Do chłodzenia i mrożenia – sprzęt w sklepie

Nowoczesny sprzęt chłodniczy jest niezbędny w sklepie. Dzięki niemu można zachować świeżość produktów i  dostarczyć je kupującemu w atrakcyjnej formie.

Wyboru najlepiej dokonać już na etapie projektowania powierzchni handlowej. Zastosowanie niezawodnych i nowoczesnych szaf chłodniczych pozwoli na przechowywanie różnego rodzaju produktów przez długi czas. A eleganckie kolorowe witryny chłodnicze, poza zabezpieczeniem towaru, stworzą interesujący design wnętrza. Urządzenia chłodzące utrzymują temperaturę zazwyczaj pomiędzy 0 st. C do +8 st. C. W sklepach najczęściej wykorzystuje się lady chłodnicze, regały chłodnicze, szafy chłodnicze, zwane też witrynami chłodniczymi. Urządzenia zamrażające utrzymują temperaturę zwykle w przedziale od -18 st. C do -25 st. C. Najczęściej stosowane są zamrażarki skrzyniowe, zamrażarki kompaktowe, zamrażarki otwarte, gondole mroźnicze, lady mroźnicze. Każdy rodzaj wyposażenia chłodniczego jest przeznaczony do przechowywania określonego rodzaju produktów.

LADY, SZAFY I REGAŁY

Najczęściej używanym sprzętem chłodzącym w sklepach są lady i szafy (witryny) chłodnicze. Lady chłodnicze można podzielić na wyposażenie przeznaczone do części samoobsługowej oraz do sprzedaży z obsługą tradycyjną. Te ostatnie mają wyższą szybę, stanowiąca wyraźną barierę pomiędzy klientem a sprzedawcą. Wszystkie szyby w ladach są oprawione w aluminium i osuszane, wentylowane w czasie pracy. Cokoły i panele przednie lad chłodzących wytwarzane są z ocynkowanej blachy stalowej. Zazwyczaj maluje się je na biało, ale część producentów umożliwia wybranie koloru przed zakupem. Ściany boczne urządzeń chłodniczych uformowane są ze sztucznego tworzywa ABS izolowanego pianką poliuretanową. Półki i tace wykonuje się ze stali nierdzewnej (INOX) lub stali malowanej proszkowo. Można sobie również zamówić półki szklane. Producent może dostarczyć ladę podzieloną na dwie komory lub wyposażoną w ruchome przegrody, które dzielą przestrzeń ekspozycyjną. Lady (oraz witryny chłodnicze) mają zazwyczaj szerokość nieco przekraczająca 1 metr. Modułowa budowa umożliwia łączenie ich w ciągi sprzedażowe, także pod kątem. Produkowane są też lady narożne. Szafy chłodnicze to urządzenia zajmujące niewielką powierzchnię podłogi, a dzięki półkom i przeszklonym drzwiczkom eksponują dużo towaru. I choć ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie towaru przed zepsuciem, lepiej niż lady chłodnicze demonstrują produkty, skłaniają do zakupu. Ustawiając w sklepie dużo szaf chłodniczych trzeba mieć na uwadze potrzebę ich czyszczenia i utrzymania szklanych drzwi w nienagannej czystości. Szafy chłodnicze przeznaczone do części magazynowej mają typowe drzwi nieprzeźroczyste. Te urządzenia mogą służyć do przechowywania bardzo wielu produktów: napojów, nabiału, słodyczy, ryb czy mięsa. W zależności od asortymentu można ustawić żądaną temperaturę chłodzenia.

MAŁE I OSZCZĘDZAJĄCE ENERGIĘ

Dla sklepów o niedużej powierzchni idealnym rozwiązaniem jest niezbyt duży, kompaktowy sprzęt. Zazwyczaj używane są urządzenia, w których agregat jest już wbudowany. Chłodziarki i zamrażarki klasy przemysłowej używają większego agregatu umieszczonego w części magazynowej sklepu, do którego podpięte są przewody doprowadzające „chłód” do sprzętu. Urządzenia z wbudowanym agregatem mają swoje plusy:

  • przed ustawieniem chłodziarek nie trzeba wykonywać specjalnego projektu oraz układać dodatkowych instalacji;
  • nie trzeba wydzielać w sklepie dodatkowego pomieszczenia na agregat przemysłowy;
  • kosztują mniej niż urządzenia przemysłowe;
  • można je łatwo przestawiać;
  • w przypadku awarii wyeliminowane z pracy zostaje tylko jedno urządzenie.

Koszt zakupu może być istotnym kryterium, ale warto też zwrócić uwagę na energochłonność sprzętu. Dzięki zastosowaniu wysokowydajnych wymienników ciepła i wysokiej klasy sprężarek, a także energooszczędnych technologii, można znacznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, nawet do 50 procent. Czas pracy agregatu, czyli zużycie prądu, zależy również od temperatury panującej wewnątrz urządzenia. Czym częściej otwierane, czym cieplej jest na zewnątrz, tym agregat częściej się włącza i obniża temperaturę

Inwestując znaczne środki finansowe nasi klienci oczekują urządzeń, które będą pracowały bezawaryjnie przez wiele lat. Przy wyborze urządzeń inwestor powinien kierować się przede wszystkim jakością wykonania urządzenia oraz jego funkcjonalnością. Powinien zwrócić uwagę na jakość zastosowanych materiałów użytych do konstrukcji urządzenia, jak blacha nierdzewna kwasoodporna, rodzaj izolacji korpusu. Istotna jest stabilna powierzchnia ekspozycyjna, odpowiednie oświetlenie podkreślające walory towarów, które będą eksponowane w ladzie chłodniczej. W mniejszych sklepach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do zaplecza, bardzo istotne są pojemne, chłodzone komory przechowalnicze. Zwróćmy szczególną uwagę na elementy układu chłodniczego, jak parownik, grubość ścianek rur, z jakich został wykonany oraz agregat chłodniczy. Ten powinien być wydajny i niezawodny. To elementy, które mają znaczący wpływ na niezawodność urządzeń oraz ich długoletnie, bezawaryjne użytkowanie. Bardzo istotna jest jego funkcjonalność i łatwość obsługi, co pozwoli na łatwe utrzymanie urządzenia w nienagannej czystości. – mówi Daniel Chwastek, Marketing Manager, Cold