Kasa musi się zgadzać

Kasy fiskalne są obowiązkowym wyposażeniem każdego sklepu. Rejestrują sprzedaż, obliczają utarg, drukują raport dziennej sprzedaży. Stanowiska kasowe w większych sklepach mogą być wyposażone w skaner, wagę, taśmę przesuwającą towar.

Wyborowi kasy fiskalnej należy poświęcić nieco czasu. Warto przeanalizować jakimi funkcjami dysponuje dany model oraz ile operacji dziennie będzie rejestrować. Istnieją dwa podstawowe typy kas fiskalnych: przenośny lub stacjonarny. W sklepach spożywczych oczywiście stosuje się kasy stacjonarne, a ponieważ przepływ gotówki jest spory, producent od razu oferuje kasę większą z szufladą. Istnieją na rynku kasy fiskalne zasilane z akumulatora, ale dla sklepów stacjonarnych ten wariant nie wydaje się być przydatnym podczas codziennej pracy, a jedynie w sytuacjach awaryjnych. Kabel i gniazdko to najlepsze rozwiązanie. Do kasy fiskalnej wyposażonej dodatkowo w gniazdo USB, będzie można łatwo podłączyć komputer i inne urządzenia peryferyjne. To nieco większy koszt zakupu, czasem zniechęcający właściciela małego sklepu. Dlatego kupując kasę fiskalną bierze się też pod uwagę tempo i kierunek rozwoju firmy – być może za pół roku skaner kodów będzie potrzebny.

ISTOTNE FUNKCJE DODATKOWE

Kasa powinna mieć możliwość finalizowania transakcji bezgotówkowych. Od lipca tego roku istotne jest też wprowadzanie NIP klienta na paragon. Kasy połączone z systemem rozrachunkowym sklepu, czyli z komputerem, mogą korzystać z elektronicznej pamięci i mieć dostęp do szerszej bazy towarów. Sklepy sieciowe z pewnością potrzebują funkcji obsługi kart rabatowych i lojalnościowych.

PROZA ŻYCIA

Wybierając kasę trzeba brać pod uwagę jej rozmiary i wspomnianą możliwość podłączenia do prądu. Zwykle w ciągu dnia sprzedawcy się zmieniają. Możliwość logowania się konkretnego kasjera, osobna ewidencja jego rachunków, a potem prostsze rozliczanie jest jednym z udogodnień kas fiskalnych. Szybkość drukowania paragonów będzie znacząca przy wzmożonym ruchu klientów. Pomocna będzie funkcja wyszukiwania produktu po nazwie i możliwość wyboru towaru z definiowalnych list.