Piotr Laskowski, JBB: Klienci uwielbiają tradycyjną polską kuchnię

Firma JBB Bałdyga to jeden z największych producentów wędlin w naszym kraju. W swojej ofercie posiada około 200 różnych produktów. O oczekiwaniach polskich konsumentów rozmawiamy z Piotrem Laskowskim, Dyrektorem marketingu i sprzedaży firmy JBB.

JBB istnieje już od 1992 roku. Należą Państwo do programu „Firma Rodzinna”, który zrzesza rodzinne, wielopokoleniowe polskie przedsiębiorstwa. Jak wyglądały początki działalności? Jak powstawała JBB?

JBB Bałdyga to polska firma, której początki działalności sięgają 1992 roku. W tym czasie właściciel firmy, Józef Bałdyga, z małej masarni zbudował w Łysych pierwszy zakład produkcyjny, który od 2009 roku zaliczany jest do grona największych i najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa mięsnego w Polsce. Przedsiębiorstwo przez lata swojej działalności przeżywało również trudne momenty. W czerwcu 2009 roku jeden z głównych budynków produkcyjnych zakładu uległ całkowitemu spaleniu. W ciągu zaledwie czterech miesięcy od wspominanego zdarzenia udało się go odbudować, a produkcja została wznowiona. Obecnie w skład firmy wchodzą dwa nowoczesne zakłady, zlokalizowane w Łysych i Dylewie, gdzie łącznie pracuje ponad 1300 wykwalifikowanych pracowników. Dziennie, w zakładzie w Łysych, produkowanych jest około 280 ton wyrobów mięsnych, które sprzedawane są pod szyldem pięciu ogólnopolskich marek: JBB Bałdyga, Masarnia u Józefa, Dobro Polska, Garmażernia oraz Dobre Mięso. Od wielu lat w zakładach wykorzystywane są te same sprawdzone receptury, dzięki którym produkty charakteryzują się pysznym smakiem i wysoką jakością wykonania.

Posiadają Państwo bogatą ofertę produktów – od kabanosów i kiełbas, przez wędzonki po wyroby garmażeryjne. Które produkty z oferty JBB cieszą się największym zainteresowaniem wśród konsumentów? Co warto mieć na swojej półce?

W ofercie firmy mamy około 200 różnych produktów. Największym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszą się m.in. przysmak w konserwie, szynka sołtysówka, salceson włoski, polędwiczanka z warzywami, kiełbasa parówkowa, parówki nowojorskie oraz kiełbasa wielkopolska. Wszystkim konsumentom polecamy także spróbować np. kiełbasiaka pieczonego, pasztet masarza, Dobropolanki, kiełbasę swojską z cielęciną, kiełbaski śniadaniowe oraz indyka lux – są to przysmaki firmy, które z pewnością warto wyeksponować na półce sklepowej.

Czym cechuje się polski konsument? Jakie ma oczekiwania? Jakie produkty kupuje najchętniej?

Polscy konsumenci zwracają uwagę na jakość produktów oraz ich skład. Często również wybierają produkty od sprawdzonych producentów. Najchętniej sięgają po znane i wypróbowane smaki, dlatego tak ważna przy wytwarzaniu produktów jest dla nas sprawdzona receptura. Jeśli jednak w ofercie zaufanego producenta pojawi się nowość, wielu polskich konsumentów decyduje się jej spróbować.

Klienci chętniej sięgają po nowości i nieznane smaki, czy wolą tradycyjną polską kuchnię?

Klienci uwielbiają tradycyjną polską kuchnię – wszelkiego rodzaju kiełbasy, pasztety i wędzonki. Nie boją się jednak nowości. Przykładem są np. nasze Dobropolanki, które – pomimo że dopiero weszły na rynek – skradły już serca wielu małych i dużych fanów lekkich przekąsek.

Jak zmienia się rynek mięsny w Polsce, co ma na to wpływ? Czy są widoczne jakieś nowe trendy obecne na rynku?

Oczywiście także na rynku mięsnym widoczne są panujące trendy żywieniowe, z którymi muszą zmierzyć się producenci. Jedynym z nich jest aktualna moda na produkty bezglutenowe. Wiele naszych produktów zostało dostosowanych do potrzeb konsumentów i nie zawierają glutenu, fosforanów ani glutaminianu sodu. W naszej ofercie takimi produktami są np. Dobropolanki, parówki z szynki oraz kiełbasa Dobropolska.

Jak rozwija się rynek kategorii dań gotowych w branży mięsnej? Co producent wędlin może zaoferować (zabieganym, nie mającym czasu) konsumentom?

Jako producent zdajemy sobie sprawę, że wśród konsumentów znajdują się osoby, które nie mają czasu na przygotowywanie i odgrzewanie posiłków. Dla wszystkich tych Klientów proponujemy gotowe, szybkie, ale także sycące przekąski np. kabanosy w wygodnych i poręcznych opakowaniach. W naszej ofercie znajdują się kabanosy bankietowe drobiowe z dodatkiem wieprzowiny, bekonowe, boryckie, z beczki oraz myśliwskie. Wszystkie charakteryzują się pysznym i oryginalnym smakiem. Szeroka gama produktów sprawi, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Jak oceniają Państwo mijający rok?

Z roku na rok odnotowujemy stały wzrost sprzedaży naszych produktów. Również ten możemy zaliczyć do udanych. Firma nieustannie się rozwija – zakłady są rozbudowywane oraz unowocześniane poprzez dobudowę kolejnych pomieszczeń produkcyjnych, a także zakup nowych maszyn i urządzeń. Mamy więc nadzieję, że realizowane inwestycje pozwolą nam cieszyć się wzrostem produkcji także w przyszłym roku.

Jakie plany na przyszłość? Czy konsumenci mogą spodziewać się kolejnych nowości produktowych?
Jak najbardziej konsumenci mogą spodziewać się kolejnych nowości produktowych w ofercie firmy JBB Bałdyga. W ostatnim czasie wprowadziliśmy do sprzedaży m.in. faszerowańca z kurczaka, Dobropolanki oraz szynkową z zielonym pieprzem. Kolejne nowości pojawią się wkrótce.

 

JBB Bałdyga produkuje i dostarcza wędliny oraz wyroby wędliniarskie o gwarantowanej jakości i bezpieczeństwie, spełniające oczekiwania klientów oraz wymagania obowiązujących przepisów prawa żywnościowego.