Czy warto otwierać e-sklep spożywczy?

Rynek e-commerce w naszym kraju rozwija się dość szybko, jednak sektor FMCG – na razie na tym polu nie przoduje. Choć w sieci kupuje się ubrania, książki, elektronikę, to po artykuły spożywcze jednak idzie się osobiście do sklepu.

Według badań Nielsena, „Shopper omnichannelowy na rynku FMCG”, ponad połowa polskich konsumentów (56 proc.) nie rozważa w ogóle zakupów żywnościowych w sieci, a mniej niż 1 proc. wszystkich produktów spożywczych jest sprzedawana online.

ŚWIEŻOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

Dla polskiego konsumenta najważniejsza jest świeżość produktu. Uważa, że sam w sklepie wybierze lepiej, niż dostawca z magazynu. Czasami zdarza się również, że dostawca zamiast wskazanego produktu przywozi zamienniki, co nierzadko budzi irytację. Czas dostawy bywa opóźniany ze względu na brak odpowiedniego towaru. Dostawy są realizowane przede wszystkim w większych miastach, czyli zasięg usługi jest bardzo ograniczony. Raport „E-grocery w Polsce – zakupy spożywcze online” zrealizowany przez Mobile Institute pokazuje, że 40 proc. kupujących online mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, a na wsiach taki sposób kupowania wybiera tylko 7 proc. badanych.

Z badań Nielsena wynika także, że nawet wśród zwolenników kupowania żywności online, aż 70 proc. respondentów robi to tylko raz w miesiącu albo rzadziej. Polacy nie lubią siedzieć w domu i czekać aż dostaną potrzebne produkty, zwłaszcza gdy pod domem mają spory wybór niewielkich sieciowych sklepów, do których mogą zajrzeć o dowolnej godzinie. Badani wśród wad zakupów internetowych żywności wymieniali również dodatkowe opłaty (46 proc.) oraz brak możliwości obejrzenia produktu z bliska (35 proc.). Doceniają duży wybór asortymentu (47 proc.), oszczędność czasu, brak konieczności dźwigania ciężkich toreb. Przez Internet najchętniej Polacy kupują napoje (34 proc.), alkohol (26 proc.), pieczywo (26 proc.) oraz warzywa i owoce (25 proc.). Część respondentów ceni sobie również dużą liczbę specjalistycznych wyrobów, m.in. ekologicznych i dietetycznych. Co ciekawe, aż 2/3 osób kupujących w sieci stanowią kobiety, a 1/3 jest w wieku 25-34 lat.

Aby skłonić Polaków do kupowania sklepy online powinny znieść opłaty za dowóz – jest to jeden z częściej wymienianych powodów zniechęcających konsumentów do tej formy zakupów. Powinny oferować możliwość zwrotu pieniędzy, gdy klient jest niezadowolony z zakupów oraz wymianę produktu jeszcze tego samego dnia. Według badania Nielsena aż 73 proc. polskich konsumentów przykłada także dużą wagę do informacji o wartościach odżywczych danego produktu, co jest jasnym sygnałem dla sklepów internetowych, aby na stronach szczegółowo opisywać swoje towary.