Idealne ułożenie: lady, regały i witryny sklepowe

Wybór odpowiednich mebli sklepowych, lad i regałów oraz witryn stanowi spore wyzwanie. Powinny być one funkcjonalne i w dobrej cenie. Coraz bardziej liczy się również atrakcyjny wygląd sklepowych półek.

Półki, lady, zamrażarka, krzesło, kasa – to tylko kilka pozycji koniecznych do prowadzenia handlu w sklepie. Wszystkim, którzy chcą nowy sklep otwierać, działający zmodernizować lub odświeżyć, przedstawiamy swoiste kompendium w zakresie wyboru wyposażenia.

NA POCZĄTEK PLANOWANIE

Zanim dokona się zakupu trzeba uświadomić sobie, jakimi towarami będzie obracał sklep. Czy będą to produkty sypkie, które trzeba ważyć czy świeże i wilgotne, które mogą się szybko psuć czy też tylko i wyłącznie konfekcjonowane. Ten ostatni wariant wydaje się najprostszy do ustawienia, ponieważ wystarczą jedynie półki. Jednak muszą mieć one różne wytrzymałości wagowe i gabaryty, w zależności od wielkości oraz zawartości opakowań, które na nich będą umieszczone. Aby o czymś nie zapomnieć, warto zrobić listę zakupów.

NOWY CZY UŻYWANY?

Jeśli to tylko możliwe, warto kupić nowy sprzęt, z gwarancją. W Polsce gwarancja konsumencka trwa dwa lata i tym razem może być wykorzystana także przez detalistów. Sprzęt używany zapewne będzie wymagał choćby odświeżenia, czyszczenia, malowania, drobnych napraw. A poważniejsze awarie, zwłaszcza urządzeń chłodniczych czy kasowych, będą skutkować nie tylko sporymi wydatkami, ale też dodatkowymi zmartwieniami, których i tak jest już wystarczająco dużo podczas prowadzenia sklepu. Jeszcze jeden argument za nowym sprzętem, tym razem natury estetycznej, ale przekładający się też na pieniądze. Stary sprzęt, skompletowany z kilku pomieszczeń nie będzie dobrany kolorystycznie, stylem, wykonaniem. Taki misz-masz, czasem zwany eklektyzmem, wpłynie negatywnie na wygląd samego sklepu, obniży jego oceny wizualne. A przecież po to aranżuje się wysmakowane wnętrza, by klienci czuli się tam komfortowo, by chcieli wracać. Gdy już nie ma innych możliwości i trzeba kupić wyposażenie używane, to po pierwsze powinien je najpierw obejrzeć specjalista, mechanik. Tak jak przy kupnie używanego samochodu, niech wykryje te wady, których nie widać na pierwszy rzut oka. A po drugie – trzeba zwracać uwagę na design sprzętu, wzajemne podobieństwo wizualne lub po zakupie odmalować każdy element na taki sam kolor.

LADY

Lady sklepowe przeznaczone są do sprzedaży tradycyjnej, która może dominować w całym sklepie lub być tylko na wydzielonym stanowisku, np. mięsnym. Mogą też pełnić funkcję ekspozycyjną, zwłaszcza lady witrynowe czy zabudowane. Zestawy kombinowane z urządzeniami chłodniczymi posłużą do sprzedaży ryb, wędlin czy nabiału. Lady wykańcza się najczęściej płytą laminowaną, choć bywają wyjątki. Na przykład na stoisku rybnym dobrze sprawdzi się wykończenie ze stali nierdzewnej, ocynkowanej. Ale wracając do laminatu, bo tych będzie najwięcej, można wybierać pomiędzy wersją matową a błyszczącą białą lub w każdym innym wybranym kolorze. Lady z oszklonymi powierzchniami bocznymi służą do dodatkowej ekspozycji towarów. Są też dostępne lady z niewielkimi półeczkami umocowanymi na ściance zewnętrznej, przeznaczone do strefy kasowej, zwane czasem ladami impulsowymi. Jednak, jakakolwiek by nie była, musi być funkcjonalna i dostosowana do potrzeb pracownika. Może być prostokątna, mieć kształt litery L lub U. Gabloty, będące dopełnieniem lady, to ekskluzywne, pełniące też funkcje dekoracyjne meble sklepowe. Ich konstrukcja wykonana głównie ze szkła, metalu lub drewna jest często podświetlana, by w maksymalny sposób wyeksponować towar. Mogą służyć do ekspozycji gatunkowych alkoholi lub delikatesowych dodatków spożywczych, np. trufli, gatunkowego sera, paczuszek szafranu. Ruchome tarcze zainstalowane wewnątrz, na których stawia się produkty, jeszcze bardziej przyciągają uwagę klienta, a równocześnie informują, że to wyjątkowy towar. Budowa gablot (czasem z zamkiem) zabezpiecza przed kradzieżą drogiego, luksusowego towaru.

