Adam Dypczyński, VOG: Rynek bakalii jest stabilny

Bakalie to coraz częściej alternatywa dla przekąski. To produkt całoroczny, jednak największym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim w okresie przedświątecznym. O rynku bakalii w Polsce rozmawiamy z Adamem Dypczyńskim – key account manager w VOG Polska.

Do jakiej grupy konsumentów jest skierowana oferta Państwa produktów? Kto jest odbiorcą bakalii?

Bakalie mają na tyle uniwersalny charakter, że ich grupa odbiorców jest definiowana dość szeroko, począwszy od dzieci, poprzez młodzież, a na dorosłych kończąc. Wynika to ze specyfiki produktu, który ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Może być wykorzystywany zarówno w kuchni, jako dodatek do deserów i różnorodnych dań wytrawnych, a także jako samodzielna przekąska i alternatywa dla słodyczy. Nową grupę konsumentów, która systematycznie się rozszerza stanowią adepci zdrowego odżywiania, którzy świadomie wybierają produkty wysokiej jakości, nieprzetworzone i bogate w cenne witaminy i minerały.

Czym  charakteryzuje się rynek bakalii w Polsce? Co jest największym wyzwaniem dla sektora bakalii? 

Rynek bakalii w Polsce jest stosunkowo stabilny i nieustannie się rozwija za sprawą coraz większej świadomości konsumentów, którzy poszukują zdrowych i dobrych jakościowo produktów. Największym wyzwaniem obecnie jest edukacja prozdrowotna i ukorzenienie w umysłach ludzi przewagi jakości względem ceny. Niestety nie zawsze to co wpada do jednego worka pod nazwą bakalie, charakteryzuje się takimi samymi wartościami. Dlatego ważne jest, aby konsumenci wiedzieli na co zwrócić uwagę wybierając produkty, a nie kierowali się niższą ceną.

Bakalie doskonale wpisują się w aktualne prozdrowotne trendy konsumenckie. Jakie wartości odżywcze maja bakalie, dlaczego są takie zdrowe? 

Bakalie to głównie orzechy i owoce suszone, które posiadają  bogactwo składników odżywczych. Ich dostarczanie jest niezbędne, aby utrzymać prawidłową pracę naszego organizmu oraz dobre samopoczucie.   Spożywając bakalie robimy to w sposób naturalny, bez konieczności dodatkowej suplementacji. Zwłaszcza orzechy stanowią cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Bakalie to również pokłady różnorodnych witamin i minerałów, wspomagających pracę mózgu, serca i pozostałych organów, a także poprawiających kondycję skóry, włosów i paznokci. Dzięki temu, że posiadają mikroelementy usprawniające nasz metabolizm, chętnie wybierane są przez osoby dbające o linię i zdrowie.

Bakalie są coraz częściej dla wielu osób alternatywą dla słodkich przekąsek, Polacy są coraz bardziej świadomymi konsumentami.  Czy trendy prozdrowotne w widoczny sposób wpływają na wzrost sprzedaży produktów?

Świadomość Polaków w stosunku do tego co i jak spożywają, systematycznie rośnie. W przemyślany sposób dobierają produkty, które jedzą, kierując się już nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością i składem. W ostatnich latach silnie zauważalny stał się trend prozdrowotny i wybieranie tzw. „zdrowych produktów”, jakimi też bez wątpienia są bakalie. Stają się one coraz częściej zdrową alternatywą dla słodkich przekąsek – niewielkie, hermetycznie zamknięte opakowania, które ułatwiają przewożenie, a przede wszystkim skład  bogaty w witaminy i minerały, sprawiają, że mogą one stanowić sposób na drugie śniadanie czy zdrową dawkę energii w ciągu dnia.  Takie podejście do bakali przekłada się w widoczny sposób na zwiększenie sprzedaży orzechów, owoców suszonych i różnego rodzaju mieszanek.

Czym kierować się przy wyborze bakalii? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wybierając bakalie przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich skład, czy nie posiadają substancji konserwujących i cukru. Ważny jest również kraj pochodzenia oraz sposób produkcji. Jakość potwierdzana jest certyfikatami, dlatego też warto zwrócić uwagę na dodatkowe oznaczenia.

Największe zainteresowanie bakaliami to wciąż okres przedświąteczny. Jak je wyeksponować w sklepie? Kiedy najpóźniej powinny pojawić się na sklepowych półkach?

Bakalie to produkt całoroczny, który cieszy się coraz większą popularnością przez okrągły rok, jednak nadal to okres przedświąteczny stanowi czas ich wzmożonej sprzedaży. Produkty te wystawiane są standardowo na półkach regularnych, a ponadto eksponowane są na dodatkowych standach ulokowanych na środku głównych alejek oraz w pobliżu produktów świątecznych. W sklepach dostępne są przez cały rok, natomiast w okresie przedświątecznym dokładane są dodatkowe ilości, które powinny pojawiać się na półkach już z początkiem listopada.

VOG Polska