NSZZ „Solidarność” chce zmian w ustawie o zakazie handlu. Co na to minister Rafalska?

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę weszła w życie od 1 marca 2018 roku. Zakaz jest wprowadzany w Polsce stopniowo. Od marca do końca 2018 roku handel jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

Zakaz handlu w niedzielę spowodował, że w niektórych sklepach wydłużono godziny pracy w piątki i soboty. W związku z powyższym NSZZ „Solidarność” domaga się zmian w ustawie – m.in. postuluje o wydłużenie czasu zakazu handlu do 31 godzin. Sugeruje, by zakaz handlu trwał od godziny 22:00 w sobotę do godziny 5:00 w poniedziałek. NSZZ „Solidarność” skierował w tym celu list do minister Elżbiety Rafalskiej.

Chcemy szybko dointerpretować te przepisy ustawy o zakazie handlu w niedziele, które tego wymagają – powiedziała w czwartek minister Rafalska na antenie radiowej Jedynki. Zaznaczyła, że propozycje zmian skierowała już do odpowiedniego departamentu, a w nowelizacji ustawy ma pojawić się część sugestii ze strony NSZZ „Solidarność”

Ponadto NSZ „Solidarność” w liście apeluje o zmiany w zapisie o możliwości otwierania sklepów w niedziele jako placówek pocztowych, które są wyłączone spod ustawowego ograniczenia.

Działalność pocztową prowadzi Poczta Polska i wszystkie pozostałe próby są nadinterpretacją przepisów. Trzeba to jednoznacznie wyjaśnić. Żabka dzisiaj jest traktowana prawie jak placówka pocztowa i z tego tytułu może prowadzić działalność, dlatego musimy te wątpliwości rozwiać – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że propozycja NSZZ „Solidarność” dotycząca wydłużenia czasu zakazu handlu raczej nie zostanie uwzględniona. Wyjaśniła, że diametralnie zmieniłoby to sytuację. Minister nie odniosła się do kwestii sklepów franczyzowych.

Podkreśliła, że celem ministerstwa jest to, by ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta zachowała na razie swój harmonogram wdrażania i ograniczania handlu, dlatego rok 2019 i 2020 będzie bez zmian. Zgodnie z obecną ustawą – od stycznia 2019 roku przepisy dotyczące handlu w niedzielę mają zostać zaostrzone – handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu, zaś od 2020 roku Polacy zrobią zakupy jedynie w 7 niedziel w roku.

źródło: TVN24 BIS