Jak zrobić idealne śniadanie?

Czy istnieje idealne śniadanie? I na ile jest to uniwersalne pojęcie – dla jednych będzie to posiłek dający uczucie sytości utrzymujące się co najmniej kilka godzin, inne potrzeby będą miały osoby, które mogą poświęcić na jego przygotowanie i zjedzenie go tylko kilka minut, a inne szczęśliwcy mogący pozwolić sobie na dość leniwe celebrowanie poranka.

Śniadanie będziemy mogli uznać za idealne, jeżeli uda nam się w nim połączyć walory odżywcze, psychologiczne i organizacyjne. Zwykle noc jest najdłuższym okresem bez dostarczania pożywienia, wówczas organizm zużywa zasoby glikogenu mięśniowego. Podczas śniadania powinniśmy je uzupełnić, dlatego śniadanie powinno być źródłem węglowodanów najlepiej z dodatkiem błonnika, który wpływa na stabilizację glikemii i uczucie sytości. Źródłem tych składników będzie pieczywo pełnoziarniste, płatki, placki czy naleśniki przygotowane z mąki z pełnego ziarna lub jeżeli takiej nie posiadamy może również dodać do „białej mąki” otrąb np. pszennych, żytnich lub owsianych. Kolejnym istotnym składnikiem podczas śniadania jest białko. Dobrym źródłem białka w diecie będzie mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, jak również fasola, soczewica, ciecierzyca, soja w tym zwłaszcza tofu.

Niemniej istotny pod kątem odczucia sytości jest tłuszcz. Jednocześnie jednak jest to składnik odżywczy o największej gęstości energetycznej Przy okazji tłuszczu na szczególną uwagę zasługują kwasy omega3. Znajdziemy je w orzechach włoskich, siemieniu lnianym, oleju rzepakowym, którym możemy pomasować pieczywo zamiast masła wspomagając dzięki temu m.in. pracę mózgu. Dobrym źródłem NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) są również ryby morskie.

Na śniadaniowym talerzu nie może zabraknąć warzyw i owoców. Są one nie tylko źródłem witamin i mikroelementów, ale również stanowią dodatkową porcję błonnik. Kiedy myślimy błonnik powinniśmy mieć trzy skojarzenia: objętość, sytość, trawienie. Do diety warto włączyć soki.. Zdaniem WHO szklanka soku może być ekwiwalentem jednej z pięciu zalecanych porcji warzyw i owoców. Doskonale pasuje do porannego śniadania, jako przekąska w ciągu dnia lub do wspólnego posiłku. Soki mogą być również dobrym uzupełnieniem składników mineralnych i witamin dla osób, które nie należą do „wielbicieli” warzyw. W soku pomidorowym dostarczymy potas, który jest niezbędny m.in. dla prawidłowej pracy serca, w marchwiowym beta-karoten – pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia i zachowaniu zdrowej skóry, sok pomarańczowy jest źródłem witaminy C czyli jednym z głównych antyoksydantów.