Lazur – Smakuj życie w zdrowym stylu

16 listopada, do wspólnego testowania potraw wg własnych przepisów, pod okiem znakomitego szefa kuchni – Sebastiana Olmy, zaprosili producenci serów Lazur.

Lazur – Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych w Nowych Skalmierzycach to nowoczesna firma, posiadająca niemal 90-letnią tradycję. Oryginalna, wypracowana przez lata, receptura oraz doświadczenie sprawiają, że firma dostarcza na rynek szlachetne sery pleśniowe o najwyższej jakości. Unikalne sery Lazur łączą w sobie kremowy, maślany smak miąższu z aromatycznym posmakiem charakterystycznym dla każdego rodzaju pleśni niebieskiej i zielonej.Producenci przemyśeli problem drugiego śniadania i znaleźni rozwiązanie. Powstał projekt Smakuj życie w zdrowym stylu, który tak oto relacjonują:

Z doświadczenia wiemy, że temat drugiego śniadania do szkoły to wyjątkowo twardy orzech. Brak pomysłów, co zaSERwować naszym pociechom sprawia, że w rezultacie dzień w dzień pakują do plecaków kromki, kanapki, skibki i sznytki, które najczęściej… wracają z powrotem do domu.

Wierzymy, że dzięki produktom mlecznym dzieci mogą się naprawdę zdrowo rozsmakować w drugim śniadaniu. Mleko, sery żółte, jogurty, twarogi, maślanki i kefiry to przecież nieograniczona ilość kulinarnych możliwości i nieocenione źródło białka, wapnia i fosforu, jak również magnezu, potasu i sodu oraz witamin z grupy B, a także A, D i E, czyli składników odżywczych, które dodadzą uczniom energii do nauki.

Wgryźliśmy się więc w temat drugiego śniadania i przygotowaliśmy przepisy. Tradycyjne kanapki wymieniliśmy na gofry na maślance, a serową pizzą i slow-burger z podwójnym serem, w poręcznych wersjach mini, pysznie zastąpiliśmy śmieciowe przekąski. Tym, co na diecie, zaproponowaliśmy (fit)słoik pełen aksamitnego jogurtu i sera, a niezdecydowanym – naleśniki z serowym nadzieniem na słono i słodko.

W naszych przepisach przemyciliśmy różne, niekoniecznie lubiane przez dzieci warzywne (i nie tylko) dodatki, jak choćby kapusta pekińska, rukola, pomidorki koktajlowe i natka pietruszki, które zdecydowanie podkręciły smak mlecznych produktów.

Do współpracy przy projekcie Smakuj życie w zdrowym stylu i wspólnej sesji zdjęciowej z naszymi propozycjami drugiego śniadania zaprosiliśmy młodych sportowców drużyny MUKS AMBER – bo kto, jak nie rówieśnicy lepiej zachęci dzieci i młodzież w wieku szkolnym do zmiany nawyków żywieniowych?

Projekt dofinansowany został z Funduszu Promocji Mleka.