Będą kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

„Konstytucja Biznesu to dopiero początek upraszczania przepisów dla firm a także ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej” – mówił Marcin Ociepla (wiceminister przedsiębiorczości i technologii) podczas środowego spotkania z przedsiębiorcami w Tarnowie.

Spotkanie w Tarnowie było 70. z rzędu w ramach odbywających się w całym kraju konferencji dla małych i średnich przedsiębiorców, organizowanych przez resort przedsiębiorczości i PARP pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. Podczas nich przedstawiciele resortu i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ale także m.in. Ministerstwa Finansów i ZUS, przedstawiają przedsiębiorcom wprowadzone ostatnio, ale i planowane uproszczenia przepisów dla firm i ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Współautorami tych zmian są sami przedsiębiorcy. Udało się nam doprowadzić do tego, że to oni współtworzą przepisy, które ich dotyczą. Najważniejszym wyzwaniem jest jednak zmiana mentalności urzędników, nastawienia administracji publicznej do przedsiębiorców. My jako administracja publiczna musimy to nastawienie zmienić. To jest symboliczne, że na tych konferencjach, które dla państwa organizujemy, są m.in. przedstawiciele urzędów skarbowych i ZUS, służąc państwu radą. To jest sygnał, że jesteśmy do państwa dyspozycji, to jest przesłanie do administracji państwowej, że tak mamy działać, że mamy traktować przedsiębiorców jako partnerów, być do ich dyspozycji. Przedsiębiorcy są współgospodarzami naszego państwa, to od nich zależy rozwój gospodarczy Polski  – mówił wiceminister Ociepa.

Według wiceszefa resortu przedsiębiorczości jedną z najważniejszych wprowadzonych zmian – przez Konstytucję Biznesu – jest zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy, do której mają stosować się m.in. urzędy skarbowe. Wprowadzane rozwiązania – jak zapewnia Ociepa – mają docelowo przywrócić zasadę przyjętą w słynnej ustawie ministra Wilczka (doprowadziła ona do prawdziwego cudu gospodarczego – powstania w ciągu kilku lat 2 mln firm) sprzed prawie 30 lat: „To, co nie jest zabronione, jest dozwolone”.

źródło: www.kurier.pap.pl