Parlament Europejski poparł zakaz stosowania plastikowych naczyń stołowych

Parlament Europejski głosował za całkowitym zakazem stosowania plastikowych naczyń stołowych i innych jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej.

Nowe prawo wejdzie w życie do 2021 roku – podało BBC News. Oprócz jednorazowych naczyń i sztućców zakazane będą bawełniane waciki, słomki do picia, plastikowe mieszadełka do koktajlów i patyczki do baloników. Proponuje się również ograniczenie stosowania jednorazowych pojemników na żywność i napoje, takich jak plastikowe kubki.

Za ustawą, zaproponowaną w maju tego roku, głosowało 571 parlamentarzystów, przeciw były 53 osoby. Zakaz ma wpłynąć na rozwiązanie problemu zanieczyszczenia światowych oceanów. Według słów jednego z członków Parlamentu Europejskiego – Jeśli nic nie zostanie zrobione, do 2050 roku w oceanie będzie więcej plastiku niż ryb.

W wodach europejskich każdego roku pływa około 150 tysięcy ton plastiku. To tylko niewielka część z 8 milionów ton na całym świecie. Zwierzęta morskie przypadkowo zjadają plastikowe śmieci i umierają. Jak informuje Guardian, plastikowe mikrocząstki często dostają się z oceanu do ludzkiego jedzenia.

źródło: BBC News