REGAŁY

Regały to sprzęt wykorzystujący również pionową powierzchnię sklepu. Dzieli się je głównie na przyścienne i wolnostojące, ponieważ różnią się nie tylko zastosowaniem, ale głównie konstrukcją. Oba rodzaje są produkowane z różnych materiałów: stali, drewna, płyt, plastiku. Najczęściej do towarów suchych stosuje się połączenie wzmocnionej konstrukcji profilu metalowego z natryskowym malowaniem farbą proszkową. Producent regałów określa zakres temperatur, a nawet wilgotność, w jakiej mogą pracować. Wyposażenia o niskiej tolerancji na zmiany, np. na wpływ wody nie można ustawiać np. w nieogrzewanych magazynach, przed sklepem, w pobliżu otwartych urządzeń chłodzących. Każdorazowo określana też jest nośność całego mebla i poszczególnych półek. Nie tylko materiał, z którego są wykonane, gra tu istotną rolę. Ze względu choćby na szerokość półki, jej udźwig może być różny. Standardowe wysokości regałów to: 190, 220, 250 cm. Tego typu wyposażenie kupuje się w tzw. sekcjach. Typowe sekcje mają długość 600 – 650 mm, 960 – 1000 mm, 1200 – 1250 mm. Dla normatywnych półek głębokość wynosi 40 cm, 30 cm, a dla najniższej kondygnacji 50 cm. Regały przyścienne, jednostronne muszą być umocowane do ścian, by – pod wpływem przeciążenia lub ingerencji człowieka – nie przewróciły się na klientów. Meble nie przytwierdzone mogą mieć najwyżej wysokość 160 cm i półki o głębokości nie większej niż 30 cm. Stabilniejsze będą regały o solidnej podstawie, szerszej niż półki wyższych kondygnacji. Regały wolnostojące, często dwustronne, ustawiane pośrodku dwóch ciągów handlowych są przeznaczone do większych sklepów. Muszą być cięższe, stabilne, o jednakowej szerokości półek. Odległość pomiędzy ciągami regałów (tzw. uliczka) w sklepie samoobsługowym nie powinna być mniejsza niż 150 cm, by wózki i klienci swobodnie mogli się między nimi poruszać.

W DOBRYM STYLU

Styl sklepu i sprzedawany towar (wydzielone stoisko) ma wpływ na dodatkowe wyposażenie regałów, które mogą być wykonane ze specyficznych materiałów (np. przeźroczysty plastik, kosze, jutowe worki) lub dostosowane do indywidualnych zasad sprzedaży określonego towaru. Półki na warzywa i owoce będą więc niskie i tak wyprofilowane, by umieścić na nich nieco nachylone skrzynki. Stanowiska z drobnymi towarami na wagę, na przykład z cukierkami, będą wyposażone w pojemniki, przegrody na różne gatunki. Regały na pieczywo są zazwyczaj wykonane z drewna, a ich półki wyglądają jak skrzynki, pudła z otworami wentylacyjnymi.

Okiem eksperta

 

Magdalena Warchoł-Koncewicz

ES SYSTEM K

 

Wyjątkowa witryna

W minionym roku wprowadziliśmy do naszej oferty urządzenie, jakiego do tej pory nie było na rynku. Jest to nasze autorskie rozwiązanie, zaprojektowane przez włoską designerkę, a wyprodukowane w fabryce ES SYSTEM K w Wolbromiu. To pierwsza na świecie witryna na lody, gdzie prezentacja lodów odbywa się w orientacji wertykalnej. Oprócz intrygującej ekspozycji, lada INSU charakteryzuje się niezwykłą funkcjonalnością. Lody umieszczone są w specjalnych szufladach wypełnionych glikolem. Dzięki temu w witrynie panują wyjątkowo stabilne warunki przechowywania lodów, ich temperatura i konsystencja jest zawsze właściwa, lody nie wymagają przekładania na noc do szaf mroźniczych. Choć projekt zdaje się być szczególnie bliski generacji Z i millenialsom (ze względu na jednoznaczne skojarzenia ze smartfonem) – lada świetnie sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, jak i w tych ciepłych restauracyjnych, we foyer hotelowym. Nie należy zapominać, że to jednocześnie najbardziej ekskluzywna forma sprzedaży impulsowej lodów, jaką kiedykolwiek wymyślono. Doskonale odnajdzie się zatem także na stoisku cukierniczym czy piekarniczym w ramach formatu convenience store. Tu wybór lodów w zakresie 12 smaków będzie wystarczający. Natomiast niebagatelną zaletą jest fakt, że witryna zajmuje niewiele miejsca w sklepie, a widoczność produktów, dzięki specjalnej konstrukcji, jest znacznie lepsza niż w tradycyjnych witrynach. Lada i sama ekspozycja wygląda zawsze higienicznie i elegancko. Otwieranie każdej szufladki z lodami z osobna gwarantuje prostą i higieniczną obsługę klienta. Sprzedawca serwuje lody w sposób ergonomiczny, zachowując wyprostowana pozycję, nie musi wykonywać żadnych niewygodnych ruchów.