100 drzew na 100-lecie niepodległości od Helio

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pracownicy HELIO S.A. w przeddzień 11 listopada 2018 roku posadzili 100 sadzonek orzecha włoskiego. W nasadzeniu jubileuszowych drzewek aktywny udział wzięli Leszek i Justyna Wąsowicz – członkowie Zarządu.

Wydarzenie miało miejsce na terenie plantacji doświadczalnej HELIO położonej w sąsiedztwie kompleksu produkcyjno-biurowego HELIO w Brochowie. Poprzez dokonane nasadzenia czołowy krajowy producent bakalii nie tylko chce przyczynić się do zwiększenia wydajności upraw orzecha włoskiego w Polsce, lecz także, a może przede wszystkim zostawić ślad w międzypokoleniowej historii Brochowa, Mazowsza, Polski. Warto bowiem podkreślić, że ta położona w otulinie Narodowego Parku Kampinoskiego miejscowość jest szczególnie związana z historią Polski. To w tej okolicy rozegrała się m.in. słynna z kampanii wrześniowej 1939 roku bitwa nad Bzurą, zaś ponad 100 lat wcześniej w tutejszym renesansowym kościele parafialnym odbył się chrzest najwybitniejszego polskiego kompozytora w historii Polski – Fryderyka Chopina. Wybór orzecha włoskiego nie był przy tym przypadkowy. Jest to drzewo, które owocować może przez ponad 150 lat – symbolicznie połączy więc pamięć obecnych pracowników Spółki o wydarzeniach roku 1918 z przyszłymi pokoleniami, które niewątpliwie będą miały istotny wpływ na obraz Polski, oraz dalszy społecznie odpowiedzialny rozwój HELIO.
W nasadzeniu jubileuszowych drzewek aktywny udział wzięli Leszek i Justyna Wąsowicz – członkowie Zarządu, a zarazem założyciele i główni właściciele polskiej spółki HELIO, którzy od ponad 25 lat konsekwentnie i skutecznie rozwijają bakaliowy biznes. Pracownicy wszystkich działów biorący dobrowolnie udział w przedsięwzięciu mogli wybierać spośród 10 odmian orzecha włoskiego i według uznania nazwać własnoręcznie posadzone drzewka.
Na terenie plantacji doświadczalnej w Brochowie do końca 2018 roku zostanie posadzonych kilkaset drzew orzecha włoskiego w różnych odmianach. Umożliwi to w najbliższych latach sprawdzenie, które spośród 10 wykorzystanych odmian rosnących w lokalnych warunkach wykażą się największą efektywnością i przydatnością dla przemysłu bakaliowego. Wszystkie drzewka pochodzą z profesjonalnego gospodarstwa szkółkarskiego, zaś jubileuszowe nasadzenie poprzedziło kilkunastomiesięczne profesjonalne przygotowanie gruntu pod plantację.

HELIO S.A. jest potentatem rynku bakalii i mas do ciast w Polsce, zaś zakład Spółki w Brochowie jest jednym największych kompleksów produkcyjno-magazynowych w branży bakaliowej w Europie. W  ofercie firmy znajdują się orzechy, owoce suszone i kandyzowane, ziarna, masy makowe, orzechowe oraz krówkowe, polewy do ciast, batony zbożowe oraz popcorn do mikrofalówki. Produkty sprzedawane są pod parasolową marką HELIO, a także pod wieloma markami własnymi dostępnymi w największych marketach w Polsce. Nadrzędną wartością firmy jest jakość na najwyższym poziomie. Dlatego zakład HELIO certyfikowany jest według międzynarodowego standardu jakości i bezpieczeństwa produkcji żywności BRC – Global Standard for Food Safety, który uważany jest za wzorzec dla najlepszych praktyk w przemyśle spożywczym.