Kasa samoobsługowa standardem w sprzedaży detalicznej

Niejeden właściciel czy kierownik sklepu, w chwili natężonego ruchu marzy właśnie o dodatkowej kasie – ale niestety brakuje mu personelu. Chciałby też rozładować rosnące kolejki, przyspieszyć rozliczenia z klientami. Remedium na te kłopoty mogą być samoobsługowe boksy kasowe.

Wszystkich detalistów wpadających w rozpacz na myśl o remoncie, reorganizacji sali sprzedażowej od razu uspokajamy. Są bowiem na rynku wersje umożliwiające szybką i odwracalną zamianę tradycyjnej kasy na stanowisko samoobsługowe – to istotna właściwość zwłaszcza dla sklepów małego formatu. Samoobsługowe kasy wpływają na szybszy przepływ towarów w strefie płatności, zmniejszają koszty osobowe. Nie wymagają długiego przyuczania personelu, ponieważ zarządzanie ich pracą jest bardzo proste. Automatyzacja płatności to generalny trend w sklepach detalicznych. Wynika on przede wszystkim z oczekiwań klienta, którego najbardziej frustruje kolejka w strefie płatności. Obecna koniunktura na rynku wymaga również od właścicieli mniejszych sklepów instalacji self-checkoutów. Podobny trend widać również w innych krajach europejskich. W już urządzonym sklepie także można uruchomić kasę samoobsługową, nie dewastując istniejącej infrastruktury. Grupa Mago dysponuje rozwiązaniem technologicznym umożliwiającym zainstalowanie kasy samoobsługowej w prawie każdym boksie kasowym różnych producentów. Ich opatentowana technologia pozwala, by wybrane stanowisko pełniło dwie funkcje: tradycyjnego boksu sklepowego obsługiwanego przez kasjera oraz boksu samoobsługowego, który w prosty sposób ustawia się w tryb pracy samoobsługowej. Takie boksy kasowe współpracują z praktycznie każdym oprogramowaniem POS.

Według badań MasterCard, aż 51% konsumentów chce korzystać z kas samoobsługowych, aby uniknąć stania w kolejce. Detaliści oferujący nowoczesne rozwiązania w strefie płatności poradzą sobie z kolejkami i zyskają nowych klientów.

Opinia eksperta

Marcin Bajson

Dyrektor R&D w Grupie MAGO

Komfort pracy

Cała rodzina rozwiązań samoobsługowych MAGO nazywa się SPINAKERR (żagiel). Kształt nie jest przypadkowy. Nadanie takiego kształtu wszystkim naszym urządzeniom zapewnia ergonomiczność i wygodę przy korzystaniu z tego urządzenia z pozycji zarówno stojącej, jak i pozycji siedzącej. Rozwiązania SPINAKERR można instalować w dowolnym stole kasjerskim MAGO oraz boksach innych producentow. Wcześniej dokonujemy weryfikacji technicznej, żeby stwierdzić, czy jesteśmy w stanie zainstalować głowicę samoobsługową. Z praktyki wiem, że w 95% przypadków jest to możliwe, ponieważ doskonale znamy boksy innych producentów.