liczy się dla nas wysoka jakość, dlatego szczegółowo kontrolujemy używane surowce oraz wszystkie etapy procesu produkcji.

Polacy kochają piwo – jakie wybierają najchętniej? Czym kierują się przy wyborze?  

Polacy nadal najchętniej sięgają po lagera, czyli piwo jasne dolnej fermentacji. Segment ten stanowi około 80% wszystkich piw sprzedawanych w naszym kraju. Coraz częściej jednak, konsumenci eksperymentują z nowymi stylami i smakami. A mamy z czego wybierać! W ubiegłym roku na rynku pojawiło się aż 1600 nowych produktów w naszej kategorii. Znakomita większość to piwne specjalności – najszybciej rozwijający się segment tego rynku. Jeśli zaś chodzi o kryteria wyboru, to według najnowszych badań dla konsumentów najważniejszy są smak (56%), marka (38%) i gatunek piwa (21%). Tylko dla 11% ma znaczenie zawartość alkoholu*. Można więc przypuszczać, że przyszły rok również będzie należeć do piw bezalkoholowych oraz ciekawych specjalności.

*Dane Gfk Polonia, 2017CZY MASZ UKOŃCZONE 18 LAT?

STRONA ZAWIERA INFORMACJE O ALKOHOLU I JEST DOZWOLONA WYŁĄCZNIE DLA OSÓB PEŁNOLETNICH.