Program Promocyjny „Doceń polskie” z patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Program „Doceń polskie”, funkcjonujący od 2011 roku, koncentruje się na propagowaniu tego, co rodzime. Polska żywność oraz polskie firmy spożywcze mają do zaoferowania doskonałej klasy produkty, jak chleb czy szynka tradycyjna. Pragnąc je docenić oraz wyróżnić spośród wyrobów dostępnych na rynku przyznawane są certyfikaty jakości produktu. Każdy wyrób otrzymuje go dopiero po przeprowadzeniu przez ekspertów audytu i uzyskaniu pozytywnej oceny.

Już po raz dziewiąty Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi objął honorowym patronatem certyfikacje żywności organizowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Resort rolnictwa wspiera audyty produktów spożywczych od początku istnienia programu. Każdego roku organizowane są cztery certyfikacje. Najbliższa atestacja odbędzie się 30 stycznia 2019 roku.


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski w liście adresowanym do organizatorów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” napisał: – Doceniam i popieram inicjatywę kontynuowania organizacji przedsięwzięcia, które ma korzystny wpływ na kreowanie dobrego wizerunku polskich artykułów rolno-spożywczych poprzez wyłanianie, nagradzanie i promowanie wyrobów spożywczych wyróżniających się wysoką jakością oraz zachęcanie konsumentów do nabywania rodzimych produktów.

Oceną zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Przewodniczącym jury jest mistrz kuchni Mirek Drewniak. Ocenie jury podlegają trzy aspekty: smak, wygląd i stosunek jakości do ceny danego wyrobu. Za każdą z wymienionych ocen można zdobyć od 1 do 10 punktów. Aby otrzymać certyfikat „Doceń polskie” należy uzyskać minimum 7,5 pkt. Natomiast specjały z maksymalnymi notami nagrodzone zostają zaszczytnymi tytułami TOP PRODUKT.

Wyróżnienia te przyznawane są na okres 24 miesięcy. Po upływie tego czasu producent, który jest zainteresowany dalszym korzystaniem z godła promocyjnego ma możliwość zgłoszenia produktu do ponownego sprawdzenia. Laureaci programu – producenci żywności uhonorowanej znakiem „Doceń polskie” – po wykupieniu stosowniej licencji, otrzymują pakiet narzędzi wspierających działania marketingowe.