Kongres branży spirytusowej

13 listopada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi gościło V Kongres Branży Spirytusowej. W tym roboczym spotkaniu wzięli udział nie tylko producenci spirytualiów i lżejszych alkoholi, ale również przedstawiciele Rządu i Sejmu RP.

Krajowa branża spirytusowa zasila obecnie skarb państwa kwotą ok. 12,6 mld zł podatków rocznie, dając zatrudnienie prawie 100 tys. osób. Rozpoczynając obrady kongresu przewodniczący ZP PPS Andrzej Szumowski podkreślił, że spirytus (spiritus- łaciński= duch) jest swoistym łącznikiem między życiem materialnym a duchowym czy też eterycznym. Odnosząc się do bardziej przyziemnych faktów, podczas dyskusji panelowych omawiano wkład branży spirytusowej w Polską gospodarkę, bariery utrudniające rozwój i ekspansję branży.

Ulrich Adam, dyrektor generalny Spirits Europe zaprezentował słuchaczom sytuację branży spirytusowej w Europie i w Polsce. Zwrócił uwagę na najnowsze trendy oraz możliwości i kierunki eksportu.

W drugiej części dnia uczestnicy skupili się na roli branży spirytusowej w edukacji społecznej. Należy podkreślić, że za jeden z przykładów może tutaj posłużyć kampania „Lepszy start dla Twojego dziecka”, której głównym celem jest uświadomienie przyszłym mamom, że każda ilość alkoholu spożywana w ciąży może szkodzić ich dziecku. Po latach działań skierowanych do kobiet spodziewających się dziecka odnotowano pozytywne rezultaty: ilość kobiet deklarujących picie alkoholu w ciąży na przestrzeni ostatnich lat spadła z 14 proc. do 5. Obecnie główną grupą docelową stało się środowisko medyczne, mające istotny wpływ na styl życia kobiet w okresie ciąży. To właśnie takie działania edukacyjne, a nie ograniczenia i restrykcje, prowadzą do budowania kultury świadomego i odpowiedzialnego spożywania alkoholu.CZY MASZ UKOŃCZONE 18 LAT?

STRONA ZAWIERA INFORMACJE O ALKOHOLU I JEST DOZWOLONA WYŁĄCZNIE DLA OSÓB PEŁNOLETNICH.