Reklamy cyfrowe na ścianach sklepów

Czy można personalizować reklamy tak by pasowały do osoby akurat nadchodzącej ulicą? Okazuje się, że tak i to już od paru lat.

2013 rok. W Londynie przy Piccadilly Circus zobaczyć można reklamę British Airways z małym chłopcem. Gdy ponad domami przelatuje samolot, obraz ożywa – chłopiec wstaje z rączką zwróconą ku górze, a na ekranie wyświetla się informacja o numerze lotu oraz jego destynacji. 2017 rok, ta sama lokalizacja, kolejny cyfrowy billboard. To, czy wyświetli reklamę Coca-Coli, Hyundaia, Samsunga czy L’Oréala zależy do tego, jaką marką, modelem i kolorem samochodu porusza się odbiorca.

Tak działa digital signage, czyli zintegrowana forma zarządzania systemem, w skład którego wchodzą wyświetlacze elektroniczne (cyfrowe znaki, infokioski), prezentujące informacje, reklamy i wiadomości. Nośniki informacji (ekrany) to tzw. public displays (PD). Zgodnie z badaniem Toshiby, 70 proc. klientów zwraca uwagę na reklamy multimedialne, a 20 proc. dokonuje pod ich wpływem spontanicznego zakupu. Badania Digital Place-Based Media ROI Analysis wykazały, że treści multimedialne są 5-krotnie skuteczniejsze w przyciąganiu uwagi klientów oraz 10-krotnie lepiej zapamiętywane niż reklama statyczna prezentowana np. na klasycznych roll-upach czy papierowych plakatach. Poza tym elektroniczne reklamy umieszczane w sklepach podnoszą sprzedaż promowanych na nich produktów średnio o 32 proc.! Do tej pory dominowały telewizory LED, OLED i LCD. Nowością są ekrany o niestandardowym formacie – np. Unilumin UTV-P, które odchodzą od klasycznej formy i dają możliwość zdalnego zarządzania i kontroli. To pierwszy krok, aby znacząco wyróżnić się na tle tradycyjnych rozwiązań do odtwarzania treści reklamowych czy informacyjnych.

– Ekrany UTV-P to gotowe wyświetlacze LED o wysokiej jasności i kontraście, które pozwalają emitować bardzo żywy i dynamiczny obraz bez ramek. Dają o wiele bogatszy efekt wizualny niż tradycyjne monitory, większe kąty widzenia bez refleksów, 14-bitową głębię kolorów, a przy tym cechuje je 100 tys. godzin żywotności przy pracy 24/7. Pojawiają się w nowoczesnym digital signage dla galerii handlowych, sklepów, salonów usługowych i innych lokalizacji, w których reklama nie powinna ograniczać się jedynie do wyświetlania zdjęć na standardowym TV – tłumaczy Adam Kaczmarek, menadżer projektów biznesowych ViDiS SA, wyłącznego dystrybutora ekranów Unilumin UTV-P w Polsce.

Zgodnie z badaniem Kinetic Panels, 44 proc. klientów deklaruje większą lojalność wobec detalisty, który w swoich punktach sprzedaży wykorzystuje spersonalizowane systemy digital signage. Dlatego warto wykorzystać możliwości jakie dają te narzędzia, odpowiednio planując choćby czas, kolejność czy liczbę powtórzeń reklamy na multimedialnym ekranie

Źródło: Unilumin